Ile kosztuje urządzenie pokoju dla noworodka o pow. 9 m2?

Gdy na świecie pojawia się nowy członek rodziny, życie wywraca się do góry nogami. Dlatego zanim to nastąpi, warto dobrze przygotować się na tę rewolucję. Jednym z zadań, jakie nas czeka, jest z pewnością przygotowanie pokoju dla maleństwa. Urządzając go, pamiętajmy, by był nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim funkcjonalny i wygodny dla rodziców.

pokój dla noworodka z pastelowymi dodatkami

Jakie farby do pokoju noworodka?

Wybierając farby do pokoju niemowlaka, zwróćmy uwagę na to, by były bezpieczne dla zdrowia. Farby szczególnie polecane do malowania pokoi dziecięcych powinny mieć na opakowaniu informację o tym, że posiadają atest Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, że są wodorozcieńczalne oraz, że nie zawierają chemicznych rozpuszczalników. Ich cena jest nieco wyższa niż farb tradycyjnych i waha się w przedziale 60-90 zł/2,5 l. Jeśli chodzi o barwy, do pokoju noworodka najodpowiedniejsze będą ciepłe odcienie. Oczywiście możemy także zdecydować się na rozjaśniającą biel, która sprawi, że pokoik będzie wyglądał jasno i czysto. Można wtedy udekorować ściany, np. samoprzylepnymi naklejkami (30-70 zł/komplet naklejek) lub na jednej położyć tapetę (50-60 zł/rolka).

pokój z kołyską dla noworodka, szara ściana w kropki w pokoju dziecka

Łóżeczko czy kołyska?

Łóżeczko to najważniejszy mebel w pokoju dziecka. Noworodek będzie spędzał w nim większość czasu, dlatego podobnie jak farby, musi być bezpieczne. Materiały na meble dla najmłodszych muszą spełniać rygorystyczne normy bezpieczeństwa i jakości, potwierdzone certyfikatami i atestami. Warto o tym pamiętać przy ich wyborze.

Wybierając łóżeczko, warto zdecydować się na takie, które będzie „rosło” razem z dzieckiem, czyli będzie miało regulowaną wysokość mocowania materaca. W pierwszych miesiącach życia dziecka skorzystamy z tej najwyższej, która zapewni nam wygodny dostęp do maluszka. Poziom środkowy będzie bezpieczny, gdy szkrab podrośnie. Z ostatniego – najniższego skorzystamy, kiedy nasza pociecha zacznie chodzić. Wtedy też z jednego z boków łóżka można będzie wyjąć kilka szczebelków, by maluch sam mógł z niego korzystać. Godne polecenia są też takie modele łóżeczek dziecięcych, które można przerobić na tapczanik, demontując jeden z boków. A teraz ceny. Najtańsze łóżeczko bez wyposażenia kupimy za niespełna 200 zł. 350-450 zł musimy zapłacić za łóżeczko z materacem i pościelą w komplecie. Oczywiście są też takie, których ceny oscylują w przedziale 1.200-2.000 zł. Warto też wspomnieć o kołyskach (250-400 zł z wyposażeniem). To mebel przydatny, ale niestety na krótko. Lepiej zatem zdecydować się na łóżeczko z opcją bujania (w razie potrzeby funkcję tę można zablokować) lub do zwykłego łóżeczka dokupić bieguny (ok. 20 zł).

pokój dla noworodka z kolorowymi ścianami

Co warto kupić do pokoju noworodka?

Użytecznym meblem - szczególnie dla mamy - w pokoju niemowlaka będzie też komoda (często oferowana w komplecie razem z łóżkiem i przewijakiem), która pomieści wszystkie niezbędne dla małego dziecka rzeczy. Jej atutem będzie z pewnością zakładany na nią przewijak. Przyda się też niewielki regał z półkami na pierwsze ubranka i zabawki dziecka. Za komplet takich mebli będziemy musieli zapłacić 1.000-1.600 zł.

Największy wybór mebli i akcesoriów do pokoju niemowlaka >>

Bardzo przydatnym meblem w pokoju noworodka będzie także wygodny fotel dla mamy, z którego będzie mogła skorzystać w czasie karmienia maluszka (800-1.500 zł). Powinien mieć regulowane oparcie oraz miękkie podłokietniki. Dodatkowym gadżetem będzie podnóżek. Fotel może mieć także funkcję bujania - szczególnie pomocną w czasie usypiania dziecka. Rolę placu zabaw w pokoju dziecięcym będzie spełniał miękki dywanik (ok. 300 zł), który dodatkowo ociepli wnętrze. Nie zapominajmy też o aranżacji okna. Oprócz dekoracyjnych zasłon zamontujmy rolety (ok. 80-100 zł), które zapewnią niemowlakowi komfort w czasie zasypiania. Warto też od razu kupić nocną lampkę, z żarówką o niewielkiej mocy. Jej delikatne światło ułatwi nam nocne przewijanie i karmienie dziecka.

mały pokój dla noworodka z białymi meblami

Karuzela to jedna z pierwszych zabawek niemowlaka. Zamontowana przy łóżeczku w zasięgu wzroku malca skupi jego uwagę i pobudzi rozwój. Jej koszt to 90-160 zł. I na koniec jeszcze dwa przydatne gadżety, które warto mieć w pokoju dziecka - nawilżacz powietrza oraz składany stelaż pod wanienkę. 6.000 zł - tyle minimum potrzebujemy, by wyposażyć pokoik dla noworodka o pow. 9 m2 w najpotrzebniejsze sprzęty. Górna granica tych kosztów zależy od zasobności naszego portfela i może być nawet dwukrotnie wyższa.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze
jak tam się dzieje wokół siebie i swoje konto na pewno jest twórczości ciągnęło tydzień godzinach od czasu do czasu
  • Dodano rok temu

Zobacz więcej produktów