Rodzaje wanien i ich zabudowy - wybierz idealną dla siebie.

Każdy, kto chce kupić wannę, do wyboru ma wiele różnych modeli, zarówno jeśli chodzi o wielkość, kształt, jak i materiał, z jakiego jest ona wykonana. Oczywiście, jak nietrudno się domyślić, każdy rodzaj wanien dość mocno różni się ceną od innego, dlatego najczęstszym kryterium wyboru, branym pod uwagę podczas zakupu jest budżet. To powoduje, że najczęściej spotykane są wanny akrylowe. Poza tym do wyboru są na przykład żeliwne, pokrywane emalią, stalowe emaliowane, a także - najdroższe - wanny ze sztucznego marmuru, na które mogą pozwolić sobie tylko osoby naprawdę zamożne. Poszczególne typy jednak różnią się nie tylko ceną i wyglądem, ale również trwałością czy sposobem montażu. Na to ostatnie wpływ ma zwłaszcza waga wanny, im jest ona cięższa, tym więcej trudności nastręcza jej transport oraz montaż.

Pod względem kształtu można wybierać spośród wanien prostokątnych, najbardziej popularnych, a także narożnych (które mają różne kształty - trójkąta, pięciokąta czy sześciokąta, mogą być także symetryczne lub zaokrąglone), okrągłych i owalnych.

Wanny można również wybierać pod względem stylu i dopasowywać je do własnych preferencji oraz aranżacji łazienki. Popularne są na przykład wanny w stylu retro - wyposażone w klimatyczne lwie łapy. Rzecz jasna, takie wanny, których zadaniem jest nie tylko spełnianie funkcji użytkowej, ale również dekorowanie pomieszczenia, umieszcza się w dużych łazienkach czy pokojach kąpielowych, zwykle w centralnym miejscu, jako najważniejszy element wyposażenia pomieszczenia. Bardzo nowocześnie zaś prezentują się wanny wbudowywane w podłogę, na przykład okrągłe czy owalne.

Montaż wanien wolnostojących nie jest najłatwiejszy, gdyż wymusza konieczność zainstalowania baterii z przyłączami w podłodze. Wynagradza to jednak nie tylko ciekawy wygląd, ale również fakt, że do wanny takiej można wejść z każdej strony, a także (o ile nie jest ona wbudowana w podłogę) przesunąć ją w dowolne miejsce, gdy zajdzie taka potrzeba.

Zdjęcie zostało usunięte przez autora.

Jeśli chodzi o rodzaje zabudowy, to można po prostu obudować wannę kafelkami, ale istnieje też możliwość kupienia gotowej obudowy. Dostępne są na przykład specjalne panele meblowe, zabudowy styropianowe (styropian jest wzmocniony specjalną siatką i klejem, nie należy więc obawiać się o stabilność), obudowy ze stelażem i zestawy do obudowania. Można oczywiście kupić obudowę dostosowaną do każdego rodzaju i kształtu wanny. Ich montaż jest bardzo prosty: poszczególne elementy łączy się na przykład za pomocą frezów (tzw. pióro-wpust).

Komentarze

Zobacz więcej produktów

Zobacz również inne artykuły w kategoriach: Łazienka, Porady,