Jak urządzić wąską kuchnię?

Małe i wąskie przestrzenie bywają często problematyczne do zaprojektowania. Warto zastosować rozwiązania, które sprawią, że takie wnętrze będzie funkcjonalne i piękne.

Wszystko zaczyna się od projektu.

Zabudowa kuchni powinna znajdować się na jednej ścianie. Umożliwi to sprawne poruszanie się po pomieszczeniu. Dodatkowo jeśli mamy wysokie sufity, to taką powierzchnię możemy wykorzystać na szafki. Przy wąskiej kuchni można zrezygnować z drzwi - lepiej pozostawić otwarty otwór drzwiowy. Dzięki temu przestrzenie kuchni i sąsiadującego pomieszczenia będą się przenikać, a kuchnia wizualnie się nieco powiększy. Bywa jednak, że aranżacja wymaga zamknięcia kuchni - wówczas lepiej wybrać drzwi w kolorze zbliżonym do ścian kuchni.

Aranżacja wnętrza.

Sprzęty AGD należy ustawić możliwie najbliżej siebie, by ułatwić domownikom korzystanie z nich i skrócić drogę przygotowania posiłków. Dzięki temu, jeśli w kuchni będzie więcej niż jedna osoba, unikniemy zderzenia. Dobrze jest wykorzystać przestrzeń pod oknem np. na miejsce do spożywania posiłków. Wąska kuchnia nie pozwala niestety na ustawienie stołu, jednak przestrzeń pod oknem jest wspaniałym zamiennikiem. W kwestii doboru oświetlenia należy zrezygnować z lamp wiszących. Pozwoli to na swobodniejsze poruszanie się po kuchni. W ten sposób optycznie powiększy się przestrzeń. Wyjątkiem jest sytuacja, gdzie mamy wysoki sufit (np. w kamienicach). Tutaj lampy wiszące poprawią proporcje pomieszczenia.

Dobór wzorów i kolorów.

Nie trzeba bać się tez mocnych akcentów. Należy jednak pamiętać, by wszystkie odważne pomysły skupiły się w jednym miejscu - tam gdzie znajduje się zabudowa meblowa. W przeciwnym razie kuchnia zostanie stłamszona przez odważne elementy i tym samym jeszcze bardziej się pomniejszy. Ostrożnie zatem z kontrastami. Ważne także, by podłoga była jasna lub wzorzysta. Jeśli wzorzysta to grafika powinna być: symetryczna w obu kierunkach (wówczas nie ma znaczenia jak ją układamy) lub w jednym (w tej sytuacji układamy ją skierowaną wzdłuż dłuższej ściany).

Komentarze