Czas na pyszną kawę! ☕ Stoliki kawowe z dostawą za 0 zł!
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Z czego zbudować schody ogrodowe?

Schody ogrodowe są niezbędnym elementem aranżacji każdej pochyłej działki. O ile w przypadku płaskich działek do stworzenia ciągu komunikacyjnego wystarczą zwykłe alejki, o tyle na działkach ze spadem do wygodnego przemieszczania się potrzebne są schody. Jak zrobić schody w ogrodzie? Na to pytanie można odpowiedzieć na wiele sposobów. Dziś opowiemy więcej o tym, z czego zrobić schody w ogrodzie i na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem takiej realizacji.

Schody ogrodowe – o czym pamiętać przed budową?

Jak zaplanować schody ogrodowe? Zasady budowy schodów w ogrodzie nie są odgórnie określone. Przed rozpoczęciem realizacji schodów ogrodowych i zrobieniem projektu przemyśl jednak kilka kwestii, tak, by były one funkcjonalne oraz jak najlepiej współgrały z Twoim ogrodem i tarasem.

  • Szerokość schodów ogrodowych – wymiary schodów możesz dostosować do swoich wymagań i możliwości przestrzennych, ale należy przyjąć, by nie były węższe niż 25 cm. Poniżej tej wartości schody stają się zwyczajnie niebezpieczne.
  • Wysokość schodów ogrodowych – wysokość schodów uzależniona jest oczywiście od warunków terenowych, ale pamiętaj, że w ogrodzie nie sprawdzają się raczej bardzo wysokie i strome schody. Świetnym wyborem są np. schody o stopniach wysokich na 13-14 cm.
  • Spocznik – jeśli ciąg schodów jest długi, warto co kilka stopni wykonać spocznik, czyli znacznie głębszy stopień, który ułatwi chodzenie.
  • Konstrukcja schodów ogrodowych – przekroje schodów, które możesz znaleźć w internecie, mogą ułatwić Ci podjęcie decyzji co do materiału i konstrukcji, na jakiej mają opierać się Twoje schody.

Schody w ogrodzie – jak zrobić je samemu?

Jak zbudować schody w ogrodzie? Jeśli zastanawiasz się, czy zrobić schody do ogrodu metodą zrób to sam, możesz spróbować wykonać konstrukcję betonową. Jak zrobić schody w ogrodzie w taki sposób? Prace powinieneś rozpocząć od zdjęcia z wyznaczonego miejsca warstwy humusu i zrobienia wykopu o głębokości 30-40 cm (wykop powinien być nieco głębszy na końcu biegu schodów, gdzie będą znajdować się fundamenty – tam głębokość powinna wynosić 60-80 cm).

Kolejnym etapem jest wysypanie warstwy żwiru o wysokości 15 cm, a następnie warstwy piasku o tej samej wysokości. Piasek przykryj folią budowlaną, a na nią połóż drewniany szalunek w kształcie schodów, na który wylejesz beton (warstwa betonu powinna mieć ok. 10 cm).

Następnie wykonaj warstwę okładzinową. Jak wykonać estetyczne schody ogrodowe na betonie? Możesz przykryć beton np. mocowanym na cemencie łamanym kamieniem lub cegłą klinkierową.

Schody w ogrodzie na skarpie – co wziąć pod uwagę?

Jak zrobić schody na stromej skarpie? Na działce o bardzo zróżnicowanych poziomach ciągi komunikacyjne, czyli ścieżki ogrodowe, podejścia czy podjazdy, mogą być problematyczne.

Schody ogrodowe na skarpie nie mogą być zwykle wykonane wg ogólnych zaleceń – czyli łagodnie, z małym spadem. Strome schody w ogrodzie rządzą się swoimi prawami. Jeśli spadek jest duży, dobrze sprawdzą się np. schody o wysokości 19 cm i szerokości 25 cm. Jeśli zdecydujesz się na wysokość 15 cm, lepiej sprawdzi się szerokość 33 cm.

Schody ogrodowe – z czego je zbudować?

Wykonując schody ogrodowe, możesz wybierać spośród wielu materiałów. Pamiętaj, by wybrać taki, który będzie funkcjonalny i trwały, ale również będzie stylistycznie pasował do aranżacji ogrodu.

Schody z kamienia w ogrodzie

Bardzo dobrym i niezwykle popularnym wyborem są schody ogrodowe z kamienia. Ogromnym powodzeniem cieszą się np. schody ogrodowe z piaskowca. Nic w tym dziwnego! Takie konstrukcje są niezwykle urokliwe i pasują zarówno do tajemniczych ogrodów w stylu angielskim, jak i sielskich rustykalnych przestrzeni. Oryginalny piaskowiec jest niezwykle wytrzymały na czynniki zewnętrzne, warto jednak wiedzieć, że nie przepada za wodą. Przed jej niekorzystnym oddziaływaniem mogą go jednak uchronić specjalne impregnaty na bazie żywic syntetycznych lub silikonowych.

