Czas na pyszną kawę! ☕ Stoliki kawowe z dostawą za 0 zł!

Schody

Schody z metalową balustradą – aranżacje, inspiracje i pomysły na modny wystrój 2023

Barierki na schody – dlaczego warto je zamontować?

Barierki na schody kojarzą się przede wszystkim z funkcją ochronną. Zabezpieczają bowiem przed spadnięciem ze schodów, ułatwiają również poruszanie się po nich: zarówno małym dzieciom, jak i osobom starszym czy osłabionym. Trzymając się barierki, stawiają pewniejsze kroki. Schody z barierkami są bezpieczne w użytkowaniu także przez zwierzęta domowe: psy i koty, z tego samego względu – zabezpieczają przed spadnięciem z wysokości.

Jednak prócz zapewnienia bezpieczeństwa, barierki na schodach pełnią jeszcze jedną funkcję – to dekoracja! Dopasowując odpowiedni kolor, styl i materiał wykonania barierki, możesz stworzyć niebanalną ozdobę każdego wnętrza, również tego minimalistycznego.

Sprawdź też: TOP 10 najpopularniejszych inspiracji na schody – którą wybierzesz?

Balustrada na schody – co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Schody z barierką to dziś praktycznie standard w zdecydowanej większości wnętrz, zarówno prywatnych, jak i użytkowych. Aby barierki pełniły swoje dwie najważniejsze funkcje, a więc zabezpieczającą i dekoracyjną, muszą być dobrze dopasowane. Co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Styl – barierki na schody, tak samo, jak wszystkie inne elementy (duże i małe), które wprowadzasz do wnętrza, powinny do niego pasować pod względem stylu. Dzięki temu uzyskasz spójną, estetyczną i miłą dla oka kompozycję, która będzie cieszyła oko przez wiele lat.

Kolor – kolory wszystkich elementów znajdujących się w danym pomieszczeniu powinny ze sobą współgrać – z tego samego powodu, co styl.

Wymiary – chodzi przede wszystkim o podstawowe parametry, jak szerokość, grubość czy wysokość barierki. Wszystko musi ze sobą współgrać zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych.

Materiał wykonania – poniekąd wiąże się to ze stylem. Drewno, metal, szkło, tworzywo sztuczne, a może sznur? Wszystko zależy właśnie przede wszystkim od stylu pomieszczenia, w którym są schody oraz ich samych, a także od przeznaczenia barierek.

Bezpieczeństwo – jeśli w domu są małe dzieci i zwierzęta lub starsze osoby i barierki mają pełnić funkcję przede wszystkim zabezpieczającą, musisz zwrócić uwagę na inne kwestie niż wówczas, gdy barierki będą głównie ozdobą schodów, które nie są zbyt często uczęszczane.

Barierki na schody wewnętrzne – najpopularniejsze rodzaje

Balustrada schodowa kojarzy się przede wszystkim z poręczą wzdłuż schodów, o którą można się wesprzeć i która zapobiega spadnięciu ze schodów. Można wyróżnić kilka rodzajów barierek na schody wewnętrzne – zarówno tych do podpierania się, jak i uniemożliwiających wejście na schody. Te ostatnie są nieodłącznym elementem wyposażenia każdego domu, w którym są małe dzieci i zwierzaki.

Barierki rozporowe – barierki tego typu to skuteczna blokada przed samodzielnymi, niekontrolowanymi wędrówkami dzieci i zwierząt. To dość uniwersalne rozwiązanie, które można zastosować przed schodami różnej szerokości – bo szerokość barierki można swobodnie regulować. To po prostu bramka, którą stawia się przed wejściem na schody, która ma dwustopniowy mechanizm otwierania.

Barierki zwijane – to rozwiązanie o uniwersalnym zastosowaniu. Może służyć zarówno jako blokada wejścia na schody, jak i pomiędzy pomieszczeniami. Zwijane balustrady mają tę przewagę nad innymi rodzajami, że można je złożyć tak, jak roletę, dzięki czemu gdy nie są używane, mogą pozostać praktycznie niezauważalne.

