Jaki kolor elewacji domu wybrać?

Odpowiednio dobrane kolory elewacji są w stanie ukryć mankamenty projektu, uwydatnić jego walory, nadać architekturze budynku subtelność lub – wręcz przeciwnie – wyrazisty charakter. Jak wybrać kolor ścian zewnętrznych? Do głosu dochodzi kilka czynników, przede wszystkim kolor dachu.

Gra kolorów to nie tylko domena wnętrza. Kolorami należy zagra również na zewnątrz! Dotyczy to m.in. elewacji domu. Jakie odcienie wybrać, aby elewacja budynku współgrała z otoczeniem? Czy jej kolor należy dopasować do koloru połaci, czy raczej detali? Tłumaczymy, jak dobrać kolory elewacji, aby osiągnąć konsekwentną, przemyślaną kompozycję.

biała elewacja domu
Biel to najczęściej wybierany kolor na elewację domu.

Jak wybierać kolory elewacji? Kolor tynków dobierz do otoczenia

Jednym z podstawowych wyznaczników, do którego powinniśmy odnieść kolor tynków zewnętrznych, jest architektura otoczenia. Przyjrzyjmy się najbliższej okolicy, przeanalizujmy, na jakie barwy zdecydowali się sąsiedzi i… wybierajmy podobne! Jeśli w sąsiedztwie przeważają odcienie kremowe, nieco ryzykujemy, malując elewację na kolor zgniłej zieleni – przełamujemy harmonię i wprowadzamy dysonans. Nie sięgajmy też raczej po jaskrawe oranże czy fiolety. Takie barwy zawsze będą odcinać się od naturalnych kolorów otoczenia, czyli zieleni, brązów, beżów i szarości.

Elewacje domów jednorodzinnych – jasne, ciemne czy z detalami?

We wnętrzach chętnie wykorzystujemy sprawczą moc niektórych barw. Doskonale wiemy, że jasne kolory powiększają. Ta sama zasada obowiązuje podczas dobierania kolorów elewacji. Jeżeli chcemy optycznie powiększyć budynek, postawmy na jasne odcienie. Jasna elewacja domu dodatkowo wyróżnia się na tle otoczenia, ciemniejsza zaś nieco się w nie wtapia. Z kolei jeśli budynek zbyt niski i raczej przysadzisty, wystarczy na elewacji zaznaczyć kontrastowe, mocniejsze pionowe akcenty (np. w rogach ścian). Z kolei poziome detale optycznie poszerzą wysoki budynek, dzięki czemu nabierze on bardziej harmonijnych proporcji.

Kolor elewacji a kolor dachu

Dobierając kolor elewacji zewnętrznej, należy wziąć pod uwagę także odcienie kluczowych elementów budynku: pokrycia dachowego, ram okiennych, drzwi, a także rynien, cokołów, parapetów itd. Jak podjąć najlepszą decyzję? Najpierw ustalmy kolor elewacji, następnie zaś dachu i detali lub postępujmy według odwrotnego klucza – to do koloru dachu dopasujmy kolor domu. Jeśli nie chcemy działać po omacku lub mamy trudności z wyobrażeniem sobie konkretnych połączeń kolorystycznych, zlećmy przygotowanie paru wariantów wizualizacji pracowni architektonicznej. Wizualizacja koloru elewacji sprawi, że świadomie dobierzemy najtrafniejsze barwy.

Jaki kolor elewacji do brązowego dachu?

Brązowy dach to sprawdzone rozwiązanie. Zarówno jasne, jak i ciemne czy kasztanowe odcienie brązu dobrze komponują się otoczeniem, poza tym kojarzą się z klasyką i tradycją. Wybierając kolor elewacji do brązowego dachu, pomyślmy przede wszystkim o ciepłych odcieniach o podobnym charakterze. Brąz jest zazwyczaj dość wyrazisty, dlatego warto go zrównoważyć lżejszym, subtelniejszym odcieniem, np. karmelowym, beżowym, piaskowym, ecru czy nawet złamanej bieli o ciepłym zabarwieniu. Do podstawowej, śnieżnobiałej bieli podchodźmy z pewną dozą ostrożności – uzyskany kontrast może być zbyt wyrazisty. Pomarańczowa lub żółta elewacja domu to również niezbyt dobry pomysł, lepiej postawić na pastele.

