Czas na pyszną kawę! ☕ Stoliki kawowe z dostawą za 0 zł!
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Wanna czy prysznic? Co lepsze w łazience dla rodziny?

Zaciętość sporu o przewadze wanny nad prysznicem może się równać jedynie dyspucie o wyższości świąt Wielkiej Nocy nad świętami Bożego Narodzenia. Taka to krwawa jatka. Prawdą jest jednak, że oba rozwiązania mają wiele atutów i jeśli szukamy idealnego rozwiązania dla wielopokoleniowej rodziny, możemy pokusić się o połączenie obu rozwiązań. Jeżeli zaś ta opcja odpada, szukajmy modelu (czy to wanny, czy prysznica), który łączy zalety obu urządzeń.

Urządzanie łazienki nie należy do najłatwiejszych. Aranżacja pomieszczenia o niewielkim metrażu przypomina zaś już grę w gorące krzesło – przy każdej kombinacji trzeba się czegoś pozbyć. Urządzenie łazienki, z której korzystać będzie cała rodzina, w wariancie 2 + 1, 2 + 3, czy też wielopokoleniowa (dziadkowie, rodzice i wnuki) trudnością dorównuje z kolei do 12 prac Heraklesa. Osoby o różnym wieku mają zupełnie inne potrzeby, do tego może dojść problem z poruszaniem się. Z kolei jeśli dysponujemy dużą łazienką, możemy umieścić tam zarówno kabinę prysznicową, jak i wannę. Odpada? Jeśli mamy dom o sporym metrażu, spróbujmy wygospodarować miejsce na drugą łazienkę: do mniejszej wstawmy prysznic, do większej wannę. Marzymy o sypialni połączonej z garderobą? Do zestawu dołączmy niewielką łazienkę, w której rano, tuż po wyjściu z łóżka, będziemy mogli zażyć energetyzującego prysznica. Gościnną łazienkę wyposażaną w wannę umieśćmy zaś w innej części domu. Nie da rady? Licz, myśl, mierz. Kombinuj.

Plusy dodatnie i plusy ujemne

Co zajmuje mniej miejsca? Na rynku dostępne są modele wanien, które z powodzeniem ustawimy we wnętrzu o najbardziej nieregularnych wymiarach (asymetryczne, narożne itd.). Inną kategorią są jednak kabiny typu walk-in, w których nie ma rolek i prowadnic, nie ma brodzika (tylko odpływ liniowy), a ściany boczne są zredukowane do minimum (najczęściej dwie lub jedna). Te faktycznie są łatwe do upchnięcia w ciasnej łazience (i bardzo wygodne dla osób starszych!).

Na czas. W łazience „marnotrawimy” ogromną ilość czasu. Płynie on tu jakoś inaczej. Ciepła woda relaksuje, mimowolnie staramy się przedłużyć każdy rytuał piękności. Nie ulega jednak wątpliwości, że kiedy liczy się każda sekunda, szybciej i wygodniej toalety dokonamy, stojąc pod prysznicem niż kuląc się w wannie.

Oszczędność. Nie będzie zaskoczeniem, że podczas korzystania z prysznica zużywamy mniej wody. Średnio? Na 8-minutowy prysznic potrzeba 100 litrów. Do zapełniania wanny - co najmniej 140. Z drugiej strony kąpieli nie zażywa się co dzień, nie co dzień trzeba ją napełniać. Za wanną ponadto przemawiają bąbelki!

Codzienne użytkowanie. W wannie w razie konieczności zrobimy pranie i wykąpiemy na raz dwójkę dzieci. Za to łatwiej w niej o poślizgnięcie (podczas wchodzenia - czy to osobie starszej, czy dziecku) Z drugiej strony pod prysznicem również możemy wykąpać malucha, wstawiając przenośną wanienkę do brodzika. Czy będzie to wygodne rozwiązanie, zależy od maksymalnego rozsunięcia drzwi kabiny.

Wannę możemy dodatkowo zaadaptować do przechowywania. A dokładniej, przestrzeń pod nią. Półeczki czy szuflady pod wanną to sprawdzony sposób na utrzymanie porządku.

Utrzymanie czystości? Nie ma tu faworyta, zarówno kabiny, jak i wanny mogą być wyposażone w powłoki antybakteryjne. W przypadku kabin niemal do standardu należą wszelkiego rodzaju osłony przeciwzaciekowe typu AntiCalc.

Jak wszystkich pogodzić?

Problem „prysznic czy wanna?” dotykać może wiele rodzin. Często po pojawieniu się dziecka do nowo upieczonych rodziców wprowadzają się dziadkowie, by pomóc w opiece. Trzeba pogodzić potrzeby ich wszystkich. „Wanna dla dzieci jest wygodnym rozwiązaniem, natomiast prysznic jest lepszy dla osób starszych ze względu na łatwy dostęp. Rozwiązaniem kompromisowym jest wanna ze szklanym parawanem, jednak jeśli w rodzinie jest osoba starsza to kabina bez progu byłaby lepszą ideą. W decyzji, co wybrać ogromne znaczenie mają indywidualne potrzeby użytkownika” - wskazuje Anna Kasprzycka, projektant z pracowni INSIDELAB. Potrzeby są różne, nawet jeśli nie bierzemy pod uwagę wieku. Czasami młody tata będzie potrzebował szybkiego energetyzującego prysznica, innym razem młoda mama zapragnie zażyć długiej, relaksującej kąpieli w wannie. Wanna z parawanem pozwala rodzicom na swobodne korzystanie z kąpielowych preferencji. W wannie znacznie łatwiej wykąpać małe dzieci, jest ona też wygodniejsza podczas kąpieli kilkulatków.