Barierki przykręcane – montaż barierek tego typu jest rozwiązaniem stałym, bo wymaga wywiercenia dziur w ścianach lub futrynach, by je zamontować. Działają podobnie, jak rozporowe, tj. blokują dostęp do schodów, a ich otwarcie wymaga obecności osoby dorosłej.

Barierki harmonijkowe – z pewnością pamiętasz bardzo popularne niegdyś drzwi harmonijkowe. Dokładnie na tej samej zasadzie działają barierki harmonijkowe – po prostu je rozwijasz i zwijasz!

Barierki przesuwne – z kolei barierki przesuwne działają tak, jak drzwi przesuwne, z tą jednak różnicą, że barierki mają zamek, który zatrzymuje je po zamknięciu i uniemożliwia swobodne otwarcie przez dziecko.

Barierki na schody – z czego mogą być wykonane?

Balustrada do schodów może być wykonana z różnych materiałów i w tej kwestii ograniczeniem jest w zasadzie tylko pomysłowość, budżet i techniczne możliwości aranżacyjne. Jakie materiały są najpopularniejsze? Dowiedz się, jak wybrać balustradę do schodów wewnętrznych.

Metalowe barierki na schody

Balustrady wewnętrzne drewniano-metalowe lub wyłącznie metalowe to bardzo częsty wybór. Po pierwsze dlatego, że jest uniwersalny i pasuje do praktycznie każdej aranżacji. Po drugie dlatego, że zarówno drewno, jak i metal, prezentują się elegancko i ponadczasowo. Potencjalną wadą może być jednak to, że o drewno trzeba dbać, konserwując je i izolując od szkodliwych czynników, które mogą pogorszyć jego wygląd. Metal zaś jest twardy i średnio przyjemny w dotyku, a dodatkowo mocno reaguje na temperaturę otoczenia, nagrzewając się lub wyziębiając.

Szklane barierki na schody

Szklane barierki na schody to częsty wybór w nowoczesnych, futurystycznych, a także minimalistycznych wnętrzach. Świetnie sprawdzają się jako dyskretny element zabezpieczający schody. Wadą jest jednak to, że szkło, jeśli nie jest hartowane, jest podatne na uszkodzenia. Wbiegając w szklaną balustradę, można ją zupełnie rozbić, robiąc sobie przy tym krzywdę!

Drewniane barierki na schody

Drewniane barierki na schody to również bardzo częsty wybór, głównie ze wspomnianego już względu: drewno jest eleganckie i ponadczasowe, a oprócz tego wprowadza do pomieszczenia ciepło i elegancję.

Murowane barierki na schody

Murowane barierki na schody to rzadszy wybór z kilku względów. Po pierwsze: sprawdzi się dobrze przede wszystkim we wnętrzach, do których pasują murowane elementy. Po drugie: wykonanie takich barierek jest drogie i czasochłonne. Po trzecie: murowane elementy są ciężkie, więc zwyczajnie nie wszędzie wykonanie takich barierek będzie możliwe ze względów technicznych.

Ażurowe barierki na schody

Ażurowe barierki na schody to wybór, który świetnie sprawdzi się w nowoczesnych i industrialnych wnętrzach. Zaletą takich barierek jest elegancki, nowoczesny i nietuzinkowy wygląd. Jednak pewną wadą może być to, że ze względu na kształt, utrzymanie ich w czystości będzie nie lada wyzwaniem – zwłaszcza na ciemnych kolorach kurz będzie bardzo widoczny.

Sznurowe barierki na schody

Sznurowe barierki na schody to bez wątpienia bardzo ciekawe i nowoczesne rozwiązanie. Taka sznurkowa barierka będzie świetną ozdobą, jednak to by było na tyle. Nie spełni funkcji zabezpieczającej, więc jeśli Ci na tym zależy, to ten pomysł nie będzie trafny.

Sprawdź też: Balustrada z liny – jak samemu zrobić barierkę na schody? DIY

Balustrada na schody – na jakiej wysokości ją zamontować?

Jaka jest minimalna wysokość barierki, by zapewniała bezpieczeństwo? Przyjmuje się, że optymalna wysokość barierki to pomiędzy 90 a 110 cm. Taka wysokość zapewnia bezpieczeństwo przed wypadnięciem przez nią, nawet, gdy się o nią oprzesz i wychylisz. Z drugiej strony umożliwia swobodne i wygodne złapanie się jej przez przeciętną osobę dorosłą.

Nowoczesne balustrady na schody wewnętrzne – czym się wyróżniają?

Balustrada na schody nowoczesne wyróżnia się przede wszystkim prostą formą zgrabnie połączoną z eleganckim i nietuzinkowym wyglądem. Nowoczesne balustrady wewnętrzne, wbrew częstym, pierwszym skojarzeniom, wcale nie muszą mieć prostej i ujednoliconej formy. Wręcz przeciwnie – bardzo często wyróżniają się oryginalnym wzornictwem. Bardzo popularna jest również prosta, czarna balustrada na schody, wykonana z różnych materiałów.

Barierki na schody – od czego zależą ich ceny?

Gotowa balustrada na schody to z pewnością mniejszy koszt niż ta tworzona na zamówienie. Co przede wszystkim wpływa na cenę barierek na schody?

Materiał – tania balustrada na schody, czy solidna barierka? Jedno i drugie można pogodzić, jednak trzeba wiedzieć, że to właśnie materiał wykonania barierki w dużym stopniu wpływa na jej cenę.

Projekt – proste, standardowe projekty są tańsze niż te tworzone na specjalne zamówienie, do schodów o nietypowych wymiarach czy kształtach.

Wielkość – naturalnie również im więcej elementów, tym wyższy koszt wykonania i montażu barierki.

Barierki na schody – FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

Stoisz przed wyborem barierki na schody? Być może odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych pytań pomogą Ci go dokonać!

Jak zamontować barierkę na schodach?

Barierkę można zamontować na dwa sposoby: wzdłuż schodów, na całej ich długości (lub tylko w części), albo przy wejściu na nie, by uniemożliwić swobodne przechadzki dzieci i zwierząt.

Co wybrać zamiast barierki na schody wewnętrzne?

To, czym możesz zastąpić barierki na schody wewnętrzne, zależy przede wszystkim od tego, jaką funkcję ma pełnić ten element. Jeśli tylko ozdobną – wybór jest praktycznie nieograniczony. Jeśli jednak ma zapewniać bezpieczeństwo, to barierki mocowane na stałe są niezastąpione.

Jaka powinna być wysokość barierki na schodach?

Przyjmuje się, że odpowiednia wysokość barierki to 90-110 cm. Zabezpiecza to zarówno dzieci, jak i dorosłych przed wypadnięciem przez nie, a przy tym umożliwia wygodne oparcie się ręką.

Jakie powinny być odstępy między tralkami w barierce?

Przyjmuje się, że odległość między tralkami nie powinna być większa niż 12 cm. Druga zasada to stosowanie około 7 tralek na każdy metr bieżący balustrady.

Jak samemu zrobić barierkę na schody?

Samodzielne wykonanie barierki na schody nie jest niemożliwe, jednak jest czasochłonne i często może być bardzo kosztowne (w zależności od projektu, jaki chcesz zrealizować). Jeśli chcesz przystąpić do samodzielnego wykonania barierki, przygotuj dobry projekt lub posiłkuj się tym znalezionym w sieci bądź stworzonym przez specjalistę.

Ile kosztuje balustrada na schody?

Cena balustrady na schody zależy od wielu czynników. To przede wszystkim wybrany materiał, rodzaj balustrady, jej wielkość oraz nietypowość projektu.

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.