Nowoczesny glamour, czyli blask kontrolowany

Marzy Ci się blask, blichtr i szyk w stylowym, eleganckim wydaniu? Zapraszamy do lektury naszego miniporadnika!

Styl glamour to przepych, blask, ozdobność, blichtr i bogata ornamentyka. Jednym kojarzy się z elegancją i luksusem, dla innych jest synonimem tandety i kiczu. W jaki sposób urządzić wnętrze, by odznaczało się stylową i nowoczesną elegancją, a nie przytłaczało nadmiarem zdobień i błyskotek? Jak znaleźć złoty środek?

Wbrew pozorom, także w aranżowaniu wnętrz w stylu glamour potrzebna jest rozwaga. Nowoczesny i stylowy glamour to owszem przepych, ale kontrolowany! Zamiast zatem łączyć w jednym pomieszczeniu meble o barokowych formach, lustra o bogatych ramach, połyskujące srebrne lampy i błyszczące dekoracje, postawmy na dwa, trzy charakterystyczne akcenty, a resztę pozostawmy w nowoczesnej, prostej formie. Wyeksponujemy stylistykę, na której nam zależy, a wnętrze nie będzie przytłaczało bogactwem kształtów i zdobień.

Barokowe kształty i bogata ornamentyka to jedne z bardziej charakterystycznych cech stylu glamour. Stoły i fotele o finezyjnie wygiętych nogach, komody o falistej linii, ozdobne uchwyty i wykończenia mimowolnie kojarzą się z luksusem i bogactwem. Decydując się na takie meble i dodatki warto stworzyć im odpowiednie tło w postaci ścian w jednolitym kolorze. By natomiast uzyskać wnętrze w stylu współczesnego glamour polecam postawić na elementy jednoznacznie kojarzące się z nowoczesnym designem. I tak na przykład do ciężkiego drewnianego stołu z dekoracyjnymi nogami możemy dobrać kryształowy żyrandol, ale aby nadać aranżacji charakteru i nowoczesności, zdecydujmy się na nowoczesne krzesła. Podobnie pikowaną sofkę i fotele zestawmy z minimalistycznym, szklanym stolikiem. Jeżeli wolimy, aby wszystkie meble charakteryzowały się barokowym przepychem, wybierzmy takie w jednolitym stonowanym kolorze, np. bieli.

We wnętrzach w stylu glamour dąży się do uzyskania efektu blasku, lśnienia. Wybierzmy meble na wysoki połysk z srebrnymi czy złotymi wykończeniami, kryształowe oświetlenie, lśniące, posrebrzane i pozłacane dekoracje, efektowne duże lustra. Nie przesadzajmy jednak z różnorodnością i mnożeniem tego typu elementów, ponieważ możemy uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego – zamiast wrażenia gustownego blichtru, charakter tandetnego przepychu.

Wnętrza glamour kojarzą nam się z kolorami srebra, złota, odcieniami różów i fioletów, z kontrastowymi zestawieniami bieli i czerni. Pamiętajmy jednak, że meblom w intensywnych kolorach (np. fotel w kolorze fuksji) dobrze jest zapewnić matowe, stonowane tło w postaci koloru i faktury ścian, oświetleniu dającemu srebrzystą poświatę – takiż kolor dodatków czy wykończeń. Niezwykle wykwintnie i ciekawie wyglądają aranżacje, w których zdecydowanie dominuje biel – otrzymujemy wtedy klimat zarówno elegancki, jak i subtelny, a pozwolić sobie możemy tak na meble lakierowane z wysokim połyskiem i kryształowe żyrandole, jak i na akcenty drewniane (np. w postaci blatu stołu) czy ściany imitujące białą cegłę. W takie białe wnętrza glamour idealnie jest też wprowadzać odcienie szarości czy ożywiać intensywniejszymi kolorami – np. matowy odcień fioletu na jednej lub dwóch ścianach i takaż narzuta na łóżko w przypadku sypialni.

W aranżacjach w stylu glamour często wykorzystywane są meble tapicerowane, obite pluszem czy pikowane. Ta ostatnia faktura spotykana jest coraz częściej w takich elementach, jak lustra czy oświetlenie. Pikowane meble i dodatki wyglądają niezmiernie efektownie, jednak nie należy z nimi przesadzać, a wyeksponować jeden, dwa elementy, np. w przypadku sypialni – łóżko z pikowanym zagłówkiem i ewentualnie takiż fotel, w przypadku salonu – kanapa i fotele, koniecznie zestawione z minimalistycznym, nowoczesnym stolikiem.

Podsumowując: najważniejsze są umiar i umiejętne zestawienia elementów glamour z nowoczesnym, minimalistycznym tłem. Stosując się do powyższych zasad nasze wnętrze będzie pełne blasku i wtwornego przepychu w stylowym wydaniu.

Produkt niedostępny.
Produkt niedostępny.
Produkt niedostępny.
Produkt niedostępny.
Produkt niedostępny.
Produkt niedostępny.
Produkt niedostępny.
Produkt niedostępny.
Produkt niedostępny.
Produkt niedostępny.

Komentarze

Zobacz więcej produktów

Zobacz również inne artykuły w kategoriach: Style we wnętrzach,