Sztuka aranżacji wnętrz. Na co zwrócić uwagę urządzając mieszkanie?

Zabierając się za urządzanie wnętrza domu czy mieszkania, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Ważne jest nie tylko to, by aranżowana przestrzeń spełniała względy estetyczne użytkowników (choć bez wątpienia jest to jedna z najważniejszych kwestii), ale i pełniła szereg innych funkcji.

Ważna jest na przykład ergonomia, czyli takie dostosowanie wszelkich znajdujących się w pomieszczeniach sprzętów, dodatków i innych elementów, by korzystanie z nich było wygodne, nie wymagało zbyt dużego wysiłku ani wiele czasu.

Oprócz ergonomii, każde pomieszczenie powinno spełniać również inną rolę, jaką jest funkcjonalność. Komfort korzystania na przykład z salonu, który będzie prezentował się bardzo atrakcyjnie, ale meble będą niewygodne do siedzenia, zaś biały dywan trzeba będzie omijać, by go nie zabrudzić, będzie mały. Dlatego trzeba dostosowywać aranżację do swoich potrzeb, ale i możliwości.

Umiar wskazany

Osoby, które nie przepadają za stylem minimalistycznym, powinny mieć świadomość, że zbytnie nagromadzenie dodatków i sprzętów może im utrudnić życie. Dotyczy to nie tylko kłopotów ze sprzątaniem zagraconych pomieszczeń, ale także codziennego funkcjonowania. Lepiej zatem wybierać takie urządzenia, które łączą w sobie kilka funkcji. Przykład? W pokoju młodzieżowym zamiast kanapy i łóżka świetnie sprawdzi się rozkładana sofa, która w dzień będzie służyła do siedzenia, w nocy zaś posłuży za wygodne posłanie. Takich funkcjonalnych, a właściwie wielofunkcyjnych mebli, znaleźć można wiele.

Aranżacja

Osoby, które mają problem z zaaranżowaniem wnętrza, aby było one funkcjonalne i ergonomiczne, a nie chcą korzystać z pomocy projektanta wnętrz, wiele informacji na ten temat mogę znaleźć w internecie oraz pismach branżowych. Łatwo bowiem popełnić błędy, których skutkiem będzie nie tylko zła prezencja wnętrza, ale również niska funkcjonalnością. Trzeba na przykład wiedzieć, jakie meble i materiały wybierać, by były dobrze dobrane do warunków panujących w domu czy mieszkaniu.

Ważna kolorystyka Bardzo duże znaczenie w aranżacji wnętrz mają kolory, zwłaszcza barwy ścian. Decydują one nie tylko o tym, czy dane wnętrze jest przytulne, eleganckie czy na przykład nowoczesne, mają też realny wpływ na samopoczucie przebywających w nich osób. Bardzo łatwo popełnić błąd, na przykład malując sypialnię na kolor, który zamiast relaksować - pobudza i energetyzuje. Trudno będzie w niej zasnąć, podobnie jak w gabinecie czy pokoju do nauki niewskazane są kolory usypiające i rozleniwiające, gdyż na pewno nie wpłyną one pozytywnie na koncentrację.

Komentarze

Zobacz więcej produktów

Zobacz również inne artykuły w kategoriach: Porady,