Kompromisy

Wspominany parawan (szklany lub materiałowy) to zatem najbardziej oczywisty kompromis. Łączy cechy i funkcjonaliści obu rozwiązań, choć niestety nie niweluje mankamentów. Wanna z parawanem lub bez - jeśli w skład naszego gospodarstwa domowego wchodzi osoba starsza, mająca trudności z poruszaniem czy też wymagająca rehabilitacji – będzie wygodna, jednak nie zawsze najbezpieczniejsza.

<p><strong>Prysznic z większym, głębszym brodzikiem</strong></p>
<p>Wanna ma pewne niepodważalne dla życia rodziny atuty, nie oznacza to jednak, że powinniśmy skreślić prysznic w przedbiegach. <em>„,Jeśli zdecydujemy się na wybór brodzika, nie musimy rezygnować z większej powierzchni, która sprawdzi się w przypadku kąpieli np. dwójki dzieci jednocześnie. Możemy wybrać brodzik o większych rozmiarach, dostępne są także głębokie brodziki, które z powodzeniem mogą zastąpić wannę dla młodszych dzieci”</em> - podpowiada Małgorzata Jarosik, Product Manager Bath &amp; Shower w firmie <a href="http://www.homebook.pl/profil/geberit" rel="nofollow">Geberit</a>.</p>

Prysznic z większym, głębszym brodzikiem

Wanna ma pewne niepodważalne dla życia rodziny atuty, nie oznacza to jednak, że powinniśmy skreślić prysznic w przedbiegach. „,Jeśli zdecydujemy się na wybór brodzika, nie musimy rezygnować z większej powierzchni, która sprawdzi się w przypadku kąpieli np. dwójki dzieci jednocześnie. Możemy wybrać brodzik o większych rozmiarach, dostępne są także głębokie brodziki, które z powodzeniem mogą zastąpić wannę dla młodszych dzieci” - podpowiada Małgorzata Jarosik, Product Manager Bath & Shower w firmie Geberit.

Alternatywa

Zalety wanny i prysznica można połączyć jeszcze w inny sposób niż za pomocą parawanu. „Są rozwiązania na rynku łączce te funkcje, tzw. kabino-wanny, ale to bardzo kosztowne. Zachęcam do takiego wygospodarowania przestrzeni w łazience, aby zmieść oba te elementy. Nawet przy małym metrażu, przy odpowiednim ułożeniu funkcji można próbować tak zakomponować przestrzeń, aby zarówno wanna, jak i prysznic miały swoje miejsce” – mówi Anna Kasprzycka z INSIDELAB. Nie mieszczą nam się oba sprzęty? To może zmniejszmy ich gabaryty! Wymieńmy kabinę na mniejszą, ewentualnie skorzystajmy z modelu typu walk – in. Rozbudowaną wannę zastąpmy modelem o prostej konstrukcji, bez wypełnień, takim o prostych ściankach. Mnogość rozwiązań dostępnych na rynku działa na naszą korzyść. Tak długo „układajmy klocki” aż wpasujemy oba urządzenia obok siebie.

Podsumowanie nie może być zatem inne: jeśli mamy na to środki finansowe i pozwala nam na to metraż, spróbujmy w jednej łazience wstawić zarówno prysznic, jak i wannę. Wanna z parawanem to dosyć funkcjonalny kompromis, jednak czy osoby starsze nie będą miały trudności z wdrapywaniem się na jej wysokie ścianki? Nie ma złotej rady, każdą sytuację należy ocenić indywidualnie.


Inne artykuły w tej kategorii

Modna łazienka 2022 – jakie łazienki są najmodniejsze w 2022 roku? Przegląd inspiracji i trendów

Modna łazienka 2022 – jakie łazienki są najmodniejsze w 2022 roku? Przegląd inspiracji i trendów

10 powodów, dla których warto wybrać kabinę prysznicową

10 powodów, dla których warto wybrać kabinę prysznicową

Jak urządzić łazienkę na poddaszu? Praktyczne porady i dużo zdjęć

Jak urządzić łazienkę na poddaszu? Praktyczne porady i dużo zdjęć

Symbole na pralce – jak czytać oznaczenia na pralce?

Symbole na pralce – jak czytać oznaczenia na pralce?

TOP 10 aranżacji czarnych łazienek z drewnem – zainspiruj się

TOP 10 aranżacji czarnych łazienek z drewnem – zainspiruj się

Jak urządzić małą łazienkę w bloku?

Jak urządzić małą łazienkę w bloku?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.