Jak przesadzić storczyka?
Posiadacze storczyków często zachodzą w głowę, jak przesadzać storczyki i kiedy powinno się to robić. Wątpliwości wynikają z tego, że uprawa storczyków różni się jednak od pielęgnacji tradycyjnych roślin doniczkowych.
Co ile najlepiej wymieniać stare podłoże w storczykach? Czy storczyki powinno się przesadzać do większych doniczek? Co zrobić z korzeniami powietrznymi storczyka? Jak wykonać warstwę drenażową w doniczce? Wszystkiego dowiesz się w naszym poradniku.
Kiedy przesadzać storczyka?
Storczyki, w porównaniu z innymi roślinami, przesadza się dość rzadko. Kwiaciarze i floryści są zdania, że raz na dwa lata warto wymienić orchidei podłoże. Jeśli jednak nasz storczyk zmaga się z różnymi problemami, to nie należy zwlekać. Takim sygnałem może być choroba storczyka, wynikająca na przykład z błędów w pielęgnacji. Przegniłe korzenie z pleśnią lub grzybem w podłożu to znak, że ziemię trzeba jak najszybciej wymienić. Orchideę zaatakowaną przez szkodniki również należy przesadzić, ponieważ to najczęściej w podłożu żerują robaki i składają jaja.
Z czasem podłoże w storczykach się wypłukuje i przerzedza, dlatego należy je uzupełnić, przesadzając roślinę. I w drugą stronę – jeśli podłoże jest zbyt zbite i w doniczce nie ma prawidłowej wentylacji, wymieniamy je.
Przesadzanie storczyka do większej doniczki należy przeprowadzić, jeśli orchidea bardzo ekspansywnie się rozrasta i najzwyczajniej nie mieści się już w starej osłonce. Korzenie będą w niej bardzo mocno ściśnięte, a storczyk będzie wypuszczać cały czas nowe, także te napowietrzne, rosnące poza doniczką. Jeśli widzimy, że roślina cały czas się rozwija, to znak, że potrzebna jest jej większa doniczka.
Uwaga! Unikajmy przesadzania storczyków w momencie, kiedy roślina jest w okresie kwitnienia – gdy ma pędy z kwiatami lub wypuszcza nowe. Najlepiej jest przesadzać orchidee w fazie wegetacji. Drugą korzystną dla storczyka porą do przesadzania jest wiosna, wtedy storczyk najlepiej przyjmie nowe podłoże i zdąży się zaadoptować.
Storczyki przesadzanie – krok po kroku
Wyciągnięcie storczyka z osłonki
Przesadzanie storczyka rozpoczynamy od delikatnego rozcięcia przezroczystej osłonki. Robimy to ostrożnie, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego rośliny.
Usunięcie starego podłoża
Starą ziemię należy całkowicie usunąć. Robimy to delikatnie, aby nie uszkodzić korzeni. Mocno splątane możemy ostrożnie rozprostować, by móc wyciągnąć nagromadzone przy nich elementy podłoża.
Przepłukanie i oczyszczenie rośliny
Storczyk następnie należy przepłukać pod bieżącą wodą, aby wypłukać resztki starej ziemi i kory. Jeśli storczyk choruje lub jest atakowany przez robaki, możemy go przemyć w wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń – taka mikstura jest w szczególności polecana jako domowy środek zwalczający szkodniki roślin.
Przegląd stanu korzeni
Podczas przesadzania storczyka należy również sprawdzić, w jakim stanie są korzenie. Przegniłe, wysuszone i obumarłe należy odciąć, ponieważ to one zatrzymują orchidee przed rozwojem. Niektórzy zalecają odkazić miejsce cięcia korzeni i wykorzystują do tego sproszkowany cynamon, mający właściwości antyseptyczne. Należy stosować cynamon z umiarem, aby nie popalić zdrowych korzeni rośliny.
Przygotowanie ziemi
Podłoże, zwłaszcza te pochodzące z niesprawdzonego źródła, dla pewności możemy uprażyć, aby zminimalizować ryzyko zakażenia storczyków szkodnikami. W tym celu należy wysypać ziemię do storczyków na blachę i wstawić do piekarnika nagrzanego do 100 stopni na około pół godziny. Ten etap możemy pominąć, jednak jeśli mamy trochę czasu, to warto oczyścić nowe podłoże, ponieważ w produktach z kwiaciarń lub marketów najczęściej ukrywają się robaki i ich larwy.
Przygotowanie doniczki
Doniczka pod nowy storczyk powinna być lekka i przezroczysta. Sprawdzamy, czy dół doniczki posiada otwory – do uprawy storczyków nadają się jedynie te z dziurkowanym dnem. Możemy otwory wykonać ręcznie ostrym nożem lub nożyczkami. Dla zapewnienia odpowiedniej wentylacji wnętrza doniczki zaleca się wykonanie otworów także po bokach.
Przesadzenie storczyka
Na dnie nowej doniczki należy najpierw umieścić warstwę drenażową – do storczyków najczęściej wykorzystuje się keramzyt ogrodniczy. Dzięki takiemu drenażowi woda w doniczce będzie prawidłowo odprowadzana, a więc storczyk nie będzie gnił.
Następnie do doniczki należy nasypać pierwszą warstwę podłoża i delikatnie umieścić w osłonce roślinę. Staramy się robić to delikatnie, by nie uszkodzić systemu korzeniowego. Storczyka nie upychamy w doniczce na siłę – niektóre korzenie (zwłaszcza te powietrzne) będą wystawać poza nią. Uzupełniamy doniczkę podłożem do storczyków, pamiętając jednak, aby nie było go zbyt dużo. Przez zbitą ziemię przy korzeniach storczyk może mieć problemy z oddychaniem i prawidłowym rozwijaniem się, dlatego należy pozostawić w doniczce trochę wolnej przestrzeni.
Nową ziemię do storczyków warto delikatnie zwilżyć, aby ułatwić roślinie adaptację w nowym podłożu.
Świeżo przesadzone storczyki przez pierwsze parę tygodni trzeba uważnie obserwować, czy roślina dobrze przyjęła nowe podłoże. Należy pominąć pierwsze podlewanie i odczekać, aż korzenie orchidei zmienią kolor na szary. Pierwszy nawóz możemy zaaplikować po miesiącu od przesadzania.
Więcej przydatnych informacji o storczykach przeczytasz w naszych poradnikach: