Jak dobrać umywalkę?

Aranżacja zarówno małej, jak i dużej łazienki wymaga od nas podejmowania wielu decyzji. Począwszy od wyboru koloru i wielkości płytek ceramicznych , armatury, po rozmieszczenie wszystkich elementów w łazience, tak aby było praktycznie, funkcjonalnie i wygodnie. Jednym z komponentów, który przyjdzie nam wybierać jest umywalka. Razem z marką KOŁO podpowiadamy jak dopasować umywalkę do wnętrza i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Łazienka – miejsce szczególne

Urządzanie łazienki nie jest sprawą prostą. Warto z wyprzedzeniem przemyśleć wszelkie decyzje, by nie popełnić błędów i móc cieszyć się komfortem korzystania z niej. Łazienka jest wymagającym i specyficznym pomieszczeniem z kilku względów. Po pierwsze, w większości przypadków, musi być dostosowana do zróżnicowanych potrzeb wszystkich domowników. Bez wątpienia układ, wielkość czy lokalizacja łazienki powinny być tak dobrane, by zapewnić wszystkim maksimum komfortu. Projektując łazienkę trzeba wziąć pod uwagę czy aranżujemy wnętrza dla singla, pary, czy rodziny z dziećmi, a może mieszkańcami są osoby starsze lub niepełnosprawne.

Po drugie, wyposażenie łazienki służy nam długie lata, dlatego warto dokładnie przemyśleć, w jaki sposób będziemy korzystać z łazienki w najbliższym czasie i jak mogą zmienić się nasze wymagania na przestrzeni najbliższych kilku lat. Poszczególne elementy pokoju kąpielowego są zamontowane w stałych miejscach i nie da się ich łatwo zmienić lub przenieść, w momencie, gdy dany układ przestanie nam odpowiadać.

Po trzecie warto pamiętać, że jesteśmy ograniczeni przestrzenią. W związku z tym musimy dobrać właściwe komponenty i rozplanować poszczególne detale w odpowiednich miejscach, tak, aby wykorzystać maksymalnie nasze wnętrze.

I tak oto dochodzimy do meritum, czyli wyboru umywalki. Jak ją dobrać mając na uwadze powyższe fakty?

Wybieramy umywalkę

Umywalka jest niezbędnym elementem łazienki. Przy wyborze poza walorami estetycznymi, powinniśmy kierować się również jej wielkością oraz sposobem montażu. Umywalkę dopasowujemy do wnętrza, jego specyfiki i użytkowników – w imię zasady optymalnego projektu.

Na rynku wyposażenia wnętrz mamy do wyboru umywalki meblowe, stawiane na blacie lub wpuszczane oraz wiszące. Wybór zależy od naszych preferencji, wielkości łazienki i funkcjonalności.

Jeśli do dyspozycji mamy niewielką przestrzeń warto skorzystać z małych umywalek i rozważyć możliwość ich montażu w niestandardowych miejscach, np. w narożnikach ścian. Dobrym sposobem na oszczędność miejsca są również nieduże umywalki z szafką podumywalkową, w której pomieścimy potrzebne przedmioty. W dużych pokojach kąpielowych możemy pozwolić sobie na bardziej elastyczne i wygodniejsze opcje – szerokie blaty, duże modele umywalek, umywalki dwukomorowe oraz większe szafki podumywalkowe.

Wybierając i planując kupno umywalki musimy wziąć pod uwagę nie tylko wielkość, ale i specyfikę pomieszczenia. Trudne skosy na poddaszu, wąska przestrzeń wymagają od nas większej rozwagi przy dobieraniu ceramiki. Warto wybrać wtedy umywalkę półokrągłą lub o niewielkich gabarytach, która ułatwi swobodne poruszanie się po łazience. Montaż umywalki na poddaszu również diametralnie różni się od tego w łazienkach o typowym rozkładzie, aby maksymalnie zwiększyć komfort użytkowania i umożliwić dostęp do umywalki należy odsunąć ją od ściany.

Umywalka powinna być również dopasowana do potrzeb użytkowników. Przy jej wyborze należy wziąć pod uwagę przyszłe funkcje, jakie będzie pełnić łazienka. Jeśli w przyszłości planujemy założyć rodzinę warto zainwestować w głęboką i dużą umywalkę, w której będziemy mogli swobodnie i wygodnie wykąpać dziecko. W mieszkaniu, przystosowanym do potrzeb osób starszych lub niepełnosprawnych przydadzą się modele szerokie, ergonomiczne, płytkie, do których będziemy mogli w przyszłości zamocować wsporniki. Montaż umywalek również ma tutaj znaczenie. Powinny być zainstalowane na odpowiedniej wysokości dla wygody osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim lub takiej, która codzienne czynności wykonuje w pozycji siedzącej. W takim przypadku przydadzą się wsporniki, które będą dodatkowo podtrzymywać umywalkę.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze umywalki? Warto pamiętać, że doskonale dobrana umywalka powinna pasować do pozostałych elementów wyposażenia, ceramiki i dodatków. Zgodnie z filozofią geometrii łączmy zaokrąglone lub prostokątne modele umywalek z wyposażeniem o zbliżonym kształcie. Wybierając jedną z opcji możemy zastanowić się nad całymi zestawami lub konkretną serią, dzięki którym stworzymy wnętrze estetyczne i pełne harmonii.

Przepis na piękne wnętrze

Estetyka wnętrza jest niezwykle ważną kwestią. Warto zastanowić się nad takim doborem wyposażenia, by jego poszczególne elementy doskonale ze sobą współgrały, tworząc harmonijne i wysmakowane wnętrze. Niezwykle pomocne będą w tym przypadku serie wyposażenia zaprojektowane w taki sposób, by móc je swobodnie ze sobą łączyć i dopasowywać do przestrzeni tworząc spójną aranżację. Łazienki urządzone z wykorzystaniem serii ceramiki, mebli, wanien czy kabin prysznicowych już na pierwszy rzut oka wyglądają na przemyślane i dobrze zaplanowane, stwarzają wrażenie porządku i eleganckiej harmonii.

Komentarze

Zobacz więcej produktów

Zobacz również inne artykuły w kategoriach: Łazienka, Porady,