Jak ciekawie zaaranżować schody w domu? W drodze na wyższy poziom inspiracji

Bezpieczeństwo i wygoda – to podstawowe kryteria, które muszą spełniać domowe schody. Ich konstrukcja i jakość wykonania powinny gwarantować domownikom najwyższy komfort użytkowania. Jednak wspinając się na kolejne stopnie, warto czasem… pójść krok dalej. Podpowiadamy, jak w ciekawy sposób wykorzystać i zaaranżować schody i ich najbliższe otoczenie.

białe ściany, drewniane schody, szklana balustrada, drewniana podłoga, białe drzwi

Dobrze zaplanowany ciąg komunikacyjny to fundamentalna kwestia już na etapie projektowania budynku. Łatwe i wygodne przemieszczanie się pomiędzy różnymi kondygnacjami w znacznym stopniu decyduje o komforcie użytkowania całego mieszkania. Kiedy jednak w końcowej fazie budowy lub remontu domowe wnętrza nabierają ostatecznego kształtu, często najlepiej widać, że schody, nie tylko ze względu na swoje rozmiary i położenie, okazują się być istotnym aranżacyjnie elementem pomieszczeń.

Niewykorzystane przestrzenie czekają...

Niezależnie od rodzaju zastosowanej konstrukcji, schody to element wyposażenia domu, który potrafi znacząco wpłynąć na charakter wnętrz. Dostępne technologie pozwalają na tworzenie naprawdę oryginalnych form, od minimalistycznych, jednostronnie podwieszanych stopni, aż po wielobiegowe czy też kręcone konstrukcje. Przy ich projektowaniu zawsze opłaca się wykorzystać ciekawe propozycje aranżacyjne, aby poprawić funkcjonalność wnętrz i samych schodów.

W większości rodzajów schodów, pod konstrukcją tworzy się całkiem spora przestrzeń. Często pozostaje ona niewykorzystana lub zagospodarowana na prowizoryczny schowek. Tymczasem jest to powierzchnia, której warto poświęcić trochę więcej uwagi, bo daje ogromne możliwości aranżacyjne. Przestrzeń pod schodami to doskonałe miejsce na niewielką garderobę lub schowek na buty. Można ją także wykorzystać, umieszczając w niej półki lub szuflady. Tego typu adaptacje najlepiej prezentują się, gdy stanowią stylistyczną całość ze schodami. Wykonywać je trzeba z reguły na wymiar, a poszukując odpowiedniego wykonawcy, warto na pewno zainwestować w dobrą jakościowo stolarkę. Zapewni to nie tylko estetyczny wygląd, ale również sprawne i bezawaryjne działanie elementów ruchomych, takich jak drzwiczki czy szuflady.

Okazuje się jednak, że przestrzeń pod schodami nie musi być zamknięta, żeby spełniać dodatkowe zadania. Ciekawym pomysłem aranżacyjnym jest częściowa zabudowa, na przykład w postaci niewysokiego schowka, na którym umieszczone zostanie wygodne siedzisko. W ten sposób powstanie przytulny zakątek, w którym można się będzie zaszyć, na przykład czytając ciekawą książkę. Nawet przestrzeń, którą pozostawimy całkowicie otwartą, można pomysłowo wykorzystać, na przykład mocując do spodniej części schodów wieszaki na rowery.

Również boczne zabezpieczenia ciągu schodów nie muszą ograniczać się do spełnienia wyłącznie funkcji praktycznej. Fantazja domowników lub projektantów pomoże wypełnić balustradę ciekawą formą i materiałem. Popularne tralki i balaski podtrzymujące poręcz warto zastąpić wypełnieniem, które stanie się ozdobą całego pomieszczenia.

Wykonać je można przy użyciu najróżniejszych materiałów – szkła, drewna, metalu lub wysokiej jakości tworzyw sztucznych – oczywiście pod warunkiem spełniania przez nie odpowiednich kryteriów bezpieczeństwa. Balustrada to naprawdę spora i najczęściej dobrze widoczna przestrzeń, dobrym pomysłem jest więc wykorzystanie jej jako wyrazistego elementu ozdobnego.

We własnym stylu

Osoby o artystycznym zacięciu mogą też na przykład wykorzystać widoczne przy wchodzeniu podstopnice, ozdabiając je w oryginalny sposób. Jeśli powierzchnia stopni jest duża i nie wykorzystujemy jej w całości podczas użytkowania schodów, ciekawą propozycją jest zagospodarowanie nieużywanej części oryginalnymi przedmiotami, na przykład wzorzystymi poduszkami, które dodatkowo wpłyną na charakter miejsca.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze
My we wnęce pod schodami trzymamy książki, fajnie to wygląda. Mam drewniane schody i do tego balustradę ze stali nierdzewnej z pięknymi zakończeniami. Zamawiałam ją od firmy Balustrady-Skrzypiński - www.balustrady-skrzypinski.pl. Schody to główna ozdoba w naszym holu połączonym z salonem.
  • Dodano 2 lata temu
My we wnęce pod schodami trzymamy książki, fajnie to wygląda. Mam drewniane schody i do tego balustradę ze stali nierdzewnej z pięknymi zakończeniami. Zamawiałam ją od firmy Balustrady-Skrzypiński - www.balustrady-skrzypinski.pl. Schody to główna ozdoba w naszym holu połączonym z salonem.
  • Dodano 2 lata temu

Zobacz więcej produktów