Stylowa i praktyczna aranżacja okna kuchennego

Dekoracja okna potrafi całkowicie zmienić klimat wnętrza. Ponadto pewne jej elementy pełnią funkcję ochronną przed zbyt dużą dawką promieni słonecznych oraz gwarantują intymność domownikom. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w kuchni, gdzie chcemy czuć się swobodnie i komfortowo.

Trendy mody dotyczą również tej strefy. Dziś zwykle rezygnujemy z firanek i zasłon, zwłaszcza w nowoczesnej kuchni. W przypadku kuchni minimalistycznej można postawić na rolety lub żaluzje. Te modne aranżacje okienne są również praktyczne. Do stylistyki tradycyjnej pasują zaś ozdobne firany albo zazdrostki. Stylizację okna dopasowujemy do klimatu całej kuchni, łącząc podobne style w przypadku okna, obrusów czy pokrowców na krzesła. Jeżeli nasz zamysł przewiduje, że dekoracja okienna będzie dominowała w pomieszczeniu, można wybrać ozdobę w żywym kolorze.

Funkcjonalność- czynnik o ogromnym znaczeniu

Funkcjonalna aranżacja w kuchni to podstawa. W przypadku, kiedy domownicy często gotują, pomieszczenie jest małe lub przy oknie znajduje się stół, firanki będą szybko ulegać zabrudzeniu. Podobnie jest z żaluzjami, zwłaszcza aluminiowymi, na których szybko osadzają się tłuste opary. Projektanci wnętrz doradzają w tym, wypadku wybór rolet, montowanych do ramy okna.

Wybór dekoracji

By móc świadomie dokonać wyboru dekoracji okna kuchennego, należy znać wszystkie możliwości. Oto nasze propozycje:

1. Firany

Pasują do kuchni tradycyjnej. Przepuszczają sporo światła i nadają wnętrzu nieco romantycznego stylu, szczególnie jeżeli zdecydujemy się na fantazyjne ich upięcia, ozdobione np. detalami w formie kwiatów czy motyli. Trzeba jednak dość często je prać. Ponadto nie dają maksymalnej dozy prywatności, chyba, że zdecydujemy się na firany o gęstym wzorze lub po prostu grubsze.

2. Zasłony

Wspaniale komponują się ze stylem retro. Warto dobrać je kolorystycznie do kuchni za zasadzie idealnej harmonii bądź kontrastu, w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Pozwalają regulować ilość wpadającego światła, w zależności od tego, jak bardzo zasłonimy okno i czy zdecydujemy się je upiąć.

4. Rolety

Szczególnie te montowane na ramie okna są modne, mało kłopotliwe w użytkowaniu. Spośród wielu materiałów, najbardziej praktycznym jest poliester, który można wyczyścić za pomocą wilgotnej szmatki, bez potrzeby zdejmowania Oczywiście można wybrać także rolety z tkaniny, jednak warto zwrócić uwagę na to, czy łatwo się je rozmontowuje do prania i czy podczas tego zabiegu się nie zniszczą. Odrębną kwestią jest wybór stopnia zaciemnienia za pomocą tych dodatków.

W kwestii aranżacji kuchni mamy spory wybór i wiele zależy od naszych osobistych preferencji, lecz trzeba koniecznie wziąć pod uwagę względy praktyczne, ponieważ nawet najpiękniejsza stylizacja okna, nie sprawdzi się, jeżeli nie będzie funkcjonalna.

Komentarze

Zobacz więcej produktów

Zobacz również inne artykuły w kategoriach: Kuchnia, Dekoracja okna,