Przegląd najciekawszych domów letniskowych. Sprawdź, które przykuły naszą uwagę!
Ten, kto go posiada wie, że nie ma lepszej inwestycji. Położony w urokliwym miejscu, np. w pobliżu jeziora lub lasu, pozwala uciec od zgiełku codzienności i zregenerować siły. O czym mowa? O domku letniskowym. Jest to propozycja dla każdego, kto nie lubi spędzać urlopu w bloku lub w pobliżu zatłoczonych miast. Ale jaki projekt wybrać, aby zapewnić sobie maksymalny komfort sezonowego użytkowania? Sprawdźmy!
Zalety domu letniskowego
Gdy rozpoczyna się sezon urlopowy, zwykle marzymy o jednym – odpoczynku z dala od codzienności. Taka ucieczka od nieco szarej rzeczywistości pozwala zregenerować siły, nabrać energii na pozostałą część roku oraz poczuć się swobodnie. Jeśli dodatkowo zadbamy o fajną lokalizację, wówczas odkryjemy całą gamę zalet, które wiążą się z posiadaniem domku letniskowego:
- Jest zawsze gotowy na nasz przyjazd - nie musimy się martwić, gdzie spędzić czerwcowy weekend lub wakacje. Domek letniskowy jest rozwiązaniem wieloletnim, dlatego zawsze, gdy najdzie nas ochota na chwilę odpoczynku, możemy po prostu spakować najpotrzebniejsze rzeczy i udać się do swojej małej posiadłości;
- Pozwala oszczędzić na wakacjach - posiadanie domku letniskowego to przede wszystkim “plan na wakacje”. Nie jest przecież tajemnicą, że w sezonie letnim ceny pensjonatów lub hoteli są mocno zawyżone, przez co często sporo tracimy pieniędzy. Posiadając własną nieruchomość, możemy do woli korzystać z jej uroków, bez ponoszenia większych kosztów;
- Jest inwestycją na lata - domek letniskowy może być prawdziwą żyłą złota. Możemy go wynajmować turystom, którzy szukają urokliwego miejsca do spędzenia urlopu. Jeśli więc znajdziemy fajną lokalizację, np. w pobliżu szlaku górskiego, nie musimy się obawiać o brak zainteresowania ze strony potencjalnych klientów.
Gotowe projekty domków letniskowych - dlaczego warto z nich skorzystać?
Gotowe projekty cieszą się ogromną popularnością. Nie są dziełem przypadku, ponieważ pracują nad nimi profesjonalni architekci, którzy doskonale znają obowiązujące trendy oraz zasady projektowania z naciskiem na wysoką funkcjonalność i komfort. Dodatkowo, tego rodzaju rozwiązanie oszczędza nasz czas. Nie musimy się martwić o to, w którym miejscu najlepiej zaaranżować salon, aby móc się cieszyć najlepszym widokiem oraz jakie materiały wybrać, żeby domek był energooszczędny. Wszystko jest gotowe, dokładnie obliczone i przystosowane do naszych wymagań. Brzmi jak idealny plan? A to dopiero początek! W dalszej części poznamy najciekawsze projekty, które kuszą urokiem i ceną.
Szyszka dr-S: domek dla tych, którzy kochają bliskość natury
Powierzchnia użytkowa: 15,67 m²
Projekt domku letniskowego Szyszka dr-S to połączenie elegancji, designu oraz ponadczasowości. Jego ciekawa i niespotykana bryła przywołuje na myśl dzikie lasy bieszczadzkie. I to właśnie między drzewami, Szyszka odnajdzie się najlepiej. Duże przeszklenia pozwalają obserwować wschody i zachody słońca, zaś niewielkie wymiary wiążą się z niskimi kosztami budowy oraz utrzymania. Jednospadowy dach w połączeniu z geometryczną bryłą, antresola oraz dużym tarasem sprawia, że całość utrzymana jest w nieco surowym, ale za to bardzo eleganckim tonie.
Zalety domku Szyszka:
- Główną zaletą Szyszki jest jego zniewalająca estetyka. Pomimo niewielkiej powierzchni jest bardzo funkcjonalny i komfortowy. Prosta forma pozwala się skupić na odpoczynku, uspokoić i zainspirować widokami zza okna.
W krajobrazie: minimalistycznie na skarpie
Powierzchnia użytkowa: 87 m²
W projekcie domku letniskowego o uroczej nazwie “w krajobrazie” to właśnie minimalizm gra główną rolę. Tu zachwyca wszystko. Prostota, wykończenie detali oraz spójność koncepcji. Nie znajdziemy w nim przesytu, nadmiaru kształtów lub faktur. Całość jest utrzymana w przyjemnie powściągliwym i minimalistycznym tonie.
Zalety projektu “w krajobrazie”:
- rozwiązanie uwzględniające trudny teren, czyli skarpę;
- technologia umożliwiająca zamieszkanie całoroczne;
- duży i komfortowy taras;
- salon połączony z jadalnią;
- duża powierzchnia.
Otulony: całoroczny dom letniskowy dla dużej rodziny
Powierzchnia użytkowa: 102 m²
Ponad sto metrów kwadratowych domku letniskowego wg projektu “otulony” to w zasadzie raj dla każdego, kto ceni sobie nieograniczoną przestrzeń. Podobnie jak w przypadku poprzedniej propozycji, tu również mamy możliwość budowy na trudnej w zagospodarowaniu powierzchni. Całość jest utrzymana w nowoczesnej, nieco modernistycznej stylistyce. Szerokie przeszklenia sprawiają, że wnętrze domku jest jasne i pogodne, co mocno wpływa na samopoczucie. Całość urzeka prostotą, geometrią oraz dopracowaniem detali.
Zalety projektu “otulony”:
- energooszczędne budownictwo pozwalające na całoroczne użytkowanie;
- duża powierzchnia użytkowa (ponad 100 mkw);
- przestrzenny taras;
- parterowa konstrukcja;
- wyważona stylistyka;
- dwa pomieszczenia gospodarcze;
- dwie łazienki;
- sprawdzone systemy okienne oraz dachowe.
G161: dom z balkonem, dla szukających ciszy
Powierzchnia użytkowa: 57,99m²
Pod nieco tajemniczą i techniczną nazwą projektu domku G161 kryje się bardzo ciekawa koncepcja wysokiej i wytrzymałej konstrukcji murowanej, która została oparta na energooszczędnych materiałach i systemach. Ściany wykonane wg tradycyjnej technologii w połączeniu z drewnianą więźbą dachową oraz smukłą sylwetką tworzą niezwykle uroczy twist, który odnajdzie się niemal w każdej przestrzeni.
Zalety projektu G61:
- wykorzystanie tradycyjnej technologii budowlanej (bloczki z betonu komórkowego, podciągi żelbetowe);
- zastosowanie dociepleń;
- sprawdzone systemy okienne;
- dwa pokoje na poddaszu;
- wytrzymały komin z cegły ceramicznej pełnej;
- duży i przestronny balkon.
Jeśli mamy dość codziennego zgiełku betonowych miast, zakorkowanych ulic i nieustającego hałasu, domek letniskowy będzie idealnym rozwiązaniem. Wybudowany w zacisznym miejscu pozwoli nam odetchnąć i nabrać sił, co pozytywnie wpłynie na naszą kondycję psychiczną i zdrowie. Pamiętajmy również, że wiele projektów przewiduje całoroczne użytkowanie, dzięki czemu możemy z nich korzystać zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym, czyli zawsze wtedy, gdy będziemy potrzebować ciszy i spokoju.