Jak dobrze zaprojektować taras?

Głównym założeniem, którym należy się kierować podczas projektowania tarasu, jest: konieczność stworzenia połączenia, nawiązań. Co łączymy? Oczywiście, rysunek budynku z bryłą tarasu, jak również aranżację wnętrza z tym, co na zewnątrz. Nie traktujmy tarasu jako oddzielnego, autonomicznego bytu, nawet jeśli na jego realizację zdecydowaliśmy się długo po zbudowaniu domu.

Południe czy zachód?

Podczas planowania tarasu zwracamy uwagę przede wszystkim na wielkość i usytuowanie działki, kształt oraz rozmiar ogrodu, jak również strony świata. „Najkorzystniejszym miejscem dla zlokalizowania tarasu jest południowo-zachodnia strona budynku – tłumaczy Natalia Korta, architekt z Pracowni Architektonicznej LK&Projekt. Taka ekspozycja pozwala na maksymalne wykorzystanie słońca” – kontynuuje.

Wielkość

Określając rozmiary tarasu, powinniśmy pamiętać o zachowaniu proporcji w odniesieniu do całego budynku, jak również – ogrodu oraz działki. Niewielki taras przy eleganckiej, rozbudowanej rezydencji może wyglądać karykaturalnie, podobnie strefa wypoczynkowa o bardzo słusznych rozmiarach dobudowana do małego domku. „Na dużych działkach można pozwolić sobie na zaprojektowanie obszernego tarasu. Jego powierzchnia może zostać zaprojektowana z uwzględnieniem kilku różnych funkcji. Warto pomyśleć o tym, by na takim tarasie znalazło się miejsce do wypoczynku czy zjedzenia posiłku a także miejsce na spotkanie w większym gronie” – mówi Piotr Michalski, architekt z Pracowni Projektowej Domy Czystej Energii.

Kierujmy się więc także przeznaczeniem tej dodatkowej przestrzeni oraz zadaniami, jakie jej stawiamy. „Czy ma być miejscem posiłków na świeżym powietrzu, przyjęć przy grillu w gronie znajomych, czy odpoczynku i medytacji w sąsiedztwie wody i małej architektury? Taras często traktowany po macoszemu daje duże możliwości aranżacyjne przestrzeni wypoczynkowej”- podpowiada Natalia Korta z LK&Projekt.

Przedłużenie salonu

Tarasy są zwykle lokalizowane przy salonie, pokoju dziennym, ewentualnie jadalni, czyli strefie dedykowanej wypoczynkowi, relaksowi. W połączeniu obu przestrzeni pomagają – coraz chętniej wykorzystywane – przeszklenia. Pamiętajmy, że zbudowanie ściany ze szkła wraz z przesuwnymi drzwiami sprawia, że taras jest doskonale widoczny z salonu i odwrotnie. Nie powinniśmy zatem sięgać po inne materiały, kolory czy stylistykę, a pozostać w tej samej konwencji. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie podobnych mebli, choć oczywiście te przeznaczone do użytkowania na zewnątrz muszą być odporne na oddziaływanie czynników atmosferycznych.

ZOBACZ -> Meble tarasowe !

Najciekawsze projekty domów z tarasem

Nie znajdziemy dwóch takich samych odcisków palca ani… dwóch takich samych projektów tarasów. Projektanci nawiązują do tradycji, powielają sprawdzone już wzorce lub pozwalają sobie na odrobinę szaleństwa w temacie wyglądu tarasu.

Z oryginalnym zadaszeniem

Świetnie, jeśli pomyśleliśmy o zabezpieczeniu powierzchni tarasu. Wskazane są wszelkiego rodzaju konstrukcje, dzięki którym przedłużymy sezon korzystania z tej dodatkowej przestrzeni rekreacyjnej i sprawimy, że niestraszny będzie nam deszcz czy palące słońce. „Efekt taki można uzyskać przez nadwieszenie części budynku lub wprowadzenie zadaszenia” - podpowiada ekspert LK&Projekt. W przedstawionym projekcie sięgnięto po dość niekonwencjonalne rozwiązanie – świetlik w zadaszeniu sprawia, że wciąż możemy oglądać niebo i obserwować gwiazdy.

Z oranżerią

Tarasy często projektowane są przy najbardziej nasłonecznionej fasadzie budynku. Sprawia to, że maksymalnie doświetlamy wnętrze i czerpiemy z naturalnego światła. Czasami jednak konieczne jest ograniczenie dostępu promieniowania słonecznego do pomieszczeń. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami rolet czy markiz, możemy postawić na zielone rozwiązanie. „Różnego rodzaju pergole stanowią element tarasu, który z jednej strony wpływa na formę wizualną, a z drugiej z powodzeniem zacienia południowe okna, dzięki czemu temperatura wewnątrz pozostaje na przyjemnym poziomie i nie wymaga stosowania klimatyzacji” – podkreśla ekspert pracowni Domy Czystej Energii.

Tłem: szkło

Proste, niemal ascetyczne bryły dobrze „czują się” w towarzystwie tarasów o prostym rysunku i formule. Taras na tle przeszklonej, wielkoformatowej ściany szczytowej prezentuje się nietuzinkowo. Szkło kontrastuje z drewnianą okładziną w kolorze czekolady.

Za szczebelkami

Planując taras, przemyślmy, w jaki sposób będzie się on łączyć z ogrodem lub przestrzenią rekreacyjną. Możemy całkowicie otworzyć go na otoczenie lub stworzyć dość intymne, zaciszne miejsce, odseparowując go. Tu funkcję prowizorycznej bariery tworzą drewniane „szczeble”.

Prosta bajka o geometrii

Czasami proste, nieskomplikowane rozwiązania są najlepsze. W tym projekcie postawiono na pewnego rodzaju kontrasty. Ciemna, mocna fasada z drewnianą okładziną przecięta jest dwiema figurami przeszkleń. Sam taras to ascetyczna wręcz konstrukcja zbudowana na gruncie, nie mniej jednak przyciągająca wzrok.

Wcięcie!

Prostata – to również hasło przewodnie kolejnego projektu. To, co przyciąga naszą uwagę, to sposób, w jakim taras połączono z budynkiem. Obie strefy łączy taka sama posadzka, dodatkowo postawiono na przeszklenia oraz detale w kontrastujący kolorze. W całość świetnie wkomponowuje się antresola. Przy tarasie możemy zorganizować ogród zimowy lub cichszą część salonu, w zależności od zastosowanych rozwiązań.

Z widokiem na…

Kto powiedział, że taras nie może stać na palach? Ba! oprzyjmy na nich cały dom! Budynek prezentuje się nieco futurystycznie i – w takim otoczeniu – dość niecodziennie. Efektownym rozwiązaniem jest wykorzystanie podobnego materiału na elewacji oraz na posadzce, jak również w przylegającej kuchni z jadalnią oraz w salonie.

Taras z… kominem

Elementem niejako nadającym ton przestrzeni jest tu piękny, murowany komin. Dzięki niemu nowoczesność łączy się z tradycją projektowania. Komin wkomponowano w sam środek tarasu, a jego konstrukcja rozdziela dwa duże przeszklenia prowadzące nas do wnętrza budynku. O tym, że komin ma być dominantą – projektu budynku i tarasu – świadczy również zastosowanie dość subtelnych filarów. Taras jest na tyle przestronny, że pomieści duży stół z krzesłami, będzie więc idealny na letnie przyjęcie w ogrodzie.

Wpisany w ramy

Niski, parterowy budynek sam w sobie jest bardzo ciekawy. W interesujący sposób zaprojektowano tu także taras. Taras i ciągnące się dalej przeszklenia wydają się być „wpisane w ramy”, ciągnące się przez całą długość budynku. Lekkie, niemal niewidoczne podziały sprawiają, że przestrzeń tarasu subtelnie przenika do wnętrza i odwrotnie.

Doklejony

Budynek i taras stanowią tu dwa oddzielne byty formalne, dwie oddzielnie funkcjonujące konstrukcje. Nie oznacza to jednak, że dom o tradycyjnym rysunku oraz prosta bryła tarasu nie współgrają ze sobą – wręcz przeciwnie.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze

Anonimowy użytkownik

Dobrze zaprojektowany taras z pięknymi i komfortowymi meblami to idealne miejsce wypoczynku :-)
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

fajna literówka: "prostata - to również hasło przewodnie kolejnego projektu" ;-)
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Taras w naszym klimacie musi być przede wszystkim zadaszony. Reszta to sprawy drugorzędne.
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Jednym ze sposobów zadaszenia, osłonięcia tarasu jest pergola. Proponujemy PergolęPro, która potrafi ochronić naprawdę duże tarasy. www.facebook.com/fhumados
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Taras na zdjeciu chyba nie wykończony czy taki "dizajnerski" ma byc bez pokrycia dachowego?
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Piotr Błaszczyk
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

z praktycznego punktu widzenia taras lepiej jakby był zadaszony, w przypadku twałości już niekoniecznie, ma być wykonany zgodnie ze sztuką wykonawczą dla danego rodzaju materiału. :)
 • Dodano 3 lata temu
Jestem zawiedziona, same domki parterowe i tarasy w wyjściem do ogrodu. To zawsze pięknie wygląda i dość mało kosztuje. A co z tarasami na piętrze czy piętrach - tutaj jest problem. Zawiodłam się na projektach.
 • Dodano 3 lata temu
Witam. Może napiszecie coś o systemie zielonego tarasu planuje taki zrobić nad garażem i szukam porad oraz wskazówek do odwodnienia oraz produktów
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Zadaszony czy nie? W dużej mierze wszystko zależy od materiału jakiego użyjemy na tarasie.
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Jak będę miał taras to go zaprojektuje ;)
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Cudeńko😊
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Bartosz Babula
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

😮
 • Dodano rok temu
Ja jestem w trakcie "ogarniania" naszego tarasu. Kupiłam już stoły i krzesła, zamówiłam balustradę, wypełnioną szkłem bezpiecznym, która wygląda świetnie. Polecam firmę, która ją wykonywała - https://www.balustrady-skrzypinski.pl/balustrady-wypelnienie-szklem-bezpiecznym/mosiadz-polysk.html. Teraz muszę dokupić jakieś kwiaty i lampy. Już nie mogę doczekać się pierwszego grilla.
 • Dodano 11 miesięcy temu

Anonimowy użytkownik

Ale piękny! <3
 • Dodano 11 miesięcy temu

Anonimowy użytkownik

Łukasz Kipigroch
 • Dodano 11 miesięcy temu

Zobacz więcej produktów