Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Jaki ogród mają Polacy? Raport

"Pamiętajcie o ogrodach" to jeden z najsłynniejszych śpiewanych tekstów Jonasza Kofty. Polski poeta w malowniczych wersach piosenki zachwyca się szumem traw, zapachem bzu i bujnymi kaskadami bluszczu. "I dokąd uciec w za ciasnym bucie gdy twardy bruk? - pyta retorycznie, dając nam do zrozumienia, że we współczesnym świecie nie ma nic piękniejszego niż ogród pełen zieleni.

Jak się okazuje, wielu Polaków jest podobnego zdania. Wyniki raportu Homebook.pl "Jaki ogród mają Polacy"? pokazują jednoznacznie, że w przydomowych zieleńcach wypoczywamy często i chętnie. Jak duże są to obszary? Jaka architektura ogrodowa trafia w nasze gusta? Czy preferujemy jakiś szczególny ogrodowy styl? O tym, i o wielu innych aspektach związanych z ogrodami z polskim rodowodem, możecie przeczytać w poniższych akapitach.

Przestrzenne areały czy kameralny zakątek?

Duży ogród rozciągający się wokół domu wolno stojącego to marzenie wielu Polaków. Jak się okazuje, coraz więcej osób spełnia swój sen o zacisznej ogrodowej enklawie. Niemal 68% ankietowanych dysponuje bowiem ogrodem przy domku jednorodzinnym. Z kolei ponad 12% zadeklarowało, że korzysta z ogrodu usytuowanego przy bliźniaku lub domku szeregowym. Ciekawą tendencją, w której tkwi ogromny potencjał, są natomiast ogrody znajdujące się przy mieszkaniach blokowych. Z naszych badań wynika, że około 5% ankietowanych ma je do swojej dyspozycji.

"Zielone zacisze wśród nowoczesnych bloków to stosunkowo nowy trend, który wzbudza bardzo duże zainteresowanie wśród potencjalnych kupców mieszkań. Deweloperzy starannie dbają, aby minimalistyczne bryły kilkupiętrowych budynków ozdabiała zieleń" - mówi Anna Poprawska, projektantka wnętrz, Content Marketing Manager portalu Homebook.pl. "W ostatnich latach na dachach wielu bloków mieszkalnych powstają designerskie ogrody, a mieszkańcy lokali usytuowanych na parterze mają do dyspozycji swoje własne zielone parcele. Taka kameralna oaza w centrum dużych metropolii bywa nieoceniona" - dodaje.

A jak wygląda wielkość rodzimych ogrodów? Otóż najwięcej, bo 34% ankietowanych podało, że ich ogród liczy sobie nie więcej niż 500m2. Areałami w przedziale od 501 do 1000 m2, dysponuje nieco ponad 24% badanych, 22% deklaruje natomiast, że jest w posiadaniu obszaru większego niż 1000m2.

Sielska enklawa kontra rys nowoczesności

Wiele osób twierdzi, że udany wypoczynek to wyłącznie ten "pod gruszą". Wyniki ankiety jedynie to potwierdzają. Aż dla 92% Polaków najważniejszym miejscem w ogrodzie jest strefa relaksu. Niedługo po niej plasuje się grillowisko (niemal 65%), plac zabaw dla dzieci (38%) oraz miejsce przeznaczone na biesiadowanie przy tradycyjnym ognisku (28%). Co ciekawe, coraz więcej osób decyduje się na ogrodową wędzarnię (14%). Dzięki niej z łatwością można samodzielnie przyrządzić domowe wędliny, kiełbasy, sery czy ryby. Wynik ten jednoznacznie pokazuje, że Polacy z przyjemnością wracają do korzeni i stawiają na domowe, wolne od konserwantów potrawy. Tendencja ta świetnie wpisuje się w trend eko, który coraz częściej gości w rodzimych ogrodach.

