10 pomysłów na oryginalną aranżację salonu, czyli sofa w roli głównej

Wybór sofy do salonu to trudna decyzja. Centralny mebel przestrzeni wypoczynkowej narzuca bowiem styl całej aranżacji wnętrza. Warto więc zdecydować się na coś wyjątkowego. Poznaj nasze rady dotyczące poszukiwania wygodniej i pięknej sofy!

Idealna sofa to taka, która podoba się nam wizualnie, jest ergonomiczna, pasuje do naszego wnętrza oraz łatwo ją utrzymać w czystości. Jak połączyć te wszystkie oczekiwania w jednym meblu? Warto zwrócić uwagę na 5 istotnych rzeczy:

  1. Tkanina obiciowa - szukajmy lepszych gatunkowo tapicerek, z załączoną informacją o sposobie konserwacji. Już na wstępie będziemy wiedzieli z czym wiąże się użytkowanie danej sofy, czy można ją na szybko przetrzeć wilgotną ściereczką, czy potrzebuje specjalistycznych zabiegów czyszczących.

  2. Wymiary sofy - najważniejsze są proporcje! Dlatego przed zakupem mebla powinniśmy starannie wymierzyć strefę wypoczynku, rozplanować siedziska (czy będą inne poza sofą?), stolik, ewentualne dekoracje. Jednym słowem przemyśleć cały kontekst dla naszej sofy, tak by po przywiezieniu jej do domu, nie przytłaczała reszty wyposażenia.

  3. Funkcja spania. Jeśli lubimy przyjmować gości, warto wybrać model, który rozkłada się i okazjonalnie może służyć jako łóżko.

  4. Oparcie. Możemy wybierać w różnych rozwiązaniach od niskich i dość twardych podpórek, po wysokie, zapadające się poduchy. Warto przetestować w sklepie, które podparcie służy naszemu kręgosłupowi w części lędźwiowej i szyjnej.

  5. Głębokość siedziska. Odpowiednio dobrana szerokość siedziska sprawi, że na sofie będzie się nam komfortowo wypoczywało. Siedzisko powinno kończyć się pod kolanami, wówczas mięśnie i ciało maksymalnie się rozluźnią.

szary narożnik i biały okrągły stolik kawowy
Duży wybór sof. ZOBACZ >

O urodzie tego salonu decydują układy linii - zarówno wertykalnych, jak i horyzontalnych. Duża sofa, zbudowana z prostokątnych modułów, idealnie wpisuje się w tę aranżacyjną grę. Kolor jej tapicerki jest „ocieplaczem tego wnętrza” i współgra z drewnem na ścianach.

industrialny salon z żółtą sofą

Minimalistyczne, skandynawskie wnętrze wymagało mebla, który będzie miał oszczędną formę. Szara sofa na metalowej ramie idealnie wpisuje się w aranżację. Dzięki poduchom i miękkiemu obiciu jest również bardzo przytulna.

beżowy kamień dekoracyjny na ścianie i szara sofa w salonie

Turkusowa sofa jest najmocniejszym graficznie elementem tej biało-czarnej przestrzeni. Intensywną barwę mebla podtrzymuje się w postaci dodatków: obraz, świece, akcesoria kuchenne.

zielona sofa i drewniana podłoga

Sporych rozmiarów sofa narożna stanowi serce tego salonu. Tutaj jest centrum rodzinnego wypoczynku, co tylko podkreślają dekoracje ścienne, skupiające wzrok właśnie na tej przestrzeni. Aż chciałoby się sparafrazować słowa widoczne na jednym z plakatów: Salon jest tam, gdzie stoi sofa.

szary narożnik i płytki gresowe imitujące drewno w salonie
Funkcjonalne narożniki. ZOBACZ >

Sofa w podwójnej roli. Poza funkcją wypoczynkową mebel pełni rolę przepierzenia - odgradza część salonową od kuchni. Prosta bryła sofy idealnie sprawdza się w tej roli, ponadto jej wysokość dobrze koresponduje z szafką (widoczną od strony kuchennej).

szara sofa i białe szafki z połyskiem w salonie

Niska, pozbawiona widocznych nóżek sofa podkreśla przytulną, relaksującą funkcję tej części salonu. Zestawiona z minimalistycznym, niewysokim stolikiem kawowym sprawia wrażenie konstrukcji z miękkich poduch, idealnej do polegiwania a nie siedzenia. Szlachetne tkaniny obiciowe, eleganckie lampy i dodatki sprawiają jednak, że całość ma reprezentacyjny charakter.

szary narożnik i białe ściany w salonie

Biała sofa to neutralny punkt wyjścia do niemal każdej aranżacji. Tutaj obrzucona kontrastującymi poduchami w biało-czarne pasy wygląda bardzo interesująco. Awangardowy charakter strefy wypoczynkowej podkreślają grafiki i plakaty utrzymane w tej samej kolorystyce.

salon w czerni i bieli

Ciekawy efekt możemy osiągnąć decydując się na modułowy system mebli wypoczynkowych. W tym salonie przestronną strefę relaksu stworzono dzięki połączeniu w całość: sofy, szezlongu i fotela.

szary narożnik z ozdobnymi marszczeniami i biały regał w nowoczesnym salonie

Bardzo modne w ostatnim czasie jest wykorzystywanie palet przemysłowych we wnętrzach. Można z nich zbudować bazę do sofy, na której położymy miękkie pianki (obszyte ulubioną tkaniną) i rozrzucimy poduchy.

sofa z palet i ceglana ściania

Salon w klubowym stylu możemy stworzyć łącząc ze sobą dwie pozornie nieprzystające do siebie, odważne w formie sofy. W tym wnętrzu zgrany, ale odważny i drapieżny duet tworzą: czerwona sofa o formie wielkiej, marszczonej poduchy i długie siedzisko o prostej, geometrycznej formie ubranej w beżowe obicie z czerwoną lamówką.

czerwona sofa w minimalistycznym salonie połączonym z kuchnią

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Salon
Zobacz więcej artykułów w kategorii Salon
Komentarze
Do białych ścian świetnie pasuje narożnik w gołębim kolorze ten z serii neptun premium z meblosfera24.pl u mnie wygląda zjawiskowo
  • Dodano 2 lata temu

Zobacz więcej produktów