Końcówka wyprzedaży ⏰ Weekend promocji do -75%
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak Polacy dekorują dom na święta? Raport

W grudniu świąteczna gorączka dopada wielu z nas. Widać ją po zakupowym szale, dzierganych swetrach z podobizną Świętego Mikołaja lub Rudolfa oraz wszechobecnymi piernikami. O tym, że zbliża się Boże Narodzenie, informują otaczające nas dekoracje na ulicach, w biurach oraz galeriach. A jak Polacy przygotowują na ten wyjątkowy czas swoje mieszkania? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w raporcie „Jak Polacy dekorują swój dom na święta?" - zapraszamy do lektury.

Badania zostały przeprowadzone na początku grudnia bieżącego roku, a udział w nich wzięło 1800 kobiet oraz 77 mężczyzn. Znaczna większość badanych to osoby powyżej 26 roku życia. Pierwszym poruszonym w raporcie tematem była kwestia potrzeby dekorowania mieszkań w okresie świątecznym. Niemal 99% ankietowanych potwierdziło, że ich domy zmieniają się na święta. Oznacza to, że Polacy są zdecydowanie chętni do dekorowania swoich M.

Im więcej, tym lepiej

„Dekorują prawie wszyscy, ale nie wszyscy w tym samym czasie. Z naszego raportu wynika, że ponad połowa ankietowanych, 57 procent, zaczyna dekorować domy z okazji świąt Bożego Narodzenia w drugiej połowie grudnia, czyli krótko przed świętami, kiedy przeważnie prezenty są już kupione, a dania wybrane. Z początkiem grudnia, czyli z przyjściem Mikołajek, w domach 40% ankietowanych pojawiają się pierwsze dekoracje. Niecałe 4% Polaków, którzy wzięli udział w ankiecie, decyduje się na świąteczne dekoracje już w listopadzie – tak wczesne wprowadzanie w bożonarodzeniowy nastrój, jak w wielu krajach za granicą, w Polsce nie cieszy się jeszcze dużą popularnością. Jednak warto zauważyć, że aż 68% ankietowanych kupuje lub robi ozdoby świąteczne co roku. Zaledwie 18% badanych zmienia je raz na dwa lata, a około 7% co trzy lata lub rzadziej. Do najczęściej wybieranych dekoracji świątecznych należą: stroiki (znajdują się u 85% badanych), świece (82%), tekstylia świąteczne (80%), dekoracje okien (66%), dekoracje drzwi (58%), dekoracyjne oświetlenie (60%) oraz girlandy lub świecące skarpety (30%). Do świątecznych ozdób należy również oryginalne oświetlenie, którym dekoruje swoje mieszkania 82% ankietowanych.” – mówi Anna Poprawska, projektantka wnętrz, Content Marketing Manager portalu Homebook.pl.

Polacy dekorują nie tylko wnętrza mieszkań. Dla 60% ankietowanych ważna jest również świąteczna oprawa balkonów, tarasów czy ogrodów.

Świąteczna choinka

Z raportu Homebook.pl wynika, że najważniejszą świąteczną dekoracją jest choinka. Kiedy zaczyna ona rozświetlać swoim blaskiem nasze domy? Aż 59% ankietowanych przyznało, że drzewko rozstawia w trzecim tygodniu grudnia, a 23% - dopiero w Wigilię. Niewielu decyduje się na strojenie choinki wcześniej niż przed 21 dniem miesiąca. Polacy coraz częściej decydują się na żywe drzewka. Aż u 64% ankietowanych w tym roku stanie prawdziwa choinka, u 27% sztuczna, a 9% badanych jeszcze nie zdecydowało, którą wersję wybrać. Polacy są bardziej zgodni, jeśli chodzi o wielkość choinki – u 84% ankietowanych mierzą one ponad 100 cm. Kiedy jednak rodzaj drzewka zostanie już wybrany, czas na dekoracje. Z przeprowadzonego badania wynika, że do najczęściej wybieranych ozdób choinkowych należą oczywiście bombki oraz światełka (znajdują się na choinkach 95% ankietowanych), a także łańcuchy (59%), gwiazda betlejemska (42%), dzwoneczki (38%), słodycze (33%). W niewielu domach na choinkach zawisają również orzechy (9%) oraz jabłka (7%). Ciekawe jest to, że aż 33% ankietowanych wskazało, że ozdabiają swoje choinki ręcznie robionymi dekoracjami. Przekłada się to również na pochodzenie ozdób – 56% ankietowanych zdeklarowało, że część z nich kupuje w sklepach, a część wykonuje razem z rodziną i bliskimi.