Z drugiej strony brązowy dach sprawdzi się również w nowoczesnym, minimalistycznym projekcie budynku. Wystarczy, że zestawimy brąz z zimnym odcieniem, nie tylko lekką szarością, ale również rozmytym błękitem, także o turkusowych nutach.

Jaki kolor elewacji do czerwonego dachu?

Kolejny znakomity przykład klasycznej architektury to czerwony dach, szczególnie pod postacią ceglastej dachówki. Jaki kolor domu do czerwonego dachu będzie najodpowiedniejszy? Istnieje tu przynajmniej kilka dobrych odpowiedzi. Podstawą są beżowe, piaskowe, kremowe, czyli jednym słowem ciepłe odcienie. Sprawdzonym rozwiązaniem jest z pewnością jasny beż, który doskonale komponuje się z temperaturą czerwonego dachu. Zaraz za nim plasują się zaś słoneczne żółcie, nawet lekko wpadające w pomarańcz. Interesująco prezentować się tu będzie też lekka czerwień lub – jeśli uważamy, że to za dużo – subtelny róż. Nie skreślajmy również szarości.

Dwa kolory na elewacji jest znakomitym pomysłem na urozmaicenie budynku.

Jaki kolor elewacji do grafitowego dachu?

Dość wdzięczną bazą dla tworzenia kolorystycznych kompozycji jest grafitowy dach. Ten nasycony, ciemny odcień szarości pozwala na zaskakująco wiele. Doskonale wypada w zestawieniu z białą elewacją, szczególnie w przypadku tonacji nieznacznie wpadających w szarość. Elewacja biało-szara to także świetna propozycja, zarówno dla miłośników nowoczesnej architektury, jak i tradycyjnych rozwiązań. Jeśli chcemy wtopić budynek w otoczenie, zdecydujmy się na grafitowy dach i zielone ściany – nieco stonowany odcień trawy lub pistacjową bądź groszkową zieleń. Idealnie z grafitem komponuje się też błękit.

Kolor elewacji powinniśmy dobierać do koloru dachu, okien i drzwi.

Jaki kolor elewacji do czarnego dachu?

Mimo iż do czerni pasuje niemal wszystko, elewacja domu z czarnym dachem musi być zaplanowana i przemyślana. Ciemna połać dachowa w nieodpowiednio skomponowanym otoczeniu może przytłaczać. Na ściany zewnętrzne nie wybierajmy więc zbyt nasyconych, ciemnych odcieni. Sprawdzi się za to biel, jednak nie w śnieżnej tonacji, a raczej jej pochodne, szczególnie ciepłe – śmietankowe, marmurowe, ecru. Zielona elewacja? Dlaczego by nie! Sięgnijmy po lekki odcienie zieleni, a osiągniemy świetny efekt, podobnie w przypadku szarości czy błękitu.

Elewacja w kolorach natury – bieli, szarości, brązu – to zawsze dobry pomysł.

Jaki kolor elewacji do zielonego dachu?

Z zielonym dachem najlepiej komponują się ciepłe beże i jasne żółcie, zwłaszcza słoneczne, słonecznikowe. Biała elewacja to też nie najgorszy pomysł, o ile zaplanujemy na niej kilka dodatkowych, zielonych detali, np. obramowania okien. Polecane są także szarości, z kolei odradzane – czerwienie.

Istnieją oczywiście pewne sprawdzone połączenia, kolorystyczne kompozycje, które możemy zastosować, aby osiągnąć zaskakująco dobry efekt: piękny dom z przemyślaną w każdym calu elewacją. Beżowe ściany oraz brązowy dach, jasna, szara elewacja i połać w ciemnym graficie – to tylko niektóre z przykładów. Jeśli jednak zależy nam na oryginalności, postarajmy się wypracować inne, mniej utarte zestawienia.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze
Ładne te elewacje. Ja uwielbiam jednak najbardziej śnieżnobiały - pasuje bez względu na kolor dachu. A dobre są tynki silikonowe do takich zastosowań - u mnie Foveo Tech - dużo łatwiej je utrzymać w oryginalnym kolorze niż takie np. tynki gipsowe.
  • Dodano miesiąc temu

Zobacz więcej produktów