🎄 Święta w Twoim domu - odkryj świąteczny niezbędnik!
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Aranżacja salonu, czyli jak mieszkają Polacy? Raport

Salon to miejsce, w którym codziennie spędzamy wiele czasu. Niezależnie od tego co robimy, chcemy, by wnętrze naszego salonu było jednocześnie przytulne i eleganckie. To przecież tutaj regenerujemy się po ciężkim dniu w pracy, relaksujemy się przy kawie i dobrej komedii, a także oddajemy się towarzyskim aspektom naszego życia. Każdy salon powinien być więc praktyczny i reprezentacyjny.

Jakie trendy panują w polskich pokojach dziennych? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym raporcie.

Nowoczesny czy skandynawski?

W badaniu przeprowadzonym na początku lutego bieżącego roku udział wzięło aż 1508 kobiet oraz 94 mężczyzn. Zdecydowaną większość ankietowanych stanowiły osoby powyżej 26 roku życia. Pierwszym pytaniem poruszonym w ankiecie była kwestia wielkości naszych salonów. 49% respondentów posiada średniej wielkości pokoje dzienne o powierzchni od 15 do 24 m2. Aż 44% ankietowanych pochwalić się jednak może salonami przekraczającymi 25 m2, co pozwala na większą swobodę aranżacyjną. Z ankiety wynika również, że aż 58% osób posiada salon otwarty na kuchnię, a 40% preferuje wystrój utrzymany w nowoczesnym stylu. 22% z nas decyduje się na styl skandynawski, a jedynie 19% dekoruje pokoje dzienne w sposób klasyczny. Są też tacy, którzy stawiają na klimat prowansalski, lecz stanowią zdecydowaną mniejszość.

Jakie kolory?

„Z przeprowadzonego badania wynika, iż 84% z nas posiada salon utrzymany w jasnych kolorach. Spośród tych osób aż 35% stawia na biel, 26% na szarość, a 23% na beż. Jest to całkiem zrozumiały zabieg, pozwalający - niezależnie od metrażu - na wizualne powiększenie przestrzeni. Kolory te, niezwykle uniwersalne i zawsze modne, pozwolą nadać naszemu salonowi wrażenia przejrzystości i ładu. Zaledwie 16% Polaków wybiera żywsze kolory ścian. Żółć i brąz, to zdecydowanie najczęściej wykorzystywane w tym przypadku barwy.” – mówi Anna Poprawska, projektantka wnętrz, Content Marketing Manager portalu Homebook.pl.

Sofa 3-osobowa BOMO Gray

Sofa 3-osobowa BOMO Gray

1799 zł
Sofa 2-osobowa TURRIS Szary

Sofa 2-osobowa TURRIS Szary

2699 zł
Sofa 3-osobowa DOMO Szary Velvet

Sofa 3-osobowa DOMO Szary Velvet

1799 zł
Sofa Perfection 250 cm

Sofa Perfection 250 cm

6900 zł

Z meblościanką czy bez? Czyli wszystko o wyposażeniu

Za tym, że polskie salony urządzane są coraz częściej w stylu nowoczesnym przemawia fakt, że aż 90% respondentów nie posiada już w nich meblościanek. Większość z nas stawia na wygodne i stylowe meble wypoczynkowe. 41% ankietowanych posiada narożniki, 28% sofy z fotelami. Spośród wszystkich respondentów 70% potwierdza, że ich meble wypoczynkowe posiadają opcję spania, czyniąc ich salony bardzo praktycznymi. „Zakup tego typu mebli do salonu to bardzo dobra inwestycja. Spełni oczekiwania jego posiadaczy, a także pozwoli na zapewnienie dodatkowego miejsca do spania podczas niezapowiedzianych wizyt.” – podkreśla Anna Poprawska i dodaje „w przeprowadzonym przez nas badaniu, aż 72% ankietowanych podkreśliło, że posiada tapicerowane meble wypoczynkowe, a jedynie 18 % decyduje się na skórzane obicie. Taki stan rzeczy wynikać może z wysokich cen tego typu mebli.”.

Kolejnym pytaniem poruszonym w ankiecie była kwestia posiadania w salonie krzeseł i stołu. Zdecydowana większość, bo praktycznie ¾ respondentów odpowiedziała twierdząco. „Dużo osób decyduje się na zakup stołu z krzesłami w celu zaaranżowania wygodnego miejsca do spożywania posiłków. Jeśli metraż nie pozwala nam na wydzielenie osobnej jadalni, warto zastanowić się nad zorganizowaniem jej w salonie, gdyż spędzanie czasu przy wspólnych posiłkach wzmacnia więzi rodzinne” – mówi projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.

Z badań wynika również, że zdecydowana większość posiada w swoich salonach małe stoliki przeznaczone do spożywania kawy. 57% osób posiada stoliki wykonane z drewna. Popularne są także stoliki z płyty laminowanej (do ich posiadania przyznaje się 20% respondentów), a także ze szkła (17%) oraz materiałów mieszanych (14%).

Gotowe zestawy mebli czy na zamówienie?