Innym ciekawym rozwiązaniem mogą być schody ogrodowe z granitu lub bazaltu. Bazalt w ogrodach wykorzystywany jest bardzo często, a stopnie z niego wykonane prezentują się solidnie i elegancko. Materiał ten doskonale sprawdza się nawet na bardzo stromych skarpach, ze względu na swoje naturalne właściwości antypoślizgowe. Tego rodzaju kamienne schody w ogrodzie są również bardzo funkcjonalne – odporne na działanie czynników atmosferycznych, zdzieranie, a także na mróz i środki chemiczne.

Schody ogrodowe drewniane

Drewniane schody ogrodowe są proste i naturalne, dlatego perfekcyjnie harmonizują z bujną roślinnością. Najtrwalsze rodzaje drewna stosowane do wykonywania schodów z desek w ogrodzie to te egzotyczne, takie jak np. mahoń, heban, iroko, teak czy cedr. Drewniane elementy powinny być wkopane w podłoże na głębokość równą połowie swojej wysokości. Dodatkowo warto ustabilizować całą konstrukcję, stosując poprzeczną belkę i kilka wkrętów ze stali nierdzewnej. Jeżeli zejście jest łagodne, pomiędzy elementami drewnianymi możesz wysypać żwir.

Schody ogrodowe z bali drewnianych będą świetnie prezentowały się w ogrodzie, w którym inne elementy również wykonane zostały z drewna – np. altanka ogrodowa czy meble ogrodowe.

Schody ogrodowe z kostki brukowej

Schody ogrodowe z kostki granitowej prezentują się elegancko, a do tego są bardzo wytrzymałe. Materiał nie płowieje pod wpływem słońca, niestraszny mu także deszcz i mróz. Do małych ogrodów najlepiej wybierać drobną monochromatyczną kostkę, z której w prosty sposób można stworzyć wąskie, urokliwe schodki. Wadą kostki może być fakt, że przez okres jesienno-zimowy okalająca ją ziemia lub piasek mogą się wypłukać. Wiosną należy zatem starannie uzupełnić braki, aby schody były stabilne i bezpieczne.

Pomysły na modne schody ogrodowe

Kostka, drewno i kamień to niejedyne sposoby na wykonanie modnych schodów ogrodowych. Możesz wykorzystać również inne, piękne i funkcjonalne materiały. Jakie jeszcze masz możliwości?

  • Schody ogrodowe betonowe – stopnie z surowych, betonowych płyt przepięknie będą wyglądały w minimalistycznych, nowoczesnych ogrodach.
  • Schody ogrodowe metalowe – tego rodzaju stopnie świetnie sprawdzą się np. jako schody na skarpie lub zejście techniczne.
  • Schody ogrodowe z podkładów kolejowych – tego rodzaju schody to dobry wybór dla osób lubiących pracę z drewnem, ponieważ stare podkłady kolejowe trzeba solidnie oszlifować i zabezpieczyć, by wydobyć ich piękno.
  • Schody w ogrodzie z cegły – jeśli masz do wykonania niewielkie podejście, możesz wykorzystać do tego cegły – np. takie, które zostały po budowie domu.

Ile kosztują schody ogrodowe?

Ile kosztują schody ogrodowe? Cena zależy od tak wielu czynników, że trudno podać nawet szacunkowe kwoty. Pewne jest jednak, że proste schody ogrodowe możesz mieć już za 200–300 zł, pod warunkiem, że sam włożysz trochę pracy w ich wykonanie.

Kręte, strome, dekoracyjne, minimalistyczne... schody mogą mieć wiele twarzy! Te ogrodowe, oprócz tego, że piękne, powinny być przede wszystkim trwałe i bezpieczne. Lato zbliża się wielkimi krokami – zadbaj o zorganizowanie wygodnego i funkcjonalnego ciągu komunikacyjnego w swoim ogródku już teraz!


Inne artykuły w tej kategorii

Malowanie płyty OSB – praktyczne porady

Malowanie płyty OSB – praktyczne porady

A co, jeśli nie zwykła listwa? Alternatywne sposoby łączenia podłogi ze ścianą

A co, jeśli nie zwykła listwa? Alternatywne sposoby łączenia podłogi ze ścianą

Malowanie ścian  - odpowiadamy na 16 najczęściej zadawanych pytań!

Malowanie ścian - odpowiadamy na 16 najczęściej zadawanych pytań!

Tapetowanie ścian krok po kroku. Jak prawidłowo położyć tapetę?

Tapetowanie ścian krok po kroku. Jak prawidłowo położyć tapetę?

Urządzamy mały ogród. Zobacz, jakie meble warto wybrać

Urządzamy mały ogród. Zobacz, jakie meble warto wybrać

Siding na elewacji – co warto wiedzieć o nowoczesnych panelach elewacyjnych?

Siding na elewacji – co warto wiedzieć o nowoczesnych panelach elewacyjnych?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.