Zasady programu MdM 2017/2018

To już czwarty i przedostatni rok, kiedy możemy cieszyć się programem rządowym „Mieszkanie dla Młodych”. Inicjatywa została stworzona z myślą o osobach, które marzą o swoim pierwszym lokum i dysponują wkładem własnym. Jak wynika z szacunków, w latach 2014-2018, Państwo przeznaczy na rzeczony cel ponad 3,5 miliarda złotych.

Program kończy się wraz z 30 września 2018 roku. Wszystkie osoby, którego do tego czasu nie przekroczą 35 roku życia, mogą wziąć w nim udział. Jak zapewniają inicjatorzy projektu MdM, warunki, które należy spełnić nie są wygórowane, zaś młodzi ludzie uczestniczący w projekcie, mają szansę otrzymać „na start” od kilku- do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jakie są najważniejsze wymogi, które muszą spełnić beneficjenci programu „Mieszkanie dla Młodych”? Czy pierwsza pula na rok 2018 już się wyczerpała, a jeśli tak, kiedy można zacząć starać się o dofinansowanie z drugiej puli? O tym, i o wielu innych aspektach dotyczących programu MdM, rozpisujemy się w poniższym artykule.

mała kawalerka z antresolą

Ile pól finansowych programu MdM pozostało do rozdysponowania?

Program MdM po czterech latach doczekał się ostatniej edycji. Pod koniec marca 2017 potwierdzono, że pierwsza pula dofinansowań na rok 2018 została wykorzystana. Konsultanci zajmujący się programem informują, że aby zakwalifikować się do grona beneficjentów drugiej puli, warto rozpocząć starania na początku grudnia 2017 roku. Na początku zaleca się wyliczyć zdolność kredytową i rozpocząć kompletowanie dokumentacji, aby po 1 stycznia 2018 móc złożyć kompletny wniosek i tym samym rozpocząć proces kredytowy. Specjaliści prognozują, że warto się spieszyć, ponieważ druga pula wyczerpie się najprawdopodobniej już po dwóch-trzech tygodniach.

czarna sofa i biała lampa wisząca

Jakie są podstawowe warunki, które należy spełnić, aby uczestniczyć w programie MdM?

Jak komentują twórcy MdM, w roku 2018 program będzie wygaszany, dlatego nie należy spodziewać się żadnych zmian w jego regulaminie. Podstawowy warunek to wiek (kandydaci nie mogą przekroczyć rocznikowo 35 roku życia) oraz fakt, że osoba ubiegająca się o dofinansowanie wkładu własnego nie może być współwłaścicielem ani właścicielem mieszkania - zarówno w przeszłości, jak i w chwili obecnej. Co równie istotne beneficjent, który posiada spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania musi się go zrzec w ciągu sześciu miesięcy od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego. Identycznie sytuacja wygląda w przypadku najmu. Najemca jest zobowiązany do rozwiązania umowy i opróżnienia lokalu w ciągu 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego. Jeżeli o dofinansowanie stara się małżeństwo, pod uwagę brany jest wiek osoby młodszej. Warto jednak zaznaczyć, że w programie mogą brać udział zarówno małżeństwa, jak i osoby samotne bądź żyjące w związku nieformalnym.

szara sofa
białe łóżko z szufladami na pościel

Wiele osób zastanawia się czy dofinansowanie MdM jest przyznawane wyłącznie na zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Otóż nie - program MdM obejmuje także rynek wtórny. Dofinansowanie może być przyznane również na budowę domku jednorodzinnego. Warto jednak podkreślić, jak istotne są powierzchnie obiektów mieszkalnych. Mieszkanie powinno mieć do 75 m², natomiast dom jednorodzinny do 100 m². Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy rodzina posiada co najmniej trójkę dzieci. Wówczas powierzchnia obiektu mieszkalnego może wynosić do 85 m² (mieszkanie) i do 110 m² (dom). Jak natomiast wygląda kwestia wkładu własnego? Ne jego dofinansowanie można liczyć wyłącznie w momencie, w którym kredyt hipoteczny został zawarty w walucie polskiej, zaś jego wartość równa się co najmniej połowie ceny wymarzonego mieszkania. Sam kredyt musi być zaciągnięty co najmniej na piętnaście lat. Jeśli beneficjent MdM nie może pochwalić się zdolnością kredytową, umowę mogą podpisać rodzice, mąż, żona, ojczym, macocha lub teściowie.

