Schody w pełnym blasku - jakie oświetlenie wybrać?

Piętrowy dom lub dwupoziomowy apartament pozostają marzeniem wielu z nas. Planując budowę bądź modyfikację wymarzonego gniazdka, warto pamiętać, że każda kolejna kondygnacja oznacza konieczność zaprojektowania wygodnych, świetnie wyprofilowanych schodów. Ergonomia i stabilne elementy konstrukcyjne to jednak nie wszystko!

Ogromną rolę w aranżacji klatki schodowej odgrywa odpowiednie oświetlenie. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że światło nie tylko ułatwia bezpieczne korzystanie ze stopni, ale czyni z nich prawdziwe dzieło sztuki. Przyjrzyjmy się bliżej najmodniejszym wariantom świetlnym!

Dobrze to zaplanuj

Oczyma duszy widzisz schody swoich marzeń... Wspaniałe usłojenie drewna ciekawe współgra z subtelną, frezowaną poręczą, a efektowne podświetlenie wydobywa z bryły schodów, to co najpiękniejsze. Gdzie powinno jednak znajdować się źródło światła? Na ścianie? A może pod stopniami? Tego rodzaju rozważania są niezwykle istotne. Konstruując schody, należy poprowadzić fachową i praktyczną instalację elektryczną. Nie wolno pominąć chociażby przełączników schodowych umożliwiających włączenie światła na dole schodów, a wyłączenie na górze. Montaż dodatkowych przewodów po zakończeniu prac może okazać się bardzo kosztowny i pracochłonny.

Wygodne włączniki światła, to bardzo istotny szczegół, które pomoże Ci w regulacji natężenia oświetlenia
Wygodne włączniki światła, to bardzo istotny szczegół, które pomoże Ci w regulacji natężenia oświetlenia

Klasycznie i stylowo? Postaw na kinkiety!

Kinkiety ścienne to najpopularniejszy sposób na efektowne oświetlenie schodów. Projektując aranżację, można wybrać jeden duży model lub postawić na kilka mniejszych, rozmieszczonych na ścianie w takich samych odległościach. Co bardzo istotne, lampy powinny być zamontowane możliwie wysoko, tak, aby nie oślepiały osób korzystających ze schodów. Jednym z najciekawszych rozwiązań jest zastosowanie kinkietów typu up/down, które rzucają światło na sufit i stopnie jednocześnie. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju oświetlenie nie sprawdzi się w przypadku schodów wolnostojących.

Poznaj gustowne lampy ścienne >

Nastrojowy półmrok? Trafiliśmy w punkt!

Jeśli jesteś osobą, która przepada za subtelną grą świateł, postaw na oświetlenie punktowe. Polega ono na montażu opraw świetlnych w stopniach schodów lub tuż nad nimi, w ścianie. Decydując się na drugie rozwiązanie warto pamiętać, aby lampki charakteryzowało delikatne światło, skierowane lekko w dół. "Oczka" mają najczęściej okrągły lub kwadratowy kształt, a w ich wnętrzu kryją się halogeny lub żarówki LED. Pierwsze rozwiązanie nie należy jednak do grona naszych faworytów. Żarówki halogenowe mocno się nagrzewają i pobierają dużo prądu.

Świetlny delikates, czyli nowoczesne taśmy LED

Oto nasze ulubione rozwiązanie - jest nie tylko energooszczędne, ale i niezwykle designerskie. Na czym polega? Taśmy wyposażone w LED-owe diody montuje się pod stopniami, specjalnie przygotowanymi na etapie obróbki stolarskiej. To doskonała metoda na oświetlenie zarówno schodów wzniesionych przy ścianie, jak i tych wolnostojących. Czym jeszcze zachwycają taśmy LED? Dzięki nim każdy schodek może być równomiernie oświetlony. Niezwykły efekt warto spotęgować zastosowaniem kolorowych żarówek LED. Barwną kompozycję pokochają zwłaszcza nowoczesne wnętrza.

Ledowe listwy pięknie oświetlają schody. Projektant pokusił sie także o podświetlenie poręczy
Ledowe listwy pięknie oświetlają schody. Projektant pokusił sie także o podświetlenie poręczy
Zobacz nowoczesne listy LED, które dodadzą blasku Twoim schodom! >

Schody to niezwykle ciekawy element architektoniczny, z którego warto uczynić clue domowej aranżacji. Opowiednie oświetlenie pomoże wydobyć z nich to co najpiękniejsze, dzięki czemu tytuł przeboju Led Zeppelin "Stairway to heaven", będzie miał szansę stać się rzeczywistością.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze
Blanka tu nie chodzi o to, że to jest nowe. To są inspiracje dla ludzi, którzy się budują i szukają pomysłów, bo np. nie mają projektanta, który wymyśli za nich co mają mieć we własnym domu. Ja się ciesze, że można w jednym miejscu znaleźć tyle inspiracji i ciekawych oraz pomocnych artykułów. Poza tym wiele osób ma oświetlone schody bez dobrego zaplanowania i wygląda to tragicznie. Znam osobiście ludzi, którzy musieli powyłączać część lampek przy schodach, bo za dużo ich zaplanowali i wyglądało to nieładnie.
  • Dodano 4 lata temu

Zobacz więcej produktów