Diabeł tkwi w kolorach

„Jakie odcienie najbardziej kojarzą się ze świętami? Czerwony, czyli kolor stroju Świętego Mikołaja oraz barszczu, biały, czyli kolor prószącego za oknem śniegu, srebro przypominające gwiazdy na niebie oraz złoty – światło bijące z choinki i płomieni świec. Podobnymi skojarzeniami podczas świątecznego dekorowania swoich domów kierują się osoby, które wzięły udział w badaniu Homebook.pl.” – mówi Anna Poprawska, projektantka wnętrz, Content Marketing Manager portalu Homebook.pl. Według odpowiedzi 47% ankietowanych dekoracje choinkowe są wielobarwne, jednak niewiele mniej, bo 43% badanych zdecydowało się na dwa kolory ozdób choinkowych, a 10% odważnie wybrało jeden kolor przewodni podczas strojenia zielonego drzewka. Kolory, które dominują na polskich choinkach to: czerwień (51%), złoto, (49%), srebro (41%) oraz biel (39%). Rzadziej decydujemy się na kolor niebieski (13%) oraz fioletowy (7%).

Podano do stołu… wigilijnego

Według raportu „Jak Polacy dekorują swój dom na święta” aż 96% badanych przyznało, że ozdabia również stół wigilijny. Podstawą - dla 93% ankietowanych - jest dekoracyjny obrus. Wśród klasycznych świątecznych potraw znajdują się również wskazane przez 90% badanych świeczki oraz świeczniki, serwety (62%), stroiki (73%). Zaledwie 26% Polaków decyduje się na ozdobienie stołu wigilijnego jednym z ważniejszych symboli, czyli gwiazdą betlejemską. Niespełna 22% ankietowanych stawia na stole wigilijnym lampiony, 20% kwiaty, 16% bombki, a 14% wianki. Kolorystyka stołu wigilijnego odzwierciedla świąteczne barwy wskazane wcześniej przez ankietowanych. Jednak dodatkowym kolorem, który możemy znaleźć na bożonarodzeniowym stole jest zieleń, na którą wskazało 20% badanych.

Wydatki i inspiracje

„O tym, jak ważne dla Polaków są świąteczne dekoracje, świadczy również fakt, że hojnie podchodzą oni do kupowania ozdób. Z raportu wynika, iż najliczniejsza grupa badanych, czyli 34%, na wszelkie dekoracje wydaje od 100 do 200 złotych. Aż 20% przeznacza na ten cel od 200 do 300 złotych. Na dekoracje świąteczne, których koszt nie przekracza 100 złotych, decyduje się 19% ankietowanych. Nieliczni, czyli mniej niż 10% badanych, przeznacza na ozdoby od 300 do nawet ponad 1000 złotych.” – dodaje Anna Poprawska, projektantka wnętrz, Content Marketing Manager portalu Homebook.pl. Do zakupu wszelkiego rodzaju świątecznych ozdób skłaniają pomysły, z których czerpiemy inspiracje. Według raportu Homebook.pl 59% badanych natchnienia szuka w Internecie, 26% samemu wymyśla ciekawe dekoracje, a 10% wyszukuje je w czasopismach.

Z raportu wynika również, że 40% ankietowanych decyduje się na tradycyjną aranżację bożonarodzeniową. Mniej liczną grupę stanowią wielbiciele nowoczesnego designu - 20% - oraz stylu skandynawskiego – 14%. W gronie zainteresowań znalazł się też styl glamour (9%), minimalistyczny (6%) oraz vintage (4%). Mimo różnic, można stwierdzić, że dekoracje Polaków są stosunkowo podobne do siebie. Świąteczne wnętrza wypełnione są mniejszymi lub większymi ozdobami w ciepłych kolorach. Bożonarodzeniowa atmosfera panuje w polskich domach niemal cały grudzień, co z całą pewnością pozytywnie wpływa na nastrój ich mieszkańców.

A Ty jak dekorujesz swój dom na Święta? :)


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności