Wybieraj ulubione produkty i nie płać za ich dostawę! 🤩

Ogród

Ogród wiejski – aranżacje, inspiracje i pomysły na modny wystrój 2023

Ogród wiejski – inspiracje, które musisz zobaczyć

Ogród wiejski to jedna z najprzyjemniejszych dla oka form aranżacji kawałka ziemi wokół domu. Najpiękniejsze ogrody wiejskie można zobaczyć właśnie na wsiach, a także na przedmieściach. Inspiracją dla aranżacji ogródka w tym stylu jest natura. Podoba Ci się ogród wiejski? Projekty i inspiracje, które znajdziesz właśnie w tym miejscu, z pewnością pomogą Ci dokonać dobrego wyboru i Twój ogród wiejski będzie zdecydowanie wyróżniać się na tle innych ogródków.

Nowoczesny ogród wiejski – skąd się wywodzi? Krótka historia

Współczesne wiejskie ogrody nie są tym samym, czym były dawniej. Niegdyś ogrody przydomowe na wsi pełniły głównie funkcję praktyczną. Dziś jest to rola przede wszystkim ozdobna. Można powiedzieć, że w dawnych czasach tradycyjny ogród wiejski był przedłużeniem gospodarstwa. Uprawiano w nim roślinność użytkową: owoce i warzywa, drzewka owocowe, a także zioła. Dość powszechna była również hodowla zwierząt gospodarskich, jak konie, bydło, owce czy kozy.

Dziś ogród wiejski pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną, a jego charakter nawiązuje do stylu domu, ale także krajobrazu w najbliższym otoczeniu. Tym, co wyróżnia współczesne ogrody wiejskie, jest różnorodność roślinności, przede wszystkim ozdobnej. Częstą praktyką jest sadzenie regionalnych roślin. Nie tylko nawiązują do lokalnej fauny i flory, ale również są dobrze dostosowane do warunków panujących w tym regionie. To sprawia, że nie tylko są one bardziej okazałe, ale również nie wymagają stosowania sztucznych nawozów. Taki ogród wiejski może więc być wspaniałym nawiązaniem do natury i oddaniem jej hołdu!

ogród wiejski inspiracje

Ogród przed domem na wsi – czym się charakteryzuje?

Jak rozpoznać ogród w stylu wiejskim? Nie jest to trudne, ponieważ takie ogródki charakteryzują się dość rozpoznawalnymi cechami.

Kształt – jedną z podstawowych cech określających ogród wiejski jest kształt: kwadratowy lub prostokątny.

Wyraźna granica – współczesny ogródek wiejski jest również wyraźnie odgrodzony: przede wszystkim naturalnymi materiałami, jak drewno i kamienie.

Bezpośrednie sąsiedztwo domu – tym, co odróżnia ogród wiejski od innych form aranżacji tego kawałka zieleni, jest również bliskie sąsiedztwo domu. Taki ogródek urządza się tuż przy nim.

Wyraźnie zaznaczony punkt centralny – najczęściej jest to klomb.

Naturalne surowce – do aranżacji ogrodu wiejskiego wykorzystuje się wyłącznie naturalne materiały.

Nawiązanie do ogrodów przyklasztornych – aranżacja i charakter ogrodu wiejskiego dość wyraźnie nawiązują do wyglądu i zagospodarowania ogródków przyklasztornych.

Dodatkową cechą charakterystyczną dla ogrodów wiejskich jest to, że mają co najmniej jedną główną ścieżkę (na tyle szeroką, by swobodnie poruszać się nią nie tylko pieszo, ale również z narzędziami czy akcesoriami, takimi jak taczka). Oprócz tego w ogrodzie wiejskim wytyczonych jest kilka węższych ścieżek.

Ogród w stylu wiejskim – od czego zacząć aranżację?

Chcesz samodzielnie urządzić ogród wiejski od zera, albo przekształcić ten, który już masz? Podstawą aranżacji jest projekt ogrodu wiejskiego. Choć wszystko wygląda w nim na przypadkowe (nie ma tutaj miejsca na idealny porządek i symetrię), to w rzeczywistości jest dobrze przemyślane. Jak samemu zaprojektować ogród wiejski? Na samym początku zaplanuj kilka kwestii.

Wybór roślin – najważniejszą kwestią związaną z projektowaniem ogrodu wiejskiego jest przemyślenie, jakie gatunki roślin wybrać do zasadzenia. Najczęściej wybierane są rodzime gatunki kwiatów, warzyw i ziół, dlatego śmiało możesz celować właśnie w taką roślinność. Ciekawym patentem jest sadzenie ozdobnych roślin jednorocznych – dzięki temu co roku ogród prezentuje się zupełnie inaczej! Im więcej zróżnicowanej roślinności, tym lepiej: w końcu chodzi o to, by było kolorowo, wesoło, swojsko i po prostu ładnie!

Wybór elementów dekoracyjnych – choć roślinność, która znajdzie się w ogródku, to zdecydowanie główny element jego aranżacji, nie można jednak zapominać o elementach dekoracyjnych. To przede wszystkim różne naczynia, misy, konewki czy taczki. Im starsze, tym lepiej – mogą być nawet pokryte nalotem z rdzy, mogą być nieco wyblakłe, a ceramika może być nawet nieco wyszczerbiona czy popękana. Dzięki temu takie dekoracje zyskają niepowtarzalny charakter i będą bardzo naturalną ozdobą ogródka, przywodzącą na myśl babcine artefakty. To, jak nic innego, dodaje najwięcej charakteru ogródkowi!

Wydzielenie stref – planując aranżację ogrodu w stylu wiejskim, pamiętaj także o zaplanowaniu stref ogrodu.

Zaprojektowanie ścieżek – wydzielenie różnych stref w ogrodzie wiejskim to podstawa do tego, by symbolicznie go podzielić, a następnie zaprojektować ścieżki doprowadzające do każdego z tych miejsc.

Wyszukanie małej architektury – idealnym dopełnieniem aranżacji wiejskiego ogrodu są elementy małej architektury, najlepiej stylizowane na te z minionych czasów. Do nich można zaliczyć meble z naturalnych materiałów, ale także pergole, altanki czy kwietniki.

ogród wiejski aranżacja

Jak urządzić ogród w stylu wiejskim?

Meble i dekoracje ogrodowe to elementy, które mogą pojawić się dopiero na końcowym etapie urządzania ogrodu wiejskiego. Zacznij jednak od początku i działaj po kolei!

Wysiew i sadzenie roślin – kiedy przestrzeń ogródka będzie już podzielona na strefy i gotowa do aranżacji, w pierwszej kolejności na rabatach posadź wybrane przez siebie rośliny.

Wykonanie ścieżek – zanim rośliny zakwitną, czas na wykonanie ścieżek, którymi będziesz poruszać się pomiędzy strefami ogrodu. Im więcej naturalnych materiałów, z których będą wykonane, tym lepiej. Ogromną popularnością cieszą się ścieżki wysypane żwirem, małymi kamykami (lub ułożone z większych kamieni), a także wyłożone surową cegłą.

Ustawienie elementów małej architektury – następną czynnością w kolejności powinno być ustawienie elementów małej architektury w tych miejscach, w których mają znaleźć się docelowo. To czas na to, aby ustawić meble ogrodowe, a także altanki, pergole etc.

Pozostałe dekoracje – ostatnim etapem aranżacji ogródka w stylu wiejskim są dekoracje ogrodowe. Ustawienie ich w wybranych miejscach to zwieńczenie prac związanych z planowaniem i wykończeniem ogrodu wiejskiego.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu w stylu wiejskim?

Jakie kwiaty wybrać do ogrodu wiejskiego? Jakie krzewy i drzewa w nim posadzić? W tej kwestii panuje pełna dowolność – najważniejsze jest to, by tworzyły razem ładną kompozycję, a także, aby wybrane gatunki roślin poradziły sobie w klimacie panującym w danym regionie.

Jakie kwiaty wybrać do ogrodu wiejskiego?

