Sprzątanie domu metodą KonMari

Sprzątanie domu wydaje się czynnością banalnie prostą. Tymczasem, jak udowadnia Marie Kondo – japońska ekspertka od sprzątania, robienie porządków to prawdziwa sztuka. Większość z nas bezmyślnie powtarza schematy wpojone przez rodziców i dziadków, zamiast wypracować własne metody. Sprzątamy powierzchownie, zapominając o źródle problemu, czyli nadmiarze posiadanych przedmiotów i złej organizacji. Pora to zmienić! Poznaj Marie Kondo i jej rewolucyjną metodę porządkowania przestrzeni KonMari, dzięki której nauczysz się, jak sprzątać mądrze.

Kim jest Marie Kondo?

Marie Kondo to Japonka mieszkająca w Stanach, która zasłynęła jako autorka książki Magia sprzątania (ang. The Life-Changing Magic of Tidying Up: The Japanese Art of Decluttering and Organizing). Swoją miłość do porządków i organizowania przestrzeni przekuła w sprawnie działający biznes. Początkowo doradzała Japończykom jako konsultantka, teraz uczy sprzątania ludzi z całego świata. Książki Marie Kondo sprzedają się w milionach egzemplarzy, a na portalu Netflix właśnie zadebiutował program, w którym młoda ekspertka pomaga Amerykanom uporać się z bałaganem.

Filozofia KonMari
--

**Technika KonMari uczy efektywnego sprzątania.** Nie chodzi jednak o rutynowe czynności, takie ...

Filozofia KonMari

Technika KonMari uczy efektywnego sprzątania. Nie chodzi jednak o rutynowe czynności, takie jak mycie podłóg czy ścieranie kurzu, ale o dobrą organizację przestrzeni. Zagracone mieszkanie często staje się źródłem większych problemów: wpływa negatywnie na samopoczucie domowników, obniża jakość życia i utrudnia zachowanie długotrwałego porządku. Żeby osiągnąć harmonię w sferze prywatnej czy zawodowej, trzeba raz na zawsze rozprawić się z bałaganem w swoim domu.

Filozofia KonMari stoi w opozycji do bezmyślnego konsumpcjonizmu. Jej podstawowa zasada głosi, że powinniśmy otaczać się wyłącznie takimi przedmiotami, które przynoszą nam radość. Rzeczy, które są nam obojętne i niepotrzebne, należy sprzedać, oddać lub wyrzucić, słowem rozstać się z nimi. Chociaż może wydawać się to absurdalne, Japończycy traktują przedmioty bardzo emocjonalnie. Marie Kondo radzi, żeby przed wyrzuceniem każdej rzeczy, podziękować jej za wierną służbę i pożegnać się z nią. Dzięki temu rozstanie przebiegnie łatwiej.

Sprzątanie metodą KonMari krok po kroku

Robienie porządków metodą KonMari wymaga odejścia od starych przyzwyczajeń. Zamiast sprzątać kolejno sypialnię, kuchnię i łazienkę, Marie Kondo uczy porządkować przedmioty według konkretnych kategorii. Oznacza to, że segregując ubrania, trzeba wziąć pod uwagę całą posiadaną garderobę, a nie zawartość pojedynczej szafki. Japońska ekspertka wyróżnia pięć kategorii, według których należy porządkować przestrzeń:

  • ubrania,
  • książki,
  • papiery i dokumenty,
  • komono, czyli różnego rodzaju drobiazgi i akcesoria, np. płyty, kosmetyki, przybory kuchenne, elektronika, drobne sprzęty AGD,
  • przedmioty, które mają dla nas wartość sentymentalną, np. zdjęcia i pamiątki.

Zdaniem Marie Kondo najlepiej sprzątać w samotności, gdy reszta domowników przebywa poza domem. Rodzina i przyjaciele mogą wywierać szkodliwą presję, kwestionując nasze wybory i nakłaniając do zachowania rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy.

>> Uporządkuj swoją garderobę

Krok 1. Pozbądź się niepotrzebnych przedmiotów

Pierwszy i najważniejszy krok to wyrzucenie zbędnych przedmiotów. Najlepiej zastosować terapię wstrząsową i zebrać wszystkie rzeczy z danej kategorii w jednym miejscu, np. na łóżku albo na środku pokoju. Bardzo prawdopodobne, że uzbiera się ich spory stos. Dzięki temu przekonasz się, ile niepotrzebnych przedmiotów kryje się w Twoim domu.

Weź do ręki każdy przedmiot i zadaj sobie kilka pytań:

  • kiedy ostatnio tego używałam/używałem?
  • czy lubię ten przedmiot?
  • czy jest mi potrzebny?
  • czy jest dla niego miejsce w moim domu?

Podejmując decyzję, kieruj się intuicją i emocjami. Jeśli przedmiot, który trzymasz, budzi w Tobie pozytywne odczucia, zatrzymaj go. Jeśli nie – rozstań się z nim bez żalu. W metodzie KonMari bardzo ważna jest konsekwencja. Pamiętaj, żeby nie przerywać porządków w połowie, bo część dobytku znów wyląduje na dnie szafy, a cały Twój wysiłek pójdzie na marne.

Co zrobić z niepotrzebnymi przedmiotami? Wyrzucenie wszystkiego do kosza to tylko pozorne rozwiązanie problemu. Jeśli niechciane rzeczy są w dobrym stanie, poszukaj dla nich nowego właściciela: przekaż je potrzebującym, sprzedaj albo podaruj znajomym.

Krok 2. Zorganizuj przestrzeń na nowo

Drugi etap to reorganizacja przestrzeni. Należy poukładać przedmioty w taki sposób, żeby ich znalezienie nie nastręczało żadnego problemu. Każda posiadana przez Ciebie rzecz powinna mieć swoje miejsce. Najwyższa pora skończyć z upychaniem przedmiotów po kątach i bałaganem w szufladach.

Zacznij od ponownego podzielenie rzeczy na kategorie. Następnie wyznacz dla nich konkretne miejsce na mapie domu. Postaraj się tak zorganizować przestrzeń, żeby przedmioty z poszczególnych kategorii były przechowywane wspólnie. Pamiętaj przy tym, żeby starannie posortować i uporządkować zawartość szuflad, szafek i półek. Jeśli cierpisz na niedostatek mebli do przechowywania, zaopatrz się w estetyczne kartonowe pudełka. Starannie ułóż w nich przedmioty – po uniesieniu wieka, cała zawartość pojemnika powinna być widoczna jak na dłoni.

Jak składać i przechowywać ubrania metodą KonMari?

Zdecydowanie najwięcej problemów przysparzają przedmioty z pierwszej kategorii, czyli ubrania. Mamy tendencję do chomikowania bluzek, sukienek i spodni, wierząc, że przydadzą się w przyszłości: na specjalną okazję, gdy zrzucimy parę kilo albo dana rzecz znów stanie się modna. Na domiar złego przechowujemy ubrania w nieprawidłowy sposób: zawartość naszej garderoby jest pognieciona, wymieszana ze sobą i częściowo niewidoczna. Nie dziwi więc, że dobór codziennego stroju może budzić w niektórych rozdrażnienie, zwłaszcza o poranku, gdy każda minuta jest na wagę złota.

Marie Kondo uczy, jak składać ubrania, żeby zajmowały mało miejsca w szafie, i jak je prawidłowo przechowywać. Większość z nas układa podkoszulki czy swetry w wysokich stertach. Wbrew pozorom jest to rozwiązanie mało praktyczne. Rzeczy, które znajdują się na samym dole, są słabo widoczne i trudno dostępne. Marie Kondo radzi, żeby zerwać z przyzwyczajeniem i zacząć układać ubrania pionowo, jedno obok drugiego. W nagranych przez nią filmach znajdziesz dokładną instrukcję, jak krok po kroku złożyć poszczególne elementy garderoby w niewielką, samodzielnie stojącą kostkę.

Do przechowywania ubrań metodą KonMari niezbędne są szuflady, niskie pudełka albo wkłady z przegródkami. Układanie rzeczy bezpośrednio na półkach w szafie nie zda egzaminu – część z nich pozostanie ukryta przed naszym wzrokiem.

Metoda porządkowania przestrzeni KonMari ma tylu zwolenników, ilu przeciwników. Szczególne emocje budzi sposób, w jaki Marie Kondo odnosi się do przedmiotów. Dziękowanie rzeczom za służbę i żegnanie każdej z nich przed wyrzuceniem jest dla wielu osób niezrozumiałe i dziwaczne. Warto jednak spojrzeć na tę praktykę przez pryzmat kultury japońskiej. Szacunek do przedmiotów, które otaczają człowieka i towarzyszą mu na co dzień, jest mocno zakorzeniony we wschodnim systemie wartości. Świadczy o tym m.in. kintsugi, tradycyjna technika naprawiania naczyń złotem, oraz filozofia wabi-sabi. Pamiętaj, że sprzątając dom metodą KonMari, nie musisz ślepo podążać za jej zasadami. Wybierz i zastosuj w praktyce jedynie te pomysły, które wydają Ci się pomocne.

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze