Odkryj konsole do przedpokoju i salonu już od 199zł 👀
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Raport: KUCHNIA TRENDY 2016-2017

Przedstawiona w raporcie analiza porównawcza opiera się na danych zebranych przez portal homebook.pl w 2016 oraz w pierwszym kwartale 2017. Miesięcznie nowoczesną platformę odwiedza średnio 3 miliony użytkowników, ponad 80% to kobiety. Prawie połowę badanych stanowią osoby między 25 a 34 rokiem życia.

Dane pochodzą z Google Analytics i prezentują kuchenne trendy. Raport przedstawia dominujące w kuchni sposoby aranżacji, biorąc pod uwagę użyte kolory, materiały i inne rozwiązania, które wpływają na ostateczny wygląd wnętrza.

Jakie informacje można znaleźć w raporcie homebook.pl?

Raport dzieli się na trzy segmenty: ergonomia, wykończenie oraz wyposażenie kuchni. W części pierwszej, specjaliści pokazują w jaki sposób Polacy podchodzą do kwestii funkcjonalności w kuchennym wnętrzu. Dane dotyczą m.in. tego, jaki rodzaj kuchni preferują Polacy (otwarty, zamknięty, a może z wyspą?), jakie wielkość i kształt kuchni są ich zdaniem najbardziej komfortowe (kameralne czy przestronne?) oraz jak wygląda najczęstszy podział stref kuchennych (prym wiedzie strefa gotowania czy może jednak strefa jadalniana?) W drugiej części raportu specjaliści przyglądają się kuchennym wykończeniom. Z zebranych danych można dowiedzieć się m.in. który kolor kuchennych ścian preferują Polacy, w jaki sposób wykańczają podłogę oraz jak aranżują ścianę tuż nad kuchennym blatem. Ostatni i najbardziej obszerny fragment raportu dotyczy wyposażenia przestrzeni kuchennej. Można tutaj znaleźć informacje na temat tego, jaki rodzaj i kolor frontów jest obecnie najbardziej na topie, który rodzaj blatu najczęściej gości na kuchennych meblach oraz w jaki sprzęt AGD Polacy najchętniej inwestują. Oprócz tego, twórcy raportu zdradzają, jaki rodzaj zlewozmywaków jest współcześnie najbardziej popularny i czy Polacy traktują kuchenne okno jako element dekoracyjny wnętrza.

Jak wyglądają zmiany trendów na przestrzeni lat 2016/2017?

Dzięki temu, że specjaliści opracowali materiał z roku ubiegłego oraz pierwszego kwartału roku bieżącego, można zauważyć wiele wyraźnych różnic, które wskazują na dynamicznie zmieniające się preferencje Polaków. Jedną z nich jest np. podejście do podziału stref kuchennych. W porównaniu z rokiem ubiegłym, aż o 7% zmalało zainteresowanie strefą jadalnianą. Obecnie o zaaranżowaniu kącika jadalnianego myśli jedynie 20 % badanych, podczas gdy w roku 2016, było ich 27%. Co równie ciekawe, Polacy coraz chętniej wracają do tzw. „starego” modelu kuchni, będącej osobnym pomieszczeniem. W roku 2016 za tego rodzaju rozwiązaniem opowiedziało się 18% ankietowanych, w tym, już o 4% więcej. Interesująco wygląda także dobór kolorów na kuchenne ściany. W roku 2016 biel wybrało 25% badanych, natomiast w roku bieżącym, popularność śnieżnobiałych ścian wzrosła aż o 19%! Analizując raport, warto także przyjrzeć się bliżej kwestii frontów kuchennych. W roku 2016 w polskich kuchniach zdecydowanie królował połysk (49% ankietowanych), aby w roku 2017 stracić na popularności na rzecz frontów matowych (56 % ankietowanych).

Jakie wnioski można wyciągnąć z najnowszego raportu homebook.pl?

Raport Kuchnia 2016/2017 w prosty i czytelny sposób pokazuje najnowsze trendy, jakimi kierują się Polacy. W treści raportu, prócz skrupulatnych danych można znaleźć wiele ciekawych komentarzy doświadczonych specjalistów z branży - architektów i dekoratorów. Wynika z nich, że świadomość Polaków na temat aranżacji wnętrz stale rośnie. Użytkownicy portalu homebook.pl na bieżąco śledzą trendy i starannie dopasowują style wnętrzarskie do swoich gustów i preferencji. Oprócz tego, aranżują przestrzenie kuchenne z coraz większą uwagą i rozmysłem - wybierają rozwiązania tyle estetyczne, ile funkcjonalne, dzięki czemu mogą cieszyć się w wnętrzami pięknymi i praktycznymi jednocześnie.


Inne artykuły w tej kategorii