Wiejski ogród kwiatowy powinien wyglądać jak dziko rosnący. W rzeczywistości jednak nasadzenie odpowiednich gatunków roślin powinno być w pełni przemyślane. Kwiaty w ogrodzie wiejskim powinny być zestawione ze sobą tak, by tworzyły ładną ozdobę – ale trzeba przy tym pamiętać o takim dobraniu do siebie gatunków, które mają podobne wymagania i odporność, a także nie będą na siebie wzajemnie negatywnie oddziaływać. Jakie byliny i kwiaty do ogrodu wiejskiego wybrać? Dobrze sprawdzą się słoneczniki, łubin, lilie, krwawnik pospolity, piwonie, malwy.

Jakie krzewy posadzić w ogrodzie wiejskim?

Jakie krzewy w ogrodzie wiejskim sprawdzą się najlepiej? W tej kategorii również królują rodzime gatunki, a także te popularne i kojarzące się ze spokojnymi, pozamiejskimi terenami. Możesz postawić na bez, głóg, rokitnik, modrzew lub czeremchę.

Jakie drzewa sprawdzą się w ogrodzie wiejskim?

Bardzo popularne drzewa do ogrodu wiejskiego to również gatunki, które można uznać za pospolite. W czołówce wyboru stoją przede wszystkim wierzby i brzozy, a także rajskie jabłonie, dęby czy lipy.

ogród przed domem na wsi

Ogród przed domem na wsi – FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

Chcesz urządzić ogród w stylu wiejskim i zastanawiasz się jeszcze nad kilkoma kwestiami? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!

Jakie rośliny posadzić przy wejściu do domu?

Rośliny ozdobne posadzone przed wejściem do domu (w donicach lub puszczone na ścianie) powinny doskonale komponować się z charakterem ogrodu i domu. W tej roli doskonale sprawdzają się więc również popularne gatunki, takie jak róże, winobluszcze i glicynie.

Jak zaprojektować ogród przed domem?

Projekt ogrodu przed domem powinien zakładać przede wszystkim spójność wizualną, a także dopasowanie poszczególnych elementów do tego, ile miejsca jest na aranżację. Nawet małe ogródki mogą być piękne i funkcjonalne, ale warunkiem jest właśnie odpowiednie zaprojektowanie ich!

Zobacz też: Ogród przed domem – jak urządzić ogród przed wejściem do domu?

Jak urządzić ogród na wsi?

Odpowiedź na pytanie o to, jak zaprojektować ogród na wsi, nie jest oczywista. Mogłaby brzmieć: tak, jak uważasz! Najważniejsza kwestia to ta, czy ma on pełnić funkcję dekoracyjną, czy praktyczną? To punkt wyjścia do dalszych rozważań na temat zaprojektowania jego przestrzeni.

Jak urządzić ogród w stylu rustykalnym?

Wiejski ogród w stylu rustykalnym to bardzo częsty wybór. Równie często dopasowuje się nawet zewnętrzną elewację domu do tego stylu, aby ładnie współgrała z charakterem ogródka. Podstawą aranżacji ogrodu w stylu rustykalnym jest wykorzystanie naturalnego ukształtowania terenu, a także aranżacja piętrowych rabatek.

Dowiedz się więcej: Jak urządzić ogród w stylu rustykalnym?

Jakie dekoracje wybrać do ogrodu wiejskiego?

Im bardziej naturalne dekoracje w ogrodzie wiejskim, do tego mające swoją duszę, tym lepiej! Stawiaj na elementy ozdobne wykonane z naturalnych materiałów, jak wiklina, drewno czy glina.

Nie przegap! Ozdoby do ogrodu – oryginalne pomysły na udekorowanie ogrodu [DUŻO INSPIRACJI]

Dlaczego warto się zdecydować na aranżację ogrodu wiejskiego?

Powodów, dla których warto zdecydować się na urządzenie ogrodu w wiejskim stylu, jest mnóstwo. Taki ogród przede wszystkim nawiązuje do dzikiej natury, jest również po prostu uroczy i naturalny!

Sprawdź też: Modny ogród – sprawdź najnowsze trendy ogrodowe

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.