Ramowy zawrót głowy

Obrazy oraz fotografie zabierają nas w podróż w czasie - zatrzymują wydarzenia, przypominają ciekawe miejsca i osoby. Prawdopodobnie nie ma domu, w którym nie doszukamy się choćby jednej ramki ze zdjęciem z wakacyjnej podróży, wiosennej grafiki lub elegancko obramowanego dyplomu dla pierwszoklasisty. Jakie są zasady poprawnego wieszania obrazów czy zdjęć?

Dekorowanie wnętrz fotografiami rodzinnymi lub dziełami malarskimi jest prostym i lubianym sposobem nadania im indywidualnego charakteru. Zadanie zaczynamy od wyboru grafik. Zadajemy sobie wtedy pytanie: czy stworzyć kącik zdjęć, czy wybrać dzieła znanych malarzy i przeobrazić mieszkanie w galerię sztuki? Niezależnie od dokonanego wyboru, kolejne pytanie, z którym się mierzymy, brzmi: jak je powiesić, a czego unikać przy ich rozmieszczaniu na ścianach?

Często wieszamy ramki w nie zawsze przemyślany sposób, tylko tam, gdzie znajduje się trochę miejsca. Zapominamy również o dopasowaniu ich koloru do barw wykorzystanych w aranżacji pomieszczenia. Uchybieniem może być także sztampowe, idealnie równe wieszanie ram w pionie lub poziomie. Podstawą wieszania obrazów lub zdjęć jest ułożenie środkowej części na wysokości oczu oglądającego. Z kolei kolejne, umiejscowione w konkretny sposób ramki stworzą w dalszym planie pewien kształt.

Wieszając zdjęcia rodzinne w pokoju dziecięcym lub sypialni, możemy sami go wykreować w taki sposób, że doda on pomieszczeniu intrygującego klimatu. Dla przykładu warto wybrać ramki w różnych kształtach i rozmiarach, następnie ułożyć je tak, by powstał z nich owal, który zminimalizuje kanciastość pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, by najpierw przetestować układ na stole lub arkuszu papieru, by w przypadku problemu bądź błędu nie zniszczyć ściany. Ciekawą aranżacją jest też drukowanie czarno-białych fotografii w większym rozmiarze tak, by pokryły one całą ścianę. Należy jednak mierzyć siły na zamiary – w przypadku niewielkich pomieszczeń nie zmniejszajmy ich bardziej wieszając dużą ilość ogromnych grafik.

Nie ma miejsc, w których źle wyglądałyby zdjęcia, ważne, by ich aranżacja pasowała do pomieszczenia. W przypadku wieszania ram z obrazami należy zwrócić uwagę na tło. Jeżeli lubimy malarstwo kubistyczne, nie powinniśmy wieszać takich dzieł na kolorowych ścianach, ponieważ wprowadzi to aranżacyjny chaos. Jaskrawe kolory dodają pomieszczeniom dynamizmu, dlatego należy pamiętać o tym, by nie przedobrzyć.

Zdjęcie zostało usunięte przez autora.
Zdjęcie zostało usunięte przez autora.

Komentarze

Zobacz więcej produktów

Zobacz również inne artykuły w kategoriach: Dekoracja ścian, Porady,