Zasłony i firany do salonu - jak wybrać odpowiednią aranżację okna?

Wybór odpowiedniej dekoracji okiennej nie jest łatwym zadaniem. Mnogość wzorów, kolorów, różnorodność tkanin i rozwiązań dekoracyjnych mogą przyprawić każdego o zawrót głowy.

Stojąc przed dylematem ‘co wybrać?’ powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników: funkcjonalność, charakterystykę pomieszczenia oraz kolorystykę i styl wnętrza.

Funkcjonalność

Funkcjonalność, czyli w jakim celu kupujemy naszą dekorację okienną. Jeżeli zamierzeniem jest zasłonięcie okien przed promieniami słonecznymi czy wzrokiem sąsiadów odpowiednim rozwiązaniem będą zasłony. Firany natomiast sprawdzą się w pokojach ciemnych jeżeli zamysłem jest rozjaśnienie pomieszczenia i/lub odsłonięcie widoku za oknem. W przypadku gdy zasłony i firany mają pełnić funkcję dekoracyjną dobrym pomysłem będzie ich połączenie.

Charakterystyka pomieszczenia

Bardzo istotnym kryterium dopasowania firan czy zasłon są właściwości pomieszczenia, czyli wielkość wnętrza i okien oraz nasłonecznienie. Jeżeli mamy do czynienia z małymi pokojami i oknami nie powinnyśmy wybierać ciężkich tkanin, czy zbyt długich zasłon, ponieważ zmniejszają optycznie ściany. W pokojach ciemnych natomiast lepiej sprawdzą się zwiewne, jasne firanki, niż grube zaciemniające materiały.

Kolorystyka i styl wnętrza

Przy wyborze wystroju okna powinniśmy kierować przede wszystkim kolorystyką i stylem wnętrza. Dekoracje okienne powinny nawiązywać charakterem do wnętrza i podkreślać styl, w jakim urządzony jest salon, kuchnia czy jadalnia. Żeby nadać lekkości pomieszczeniu najlepiej wybrać zwiewne tkaniny i firany.

Aby podkreślić klasyczny charakter salonu lepiej wybrać tradycyjne wzory zasłon i firan.

Romantyczne wnętrze natomiast podkreślimy za pomocą wzorzystych, kwiecistych wzorów i pastelowych barw materiałów. Styl wnętrza powinien nadawać kierunek w wyborze odpowiedniej dekoracji okiennej.

Salon to szczególne miejsce - spędzamy w nim większość czasu z rodziną, przyjaciółmi, przyjmujemy gości. Urządzenie stylowego wnętrza nie jest proste, więc warto przemyśleć własciwy dobór dodatków. Niezależnie jednak czy nasz salon urządzony jest w stylu minimalistycznym, tradycyjnym czy glamour, zasłony i firany będą uniwersalnym akcesorium, w które warto zainwestować.

Komentarze

Anonimowy użytkownik

piękny salon!
  • Dodano 5 lat temu

Anonimowy użytkownik

Moje marzenie:)
  • Dodano 5 lat temu

Anonimowy użytkownik

pięknie...
  • Dodano 5 lat temu

Anonimowy użytkownik

bardzo pięknie
  • Dodano 5 lat temu

Anonimowy użytkownik

pieknie ooooooooooooooooo\
  • Dodano 5 lat temu

Anonimowy użytkownik

to nudne
  • Dodano 5 lat temu

Anonimowy użytkownik

może dodać troszkę zieleni ,ale i tak jest wspaniały salon
  • Dodano 5 lat temu

Anonimowy użytkownik

moje klimaty
  • Dodano 5 lat temu
Bardzo piękne wnętrza. Pomyślała bym tylko na zmianą zasłon, w nie których pomieszczeniach. Najlepsze zasłony są w Centrum Firan w Strzyżowie na Sanockiej 4. Mają też sklep internetowy, więc zakupy możesz robić w domu. Oto strona: https://centrumfiran.pl/
  • Dodano rok temu

Zobacz więcej produktów

Zobacz również inne artykuły w kategoriach: Salon, Dekoracja okna,