Moje pierwsze własne mieszkanie – część V. Odbiór mieszkania

To już piąta część serii „moje pierwsze własne mieszkanie”. Tym razem skupimy się na odbiorze nieruchomości. I choć mogłoby się wydawać, że jest to najłatwiejsza część zakupu własnych czterech kątów, w rzeczywistości wymaga dużego skupienia i doświadczonego oka. Dlaczego? O tym dowiemy się już za chwilę.

odbiór mieszkania, pierwsze mieszkanie, eklektyczny salon, biblioteczka w salonie

Co to jest odbiór mieszkania?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że techniczny odbiór mieszkania nie jest tym samym, co odbiór kluczy. Zanim więc zabierzemy się za prace wykończeniowe, będziemy musieli obejrzeć nieruchomość pod kątem ewentualnych usterek. Jest to w zasadzie jedyny moment, w którym możemy zgłosić deweloperowi swoje zastrzeżenia dotyczące np. złego położenia instalacji centralnego ogrzewania. Jeśli tego nie zrobimy, a po czasie odkryjemy wady i błędy, znacznie trudniej będzie nam dochodzić swoich praw. Najprawdopodobniej sprawa zakończy się w sądzie, co raczej nie jest wymarzoną sytuacją w momencie, gdy przez wiele miesięcy z niecierpliwością czekaliśmy na to pierwsze, wymarzone mieszkanie.

Jak wygląda techniczny odbiór mieszkania?

Podczas technicznego odbioru będziemy poproszeni o dokładne obejrzenie nieruchomości. Najczęściej ten etap jest przeprowadzany w asyście przedstawiciela dewelopera, który raczej sam nie wskaże nam rzeczy, do jakich moglibyśmy zgłaszać ewentualne zastrzeżenia. Jeśli więc nie zdecydujemy się na pomoc profesjonalisty, będziemy zdani sami na siebie. Podczas odbioru spisywany jest protokół, gdzie oświadczamy, że akceptujemy stan techniczny nieruchomości oraz nie wnosimy żadnych uwag.

Ryzyko związane z samodzielnym odbiorem mieszkania

O ile nie jesteśmy specjalistami w dziedzinie budownictwa, niektóre rzeczy mogą nam zwyczajnie umknąć, bo np. nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, aby zauważyć, że coś jest nie tak. Dodatkowo, podczas odbioru mieszkania będzie towarzyszyć nam ogromna euforia, która również może wpłynąć na błędną ocenę sytuacji. Zdarza się również, że nabywcy przez wiele lat nie zauważają jakiejś usterki i dopiero podczas kolejnego z kolei remontu zostają uświadomieni przez fachowca, że pewne rzeczy zostały źle wykonane.

Dlaczego tak ważne jest, aby wykryć błędy na etapie odbioru?

Powszechna prawda głosi, że “im szybciej, tym lepiej”. Nie inaczej jest w przypadku mieszkań. O ile nierówno położony tynk nie jest katastrofą, to w przypadku źle podłączonej instalacji elektrycznej lub CO, sprawa wygląda znacznie gorzej. Pomijając, że może się to wiązać z koniecznością wykonania drogich poprawek, to niektóre błędy dewelopera mogą stanowić zagrożenie dla naszego życia.

Jakie są najczęstsze usterki w mieszkaniach?

Lista usterek, które są wyłapywane podczas odbioru technicznego, w zasadzie nie ma końca. Problemy są mniej lub bardziej zaawansowane, podobnie jest z widocznością tych niedociągnięć. Pęknięcia wzdłuż ściany zauważy raczej każdy, jednak są również takie błędy, jakich nie zobaczymy na pierwszy rzut oka. Jednak do najczęściej zgłaszanych uwag z pewnością należą:

 • nierówna lub zbyt cienka wylewka podłogowa;
 • zarysowania spoin między płytkami;
 • brak spadów na balkonie;
 • brak poziomów ścian;
 • nieścisłości pomiędzy zapisami w umowie a rzeczywistością;
 • mokry sufit (najczęściej dotyczy mieszkań na ostatnim piętrze);
 • nieszczelne okna i źle wstawione drzwi;
 • brak doprowadzonego światłowodu i instalacji telewizji naziemnej/satelitarnej.

Dlaczego warto zabrać ze sobą fachowca?

Skoro już wiemy, jak wiele usterek może się pojawić w nowym mieszkaniu, warto dokładnie się zastanowić, czy jesteśmy w stanie samodzielnie wszystko sprawdzić. Oczywiście, za pomoc specjalisty, będziemy musieli zapłacić, jednak warto pamiętać, że czasami nadmierna oszczędność może nas dużo kosztować. Inżynier, który wybierze się z nami na odbiór mieszkania, będzie posiadał odpowiednią wiedzę i doświadczenie, co pomoże mu błyskawicznie ocenić, czy deweloper nie ukrywa przed nami mrocznych tajemnic mieszkania.

Jak wygląda odbiór mieszkania w asyście specjalisty?

Jeśli zdecydujemy się na fachową pomoc, od razu zostaniemy poinformowani o tym, czy proponowana przez dewelopera godzina odbioru nieruchomości jest odpowiednia. Nieuczciwi przedstawiciele bardzo często sugerują nam godziny wieczorne, co mocno wpływa na widoczność niektórych niedociągnięć. Dodatkowo, towarzyszący nam inżynier będzie posiadał odpowiednie sprzęty, które pozwalają mu dokładnie “zbadać” stan techniczny mieszkania. Ponadto, sprawdzi również zapisy w umowie i porówna je ze stanem faktycznym.

Zalety skorzystania z pomocy fachowca

Z pewnością największą zaletą współpracy ze specjalistą jest uniknięcie kosztownej naprawy, której samodzielnie byśmy nie byli w stanie dostrzec, choć istnieje jeszcze kilka innych plusów, o jakich warto jeszcze wspomnieć:

 • zna triki firm budowlanych- specjalista, z jakim nawiążemy współpracę, doskonale zna przeróżne triki deweloperów lub firm budowlanych, którzy próbują “zamaskować” niektóre usterki. Nie da się w żaden sposób “zagadać” przedstawicielowi, więc jego uwaga będzie skupiona tylko i wyłącznie na mieszkaniu;
 • ma odwagę zgłaszać wszystkie nieścisłości - czasami wydaje nam się, że zgłaszając drobiazgi, tj. rysa na drzwiach, zostaniemy uznani za małostkowych. Inżynier, który przeprowadzi odbiór techniczny, wie, że zapłaciliśmy dużo pieniędzy za mieszkanie, więc mamy prawo oczekiwać odpowiedniego standardu nawet w przypadku detali;
 • sprawdzi zapisy w umowie - zanim udamy się na odbiór mieszkania, zostaniemy poproszeni o dostarczenie umowy w celu zapoznania się z jej zapisami. Doświadczona osoba zupełnie inaczej patrzy na niektóre sformułowania, więc szybciej wyłapie ewentualne nieścisłości, które wymagają sporządzenia aneksu.

Ile kosztuje pomoc specjalisty ds. technicznego odbioru mieszkania?

Ceny są zależne od wielu czynników, m.in. lokalizacji, metrażu mieszkania oraz sprzętów, z jakich skorzysta specjalista. W przypadku małych nieruchomości (do 75 mkw) jest to kwota około 150 - 500 zł, choć w przypadku tańszych firm mogą okazać się konieczne dopłaty, np. za badanie termowizyjne (średnio 150 - 200 zł). Aby mieć pewność, że podczas przeglądu nie pojawią się dodatkowe koszty, warto - szukając odpowiedniej firmy - zapytać, co wchodzi w skład podstawowej usługi.

Wszystkie artykuły z cyklu "Moje pierwsze własne mieszkanie" >

Na odbiór mieszkania nie należy przychodzić samemu. Warto poprosić przyjaciela lub kogoś z rodziny, kto ma wiedzę dotyczącą norm budowlanych, o pomoc. Jeśli jednak nie znamy takiej osoby, warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Co prawda, wiąże się to z dodatkowym kosztem, ale może nas uchronić przed jeszcze większymi nakładami finansowymi.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Mieszkanie w bloku
Zobacz więcej artykułów w kategorii Mieszkanie w bloku
Komentarze
Zdecydowałam się na mieszkanie z rynku pierwotnego od fabryki domów na Białołęce, wolałam wszystko kłaść od początku po swojemu niż przykrywać stare nowym albo poprawiać po kimś. Mieszkanie od początku do końca odzwierciedla mnie, odbiory przebiegły bezproblemowo
 • Dodano rok temu

Zobacz więcej produktów