W polskich ogrodach zdecydowany prym wiodą dwa style: wiejski (nieomal 38%) oraz nowoczesny (28%). „Przytulna sielska konwencja jest nam, Polakom, niezwykle bliska” – komentuje wyniki ankiety Anna Poprawska, projektantka wnętrz, Content Marketing Manager portalu Homebook.pl. „W tego rodzaju zieleńcach spotkać można drewniane, ceglane i kamienne elementy, swobodne roślinne kompozycje czy stylizowane akcenty ludowe. Ogrody nowoczesne są z kolei bardziej surowe i minimalistyczne. Główną rolę odgrywać w nich mogą betonowe wykończenia, krótko przystrzyżone trawniki, wybujałe trawy ozdobne oraz symetryczne, harmonijne nasadzenia” – dodaje aranżerka. Warto zwrócić uwagę, że sytuacja diametralnie zmienia się wraz z pytaniem o ogród marzeń. W tym kontekście większość ankietowanych odpowiada, że wymarzona ogrodowa aranżacja to ta nowoczesna (34%). O zieleńcu w stylu wiejskim marzy natomiast 24% badanych. Trzecie miejsce zajął ogród utrzymany w konwencji śródziemnomorskiej (20%), zaś czwarte, w stylu orientalnym (nieco ponad 6%). Tego rodzaju wynik może być związany z faktem, że nowoczesne ogrody wymagają zazwyczaj większych nakładów finansowych, aniżeli sielskie aranżacje, które można zaprojektować stosunkowo niewielkim kosztem.

Według przeprowadzonej ankiety Polacy coraz chętniej wprowadzają elementy dekoracyjne do swoich ogrodów. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajęło oświetlenie dekoracyjne (61%), drugie pergola (49%), trzecie karmnik (31%). Kolejno, niemal na równi, uplasowały się fontanna (12%) oraz figurki ozdobne (11%). „Oświetlenie ogrodowe to nie tylko bardzo modna, ale i niezwykle uniwersalna dekoracja” - mówi Anna Poprawska - „Subtelny blask latarenek wprowadza do zielonych zakątków niesamowity nastrój i co najważniejsze, pasuje do każdej ogrodowej aranżacji - zarówno nowoczesnej, jak i rustykalnej czy prowansalskiej” - podsumowuje. Jak wynika z ankiety respondenci najchętniej wybierają lampy ogrodowe (63%) oraz lampiony (25%). Nieco dalej znalazły się girlandy świetlne (ponad 15%) oraz pochodnie ogrodowe (11%).

Stolik stołek Fabric

Stolik stołek Fabric

520 zł

Jakie rośliny najchętniej sadzą Polacy?

Dawniej na ogrodowych rabatach przeważnie brylowały warzywa. Współcześnie Polacy znacznie chętniej stawiają na rekreację. Niemal 89% ankietowanych zadeklarowało, że w ich ogrodzie znajduje się trawnik, a 85% przyznało, że hoduje w nim krzewy ozdobne. 76% badanych zaaranżowało w swoim ogrodzie rabaty kwiatowe, a niemal 69% postawiło na ozdobne drzewa. Nieco mniejszym powodzeniem cieszą się drzewa sadownicze (50%), rabaty ziołowe (46%) i krzewy sadownicze (43%). Co jednak najbardziej znamienne, dawniej niezwykle popularny warzywnik, znalazł się dopiero na ostatnim miejscu (42%). Z raportu zatem wynika jasno, że coraz częściej przykładamy wagę do kwestii czysto estetycznych i urządzamy ogród w sposób, który pozwala na relaks wśród stylowo zaaranżowanej zieleni. Tych, którzy lubią urok polskich warzywników, uspokajamy! Klasyczne rabaty pełne pomidorów wprawdzie przechodzą powoli do lamusa, jednak warzywa pojawiają się w ogrodach w zupełnie innej, nowej formie. Coraz częściej można zobaczyć je w drewnianych skrzyniach, metalowych donicach czy nowoczesnych ogrodach wertykalnych. Takie oryginalne i smaczne kompozycje są w roku 2016 bardzo modne!

To, że nasadzenia ozdobne są nam coraz bliższe już wiemy, jednak jaki typ drzew i krzewów przeważa w ogrodach Polaków? Jak wynika z ankiety, najwięcej respondentów sadzi mniej-więcej tyle samo roślin liściastych i iglastych. Na przewagę iglaków postawiło 34% osób, a na drzewa i krzewy liściaste niemal 23%. Nieco ponad 2% badanych odpowiedziało, że w ogrodzie nie ma żadnych drzew ani krzewów.

Woda – ozdoba i ochłoda

Zbiorniki wodne coraz śmielej wędrują za płoty polskich ogrodów, jednak jak wykazują wyniki ankiety, wciąż nie jest to reguła. Najwięcej Polaków, bo aż 65%, odpowiedziało, że w ogrodzie nie ma żadnego zbiornika wodnego. Wśród miłośników wodnych kompozycji przoduje natomiast oczko wodne (13%) i basen (ponad 8%). Oprócz tego respondenci wymieniali również staw (3%) i ścienne źródełko (ponad 2%). Oczywiście woda nie służy jedynie ozdobie i rekreacji. Polacy pamiętają także o systematycznym nawadnianiu terenu. Wśród tego rodzaju rozwiązań prym wiedzie nawadniane przy pomocy węża ogrodowego (aż 71%) i klasycznej konewki (48%). Jedynie 24% ankietowanych zainwestowało w zraszacze ogrodowe (24%) oraz linie kroplujące i kroplowniki indywidualne (ponad 12%). Jak widać w tej materii wciąż pozostajemy tradycjonalistami!

Zieleń i architektura

Zieleń jest piękna sama w sobie, jednak ludzie od starożytności starają się dopełniać ją wysmakowaną architekturą ogrodową. A jak jest we współczesnej Polsce? Jedynie 33% ankietowanych odpowiedziało, że posiada altankę ogrodową. Nieco więcej osób, bo 49% deklaruje, że w ich ogrodzie znajduje się domek narzędziowy.

Czym natomiast ogradzamy ogród? Znaczna część ankietowanych inwestuje w klasyczną siatkę (35%) lub w ogrodzenie metalowe (ponad 34%). Popularne są również płoty drewniane oraz naturalne zielone ogrodzenie - żywopłot (28%). Na elementy kamienne decyduje się zaledwie 10% ankietowanych.

Bo relaks jest ważny!

Jak już wiemy, większość Polaków chętnie aranżuje w ogrodzie strefę wypoczynkową. Nic zatem dziwnego, że niemal 93% ankietowanych potwierdza, że ma w swoim ogrodzie meble ogrodowe. Jak się okazuje, najczęściej są to modele drewniane (43%), wykonane z materiału mieszanego (niemal 19%) bądź z rattanu (13%). Rzadziej decydujemy się na meble wykonane z plastiku, metalu lub wikliny. Wśród kolorów mebli zdecydowanie rządzi naturalne drewno (46%) i kolory klasyczne, czyli biel (11%) i czerń (8%). Polacy coraz chętniej inwestują również w wygodne huśtawki ogrodowe. Ulubieńcami pozostają hamaki (22%) i huśtawki drewniane (niemal 19%). W wielu ogrodach pojawiają się równie designerskie fotele wiszące (9%). Komfort jest dla Polaków coraz ważniejszy - komentuje odpowiedzi ankietowanych Anna Poprawska - osoby, które nie mogą wyjechać na dłuższy urlop z przyjemnością spędzają popołudnia i weekendy w ogrodzie. Taki relaks pod chmurką pozwala zregenerować siły i poczuć się jak na wakacjach.

W poszukiwaniu inspiracji

Jak się okazuje, jesteśmy narodem, który stara się żyć coraz piękniej! Liczne grono naszych ankietowanych odpowiedziało, że stale sięga po inspiracje przy aranżowaniu ogrodu. Wiele osób, bo aż 45% przyznało, że natchnienia poszukuje na portalu Homebook.pl. 34% respondentów zdradziło, że przegląda rozmaite magazyny, natomiast 22% zagląda na strony projektantów krajobrazu. Co ciekawe, na ostateczny wygląd naszego zieleńca wolimy mieć samodzielny wpływ. Aż 86% naszych czytelników zadeklarowało, że podczas urządzania ogrodu nie korzysta z usług architekta krajobrazu.

W ankiecie przeprowadzonej przez Homebook.pl udział wzięło 89% kobiet i 11% mężczyzn. Większość respondentów to osoby powyżej 46 lat (42%). Wyniki jednoznacznie pokazują, że do swoich przydomowych ogrodów Polacy przywiązują coraz większą wagę i chętnie o nie dbają. Zieleńce coraz częściej stają się modnym przedłużeniem salonu – to tam odpoczywamy, spędzamy czas z przyjaciółmi, biesiadujemy. Jonasz Kofta nie miałby zatem powodu do zmartwień – o ogrodach pamiętamy, kochamy je i pielęgnujemy z niemałą przyjemnością.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności