Jak urządzić małą łazienkę?

Aranżacja małej łazienki w funkcjonalny i ergonomiczny sposób, bez rezygnacji z wszelkich udogodnień może być nie lada wyzwaniem. Istnieje wiele metod, przy zastosowaniu których mała łazienka będzie sprawiać wrażenie przestronnej a jednocześnie nie zabraknie w niej niezbędnego wyposażenia.

Poniżej rozwiązania, które doskonale sprawdzą się w łazienkach o niewielkim metrażu.

Dwa w jednym - wanna + natrysk. Idealna opcja, kiedy nie możemy pozwolić sobie na wygospodarowanie miejsca dla dwóch łazienek w mieszkaniu, a chcemy mieć i jedno i drugie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w jednej małej łazience mamy do dyspozycji różne opcje kąpieli zostawiając przy tym wystarczająco dużo miejsca dla pozostałego wyposażenia. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje wanien prysznicowych i z pewnością do każdego rodzaju łazienki znajdziemy coś odpowiedniego.

Odpowiednie meble łazienkowe. Nie powinno być ich za dużo, lecz tyle by schować niezbędne drobiazgi. Im mniej kosmetyków i drobnych przedmiotów na widoku, tym łazienka bardziej przestronna i uporządkowana. Doskonałym rozwiązaniem jest np. umieszczenie pojemnych szuflad na kosmetyki, szczotki do włosów i suszarkę bezpośrednio pod umywalką.

Odpowiedni zabudowa. Trafionym pomysłem będzie również "niewidoczna" szafka za lustrem bądź szafka nad zabudową stelaża WC. Powstały w ten sposób schowek na ręczniki lub papier toaletowy możemy sprytnie ukryć, obudowując stelaż podtynkowy WC tym samym materiałem, z jakiego zrobione zostały fronty szafki.

Fototapety oraz lustra pomogą w optycznym powiększeniu przestrzeni.

Podobnie jak chłodne barwy na ścianach oraz chłodne oświetlenie, które sprawią, że łazienka będzie wydawać się czystsza i większa.

W przypadku bardzo małych, wąskich powierzchni idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie kabiny prysznicowej, dla której znalezienie odpowiedniego miejsca jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku wanny. Dodatkowo w małych łazienkach często odchodzi się od brodzików na rzecz odwodnień liniowych, które idealnie „wtopione” w powierzchnię podłogi pozwalają zyskać dodatkowe centymetry w łazience.

Pamiętajmy o odpowiednich odległościach pomiędzy elementami wyposażenia. Stłoczenie urządzeń jest niewygodne w użytkowaniu i daje wrażenie ciasnoty. Aby nie zagracić małej powierzchni łazienki zdecydujmy się tylko na niezbędne sprzęty.

Komentarze

Anonimowy użytkownik

Fajne. Proszę mi powiedzieć, która z tych łazienek jest mała? ;) I gdzie wstawiacie pralkę?
 • Dodano 4 lata temu

Anonimowy użytkownik

moją była robiona na wzór tej :)
 • Dodano 4 lata temu

Anonimowy użytkownik

gdzie dostanę taką szybę do wanno/prysznica jak zdjęciu nr 1??
 • Dodano 4 lata temu

Anonimowy użytkownik

pomysły niezłe, ale jak już poniżej zauwazono - to ma być mała łazienka? Pokazałabym Wam małą, ale się w niej nie mieszczę z aparatem : ]
 • Dodano 4 lata temu

Anonimowy użytkownik

To nie sa male lazienki tylko raczej srednie!
 • Dodano 4 lata temu

Anonimowy użytkownik

..i co jest na scianach?
 • Dodano 4 lata temu

Anonimowy użytkownik

Chciałabym mieć tak mała łazienke jak na zdj 1. Moja ma 2x1,5 - dajcie pomysł na takie
 • Dodano 4 lata temu

Anonimowy użytkownik

a ja mam łazienkę nie za dużą ale z kominem na środku....i to jest wyzwanie dla architekta....ja nie ogarniam
 • Dodano 4 lata temu

Anonimowy użytkownik

to maja byc male łazienki???
 • Dodano 4 lata temu
No fakt, to nie są małe łazienki. Do małej to koniecznie prysznic. Moim marzeniem są kabiny prysznicowe z hydromasażem http://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/kabiny-wanny-i-hydroterapia/kabiny-prysznicowe.html ale nie wiem czy jest sens w klitce w bloku.
 • Dodano 3 lata temu
Łazienki trzeba robić na wymiar, inaczej bardzo trudno je sensownie wyposażyć, a te najmniejsze to już w ogóle... sama u siebie obie robiłam własnie na zamówienie, całościowo. Jestem zadowolona, także mogę spokojnie polecić meble i łazienki BULA (podaję adres: http://www.kuchniebula.pl/?pageid=3637).
 • Dodano 2 lata temu
pięknie :) ja zdecydowałam się na zatrudnienie firmy DD Projekt, która wykona dla mnie aranżację łazienki
 • Dodano miesiąc temu

Zobacz więcej produktów

Zobacz również inne artykuły w kategoriach: Łazienka, Porady,