Poznaj meble i akcesoria, które pomogą Ci zaprojektować piękne i funkcjonalne mieszkanie >>

Program MdM, a przebudowa budynku niemieszkalnego

Co ciekawe, o dofinansowanie wkładu własnego mogą starać się także osoby, które budują dom jednorodzinny w tzw. systemie gospodarczym. Wówczas dofinansowanie ma polegać na zwrocie wysokości podatku VAT za materiały budowlane. Osoba, która ubiega się o taki rodzaj dofinansowania musi udowodnić, że wydatki związane były z budową domu jednorodzinnego bądź rozbudową (ewentualnie przebudową) budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne. Ponadto beneficjent musi okazać dokument potwierdzający, że pozwolenie na budowę obiektu mieszkalnego zostało wydane po 1 stycznia 2014 roku. Powierzchnia użytkowa budynku nie może przekraczać 100 m² lub 110 m², jeśli w rodzinie wychowuje się co najmniej trójka dzieci. Warto również podkreślić, że właścicielem domu musi być osoba, która w roku wydania pozwolenia na budowę lokalu mieszkaniowego nie ukończyła 36 lat. Oprócz tego, nie może przysługiwać jej spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu mieszkalnego. Beneficjent nie może być także właścicielem albo współwłaścicielem budynku, obejmującego przynajmniej jeden lokal mieszkalny.

mała kawalerka dla dwóch osób
tapeta w róże

Czy dofinansowanie z programu MdM można stracić?

Osoby, które starają się o przyznanie dofinansowania muszą spełnić stosunkowo niewymagające warunki. Jak się jednak okazuje, po przyznaniu programu, należy dostosować się do kilku istotnych zasad - w przeciwnym razie, dopłata do wkładu własnego może zostać wycofana. Jak tłumaczą specjaliści, aby zachować dofinansowanie, nie można:

– sprzedać lub zrzec się współwłasności zakupionej nieruchomości w ciągu 5 lat;

– wynająć lub użyczyć nieruchomości przed upływem 5 lat od zakupu;

– odstąpić przez jedną ze stron od zakupu nieruchomości lub budowy domu;

– nabyć prawa własności do innego lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat;

– zmienić przeznaczenie mieszkania w ciągu 5 lat od jego zakupu;

– spłacić kredyt przed upływem 5 lat;

– dokonać wyłudzenia kredytu hipotecznego.

Pierwsze mieszkanie to niesamowita podróż… trochę w świat prawdziwej dorosłości, trochę w krainę spełniających się marzeń. Program MdM, przy odrobinie zaangażowania, z pewnością pomaga w ich urzeczywistnianiu. Bo jak napisał kiedyś francuski pisarz i noblista Anatole France: „aby osiągnąć wspaniałe rzeczy musimy marzyć tak dobrze, jak działać.”

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Inne
Zobacz więcej artykułów w kategorii Inne
Komentarze

Anonimowy użytkownik

Trochę za późno na pisaniu o zasadach MDM. Jeśli myślicie o skorzystaniu, to możecie zapomnieć, brak już środków
  • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Asia
  • Dodano rok temu
Papież kiedy umarł miał 85 lat - 8+5=13 Godzina śmierci: 21:37 - 2+1+3+7=13 Data śmierci: 02.04.2005 - 0+2+0+4+2+0+0+5=13 Postrzelony 13 Maja 9301 dni pontyfikatu - 9+3+0+1=13 Zmarł w 13 tygodniu roku. JAN PAWEŁ DRUGI - 13 liter czy to zbieg okoliczności ? prześlij to dalej niech inni myślą... Sorry, ale musi się spełnić. ... Pomyśl sobie życzenie a zobaczysz co sie stanie... Zacznij myśleć o czymś czego naprawdę pragniesz, To funkcjonuje. Osoba, która mi wysłała ta wiadomość powiedziała, ze jej życzenie spełniło sie w 2 dni po odczytaniu tej wiadomości. Wypowiedz życzenie jak skończy sie odliczanie: 10... 09... 08... 07... 06... 05... 04... 03... 02... 01... *Wypowiedz życzenie* Wklej te wiadomość w ciągu 10 minut do 10 komentarzy Jeśli tego nie zrobisz stanie się przeciwność Twojego życzenia
  • Dodano rok temu

Zobacz więcej produktów