Kolejne z zadawanych pytań dotyczyło kwestii zakupu mebli. 44% osób odpowiedziało, że kupuje gotowe zestawy mebli, ale łączy je z innymi zestawami w sposób spełniający ich oczekiwania. 23% respondentów korzysta z opcji gotowych kompletów oferowanych przez sklepy meblarskie. Równie popularne są mebli na zamówienie, a jedynie 10% osób kupuje stare meble w celu ich odnowienia.

Co na podłodze?

47% badanych przyznało, że posiada w swoim salonie panele. Reszta decyduje się na pokrycie podłóg drewnem (22%), z wykorzystaniem parkietu (14%), bądź przy użyciu płytek ceramicznych (13%). Mniej popularnym materiałem okazuje się być wykładzina, beton lub kamień naturalny. Natomiast ponad połowa, bo 58% decyduje się na zakup dekoracyjnego dywanu do swojego salonu.

Dąb Nizinny Beżowy Jasny Mj3554 Majestic

Dąb Nizinny Beżowy Jasny Mj3554 Majestic

185 zł
Merbau LPU3988 Largo XXL

Merbau LPU3988 Largo XXL

160 zł
Dąb Naturalny Lakierowany Sig4749 Capture

Dąb Naturalny Lakierowany Sig4749 Capture

170 zł
Dąb Naturalny Nocny Clm1487 Classic

Dąb Naturalny Nocny Clm1487 Classic

105 zł

Dekoracje? Jak najbardziej!

„Urządzanie mieszkania nie ogranicza się wyłącznie do doboru odpowiednich mebli. Równie ważnym elementem jest adekwatny dobór zdobień ścian, za pomocą których podkreślić możemy klimat salonu. Według przeprowadzonej ankiety najpopularniejszymi dekoracjami w salonie są obrazy. Aż 57% ankietowanych wiesza je na swoich ścianach. Są też tacy, którzy wykorzystują ceglane elementy (16%), tapety, kamień dekoracyjny (po 14%) oraz drewno (12%). Stosunkowo najmniejszą popularnością cieszą się elementy betonowe, fototapety, plakaty i sztukaterie (poniżej 10% głosów)” – opowiada Anna Poprawska, projektantka wnętrz, Content Marketing Manager portalu Homebook.pl.

Z ankiety wynika również, iż aż 61% osób nie wykorzystuje żadnego z elementów dekoracyjnych w celu zaaranżowania ściany TV. Niektórzy, bo tylko 9% z nas używają w tym celu meblowej zabudowy, cegły (8%) lub tapety (7%). Zdecydowana większość (aż 67%) badanych nie posiada kominka w swoim salonie. Element ten, choć niezwykle stylowy wykorzystać mogą głównie właściciele domków jednorodzinnych. Instalacja kominka w bloku jest problematyczna, co tłumaczy niewielką popularność tego typu urządzeń.

W celu przystrojenia okien znajdujących się w salonie najczęściej wybieramy firany (48%), zasłony (45%) oraz rolety (42%). Najmniejszą popularnością cieszą się natomiast żaluzje (tylko 12 %). „Bardzo ważny jest również poprawny dobór oświetlenia znajdującego się w naszych wnętrzach. Wynik ankiety pokazuje, że zdecydowana większość respondentów zdecydowała się na wykorzystanie lamp wiszących (aż 87%), gdyż jest to prosty i praktyczny element dekoracyjny. 38% wybrało opcję lamp podłogowych, 37% ankietowanych opowiedziało się za lampami ściennymi. Chęć posiadania nowocześnie urządzonego salonu powoduje, iż coraz mniej osób wykorzystuje lampy stołowe ( jedynie 26% )” – mówi Anna Poprawska.

Skąd czerpiemy inspiracje?

Raport przeprowadzony przez portal Homebook.pl ukazuje, że zdecydowana większość z nas szuka inspiracji na portalach internetowych (81 %). Chętnie wykorzystujemy także magazyny wnętrzarskie (51%), a jedynie 33% badanych przyznało się do odwiedzania stron projektantów wnętrz. Cieszyć może fakt, iż zaledwie 7% osób nigdzie nie poszukuje inspiracji w celu zaaranżowania swojego salonu. Oznacza to, że coraz więcej Polaków chce mieć salon wpisujący się w najnowsze trendy. Z badania wynika również, że aż 87% osób samodzielnie umeblowało swój salon, nie angażując w to architektów.

Wazony w Stylu Art Nouveau

Wazony w Stylu Art Nouveau

799 zł
Wazon Americano 47cm, 25 x 47 cm

Wazon Americano 47cm, 25 x 47 cm

175 zł 219 zł
Wazon Aquarius 32cm, 27,5 x 11 x 32 cm

Wazon Aquarius 32cm, 27,5 x 11 x 32 cm

199 zł
Wazon Glossy Wood 102cm, 28 x 102 cm

Wazon Glossy Wood 102cm, 28 x 102 cm

489 zł 699 zł

Wyniki raportu przeprowadzonego przez portal Homebook.pl pokazują, że stały rozwój odczuwalny jest także w branży wnętrzarskiej. Większość z nas posiada salony urządzone w stylu nowoczesnym, w których dominują jasne kolory. Dla osób poszukujących nowych inspiracji oraz dla wszystkich fanów pięknych wnętrz Homebook.pl przygotował tysiące ciekawych aranżacji. Może właśnie wśród nich znajdzie się pomysł, który wykorzystamy w celu udekorowania swojego wnętrza?


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności