Zmień swoje mieszkanie w klimatyczny loft – sprawdź, jak urządzić industrialne wnętrze
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Pfleiderer.
Kochamy je za otwartą przestrzeń, umiarkowany eklektyzm, a także nonszalancję i ponadczasowy klimat vintage. Wnętrza urządzone w stylu loftowym – bo o nich mowa – choć popularne już od kilku lat, wciąż nie wychodzą z mody. Jak urządzić mieszkanie na wzór nowojorskich loftów? Wykorzystaj inspirujące dekory z nastroju Loft z kolekcji Mood Stories od Pfleiderer i stwórz swoją wymarzoną aranżację.
Lofty, czyli wnętrza z historią
Nie bez powodu lofty kojarzą nam się głównie z Nowym Jorkiem i kadrami ze znanych telewizyjnych produkcji. Historia stylu industrialnego rozpoczęła się w połowie XX wieku w mieście, które nigdy nie zasypia. Dawne fabryki, hale produkcyjne i inne budynki przemysłowe stały się nowojorską mekką artystów, którzy wynajmowali je niskim kosztem, zmieniając je w swoją twórczą przestrzeń i miejsce pracy. W loftach mieściły się więc pracownie muzyków, malarzy i rzeźbiarzy – zwłaszcza tych, którzy tworzyli wielkoformatowe dzieła. Potencjał mieszkaniowy drzemiący w pofabrycznych loftach dostrzeżono dopiero po wielu latach, a dziś styl industrialny stał się jednym z najpopularniejszych sposobów na aranżację wnętrz.
Zamieszkaj w klimatycznej przestrzeni
Dziś loftowe wnętrza to już nie tylko autentyczne stare fabryki czy magazyny przekształcone na wygodne apartamenty. Takie miejsca, choć niezwykle modne i unikatowe, wciąż są trudne do znalezienia w polskich miastach. Na szczęście, by poczuć się jak w prawdziwym lofcie, nie trzeba się przeprowadzać – wystarczy zaaranżować dom lub mieszkanie sięgając po kolory, materiały i rozwiązania właściwe dla stylu industrialnego. Jakie elementy stworzą we wnętrzu ten charakterystyczny, loftowy klimat?
Poszukaj inspiracji wśród dekorów z kolekcji Pfleiderer. Idealne wzory znajdziesz w nastroju Loft w kolekcji Mood Stories, która została zaprojektowana z myślą o miłośnikach pofabrycznego klimatu. To materiały, które nie tylko świetnie wyglądają, ale są też niezawodne i funkcjonalne ze względu na trwałą bazę z płyty drewnopochodnej. Jej wysoka jakość sprawia, że meble czy zabudowy, które stworzysz, będą służyć przez długie lata.
Beton, metal i drewno – niezbędne w każdym lofcie
Styl loftowy jest bardzo charakterystyczny – wnętrza są przestronne i jasne, stropy wysokie, a okna duże. Mogą sprawiać wrażenie niewykończonych, ze względu na widoczne instalacje, odkryte elementy konstrukcyjne i obecność surowych materiałów, takich jak beton czy stara cegła. W industrialnych przestrzeniach dominują kolory neutralne, a zwłaszcza rozmaite odcienie szarości, w połączeniu z dodatkami bieli i czerni. Taka baza będzie chłodna, dlatego warto ocieplić ją akcentami drewna – naturalne tonacje, jasne i średnio nasycone, świetnie połączą się nie tylko z ascetycznym cementem i zimnym metalem, ale też różnymi rodzajami kamienia.
Takie połączenia znajdziesz właśnie w secie 01 w nastroju Loft w kolekcji Mood Stories. Idealną bazą industrialnej aranżacji może stać się dekor Mitu Szary (S60030), czyli imitacja betonu szalunkowego z widocznym odciśniętym wzorem drewnianej deski. Warto zestawić go z materiałami inspirowanymi naturalnym drewnem: dębem, orzechem, sosną lub świerkiem.
Różnorodność kolorystyczna zapewnia spore możliwości aranżacji. Dąb Olejowany Bielony (R20370) przypadnie do gustu osobom, które stawiają na chłodne odcienie drewna, a stonowana barwa rewelacyjnie wpisze się w minimalistyczny, loftowy klimat wnętrza. Z kolei cieplejsze dekory Świerk Alpejski (R55008) czy Orzech California (R33039) – ze względu na wyraźne rysunki i usłojenie – nadadzą loftowej aranżacji nutę stylu vintage. Coś dla siebie znajdą tutaj również amatorzy mlecznej bieli – dekor Sosna Andersen (R55040) zachwyca subtelną kolorystyką, spod której pięknie wydobywa się delikatna struktura drewna. Taki akcent skutecznie złagodzi surowość industrialnego projektu.
Wielkomiejski urok industrialnych wnętrz
O czym jeszcze warto pamiętać, urządzając wnętrze w stylu loft? To estetyka, która nie lubi nadmiaru, dlatego wybierając kolory, wyposażenie i dodatki najlepiej kierować się zasadą less is more. W salonie świetnie sprawdzą się meble o lekkiej formie i prostych liniach. Wysokie sufity stwarzają też doskonałe warunki do zbudowania klimatycznej biblioteczki z półkami, do których można wspiąć się po specjalnej drabince. Takie charakterystyczne elementy nie tylko podkręcają industrialny styl wnętrza, ale też stają się spektakularną dekoracją przestrzeni. Z kolei urządzając kuchnię, warto kierować się prostotą i rozważyć rezygnację z górnych szafek lub postawić na otwarte półki, które prezentują się o wiele lżej.
Wnętrza w stylu loft wypełniają minimalistyczne rozwiązania, estetyka nawiązująca do wielkiego miasta, ale nie tylko – to także miejsce, w którym nowoczesność spotyka się z przeszłością. W industrialnym mieszkaniu dobrze prezentują się vintage dodatki znalezione na pchlich targach czy używane meble wylicytowane na internetowych aukcjach. Ten artystyczny klimat podkreślą również dekory z setu 02, np. Dąb Grand Ciemny (R20368), którego powierzchnia wyróżnia się wyraźnymi, ciemnymi rysunkami oraz szczelinami, które wyglądają, jakby przez lata wydrążyła je woda. Inną propozycją, a zarazem zupełnym przeciwieństwem drewna, jest dekor Bellato Szary (F76044), czyli współczesna wariacja na temat betonu w odcieniu aksamitnej szarości. Wielkomiejski urok i surowy charakter materiału idealnie oddają ducha pofabrycznych przestrzeni.
Styl loftowy na dobre rozgościł się już w naszych sercach i wszystko wskazuje na to, że pozostanie w trendach na dłużej. Może być dokładnie taki, jak sobie wymarzysz – minimalistyczny lub z nutą vintage, surowy czy wręcz przeciwnie – bardzo przytulny. Wykorzystaj dekory z nastroju Loft, by zamienić swoje mieszkanie w klimatyczne wnętrze tętniące energią wielkiego miasta.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Pfleiderer.