Jak wybrać panele podłogowe? Rodzaje paneli i ich montażu

Panele podłogowenajczęściej stosowanym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wykonywanie podłóg. Ich największą zaletę bez wątpienia stanowi niska cena - niska zwłaszcza w porównaniu do parkietów czy podłóg drewnianych, które są pod wieloma względami lepsze, ale na tyle kosztowe, że nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić. Poza tym panele są łatwo dostępne, łatwo się je montuje i nie wymagają specjalnej pielęgnacji, w przeciwieństwie na przykład do podłogi z dębowych klepek.

Rodzaje montażu paneli

Sposoby kładzenia paneli uważa się za na tyle bezproblemowe, że wiele osób radzi sobie z tym samodzielnie. Rodzaj montażu należy jedynie dobrać do rodzaju paneli, gdyż poszczególne typy mają różne krawędzie, od tego zaś zależy, czy do montażu trzeba będzie użyć kleju. Montaż bezklejowy jest bardziej pożądany, gdyż jest szybszy i pozwala zachować większy porządek. Użycia kleju wymagają obecnie jedynie panele z wpustem i wypustem, zaś najpopularniejsze są panele zastrzaskowe - łączone na zatrzask. Rzadziej spotyka się łączone za pomocą gumowych uszczelek. Ich montaż polega na umieszczeniu gumek dylatujących w wyprofilowanych rynienkach.

Rodzaje paneli i ich cechy

Choć panele uchodzą za rozwiązanie tanie i nie zawsze najlepszej jakości, również pośród nich można znaleźć lepsze i gorsze produkty. Wybierając je, trzeba mieć na uwadze nie tylko względy estetyczne, ale również rodzaj pomieszczenia. Na przykład tam, gdzie dużo się chodzi, muszą znaleźć się panele droższe, lepszego gatunku, które nie będą ścierać się tak szybko, jak te najzwyklejsze.

Wybierać można spośród paneli drewnianych bądź laminowanych. Mogą być one pokrywane różnymi środkami i to również ma wpływ na ich funkcjonalność oraz trwałości. Środkami tymi mogą być na przykład melamina, lakier czy olej. Co ciekawe, za odporniejsze uchodzą panele laminowane, zaś wśród drewnianych warto wybierać te posiadające wierzchnią warstwę wykonaną z odpornych gatunków drewna, czyli dębu, orzecha czy jesionu. Nieodporne są zaś miękkie gatunki drewna z drzew iglastych i takie warto kłaść w pomieszczeniach, które są stosunkowo mało eksploatowane.

Trwałość paneli laminowanych natomiast określają klasy, przy czym im wyższa klasa, tym większa odporność paneli. Najbardziej funkcjonalne są panele oznaczone klasą 33 AC5. Są wręcz niezniszczalne, zarówno jeśli chodzi o chodzenie po nich, jak i mycie, ścieranie itp. Ogółem uważa się, ze panele są bardzo funkcjonalne, ponieważ nie trzeba obchodzić się z nimi szczególnie ostrożnie. Tak naprawdę chodzi jednak o to, że ponieważ są one znacznie tańsze niż choćby wspomniana podłoga drewniana, właściciele często nie liczą się z nimi za bardzo. Tymczasem, jeśli istnieje ryzyko, ze panele zostaną zarysowane, do czego może dojść łatwo, trzeba zdecydować się na produkt utwardzany kilkoma warstwami lakieru, a to już jest większy wydatek. Panele nie są też szczególnie odporne na działanie wody i wilgoci, jak i promienie słoneczne, konieczne są więc dodatkowe zabezpieczenia.

Bogata kolorystyka

Niezaprzeczalną zaletę paneli stanowi ich bogata kolorystyka, przez co łatwo można dopasować podłogę do koloru ścian. Można na przykład postawić na kontrasty i do jasnych ścian dobrać ciemną podłogę bądź odwrotnie. Jasne panele świetnie pasują też do pastelowych, delikatnych barw (jest to nawiązanie do stylu skandynawskiego), ciemne zaś podkreślają charakter niebanalnych pomieszczeń o ścianach w barwach nasyconych i ciemnych.

Komentarze

Ciekawym aranżacyjnie i trwałym rozwiązaniem są panele winylowe - np. panele Arbiton. do wyboru są linie imitujące prawdziwe drewno lub naturalny kamień. Plusem paneli LVT jest szlachetny wygląd. Bardzo dobrze przewodzą ciepło, dzięki czemu korzystanie z ogrzewania podłogowego pozwala na oszczędności. Także same w sobie sa ciepłe i miłe w dotyku. Miło chodzi się po nich bosymi stopami. Mają wodoodporną powłokę i świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach narażonych na stały kontakt z wodą i o dużym natężeniu ruchu. Dzięki zaawansowanym parametrom użytkowym można zastosować je do pokrycia podłogi w całym mieszkaniu, co optycznie powiększa przestrzeń.
  • Dodano 2 miesięce temu

Zobacz więcej produktów

Zobacz również inne artykuły w kategoriach: Porady,