Meble i dodatki do -30% - nie przegap! 📣
Koniec za:

Schody

Schody drewniane – aranżacje, inspiracje i pomysły na modny wystrój 2023

Schody drewniane – inspiracje do Twojego domu

Drewniane schody są bardzo częstym wyborem do domów urządzonych w różnych stylach. Nic dziwnego – takie schody są bardzo eleganckie, pasują do każdego rodzaju aranżacji, a także wprowadzają dużo ciepła i przytulności do wnętrz. W tym miejscu znajdziesz najciekawsze inspiracje na drewniane schody w różnych stylach. Jesteśmy pewni, że wśród nich znajdziesz te, dzięki którym wybierzesz drewniane schody najlepiej pasujące do Twojego wnętrza!

Nie przegap: TOP 10 najpopularniejszych inspiracji na schody – którą wybierzesz?

schody drewniane inspiracje

Schody drewniane wewnętrzne – jakie są ich zalety?

Drewniane schody mają sporo zalet. Te wizualne są oczywiście najważniejsze, jednak warto pamiętać również o tych bardziej praktycznych.

Elegancja prezencja – drewno to jeden z ulubionych materiałów do urządzania i wykańczania wnętrz. Jest eleganckie i nawet w prostej formie i w równie prostych pomieszczeniach będzie prezentować się wręcz luksusowo. Drewniane schody ozdobią więc każde wnętrze: duże i małe, skromne i wytworne, a przy tym będą cieszyć oko przez lata.

Uniwersalność – drewno świetnie komponuje się ze wszystkimi materiałami, dlatego drewniane schody będą pasować do każdego wnętrza. Nawet jeśli w przyszłości zechcesz zmienić aranżację, nie będzie potrzeby wymiany schodów, bo i tak będą do niej pasować!

Ponadczasowość – drewniane schody były na czasie dawniej, są dziś i będą jeszcze długo. Dlatego to inwestycja na lata.

Dopasowanie do każdego wnętrza – małe czy duże, wysokie czy niskie, nowoczesne czy stylizowane na minione epoki: niezależnie od tego, do jakiego wnętrza chcesz je wprowadzić, masz gwarancję tego, że będą pasować.

Wygoda – dodatkowo drewno jest miłe w dotyku, dlatego użytkowanie drewnianych schodów jest po prostu przyjemne. Nie nagrzewają się zbytnio w lecie i nie wychładzają się mocno zimą.

Schody wewnętrzne drewniane – na jaki rodzaj drewna się zdecydować?

Drewno drewnu nierówne – i choć wszystkie gatunki łączy kilka tych samych cech, jak elegancja, miękkość i przyjemność w dotyku, to jednak nie bez powodu różne meble i dodatki są tworzone z różnych gatunków drewna. Różnią się między innymi twardością, kolorem i odcieniem, a także odpornością na upływ czasu czy czynniki zewnętrzne. Najczęściej na schody wybiera się drewno bukowe, sosnowe, świerkowe, dębowe i jesionowe.

Schody bukowe

Buk to drzewo chętnie wybierane do produkcji mebli i schodów, bo jest bardzo trwałe i solidne. Jednocześnie wyróżnia je to, że dość łatwo nadać mu pożądaną formę. Schody bukowe są dość jasne i o jednolitej strukturze i wzornictwie, dlatego dobrze komponują się z innymi wzorami.

Schody sosnowe

Drugim często wybieranym gatunkiem drewna do tworzenia schodów jest sosna. Również jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i prezentuje się elegancko, jednak trzeba przy tym pamiętać, że sosna jest dość mało odporna na wilgoć. Pod jej wpływem pęcznieje, dlatego sosnowe schody sprawdzą się najlepiej w suchym pomieszczeniu.

Schody świerkowe

Świerk to również bardzo popularne drewno do tworzenia schodów. Nie jest co prawda tak twarde i odporne na uszkodzenia jak buk czy sosna, ale nadal jest na tyle wytrzymałe, że bez problemu sprawdzi się jako materiał na schody. Podobnie jak sosna, świerk nie jest odporny na wilgoć.

Schody dębowe

Nie bez powodu mówi się, że coś jest silne jak dąb. To jeden z najtrwalszych i odpornych na działanie różnych czynników gatunków drewna. Dębowe schody przetrwają całe dekady i niestraszna im wilgoć czy ostre zwierzęce pazurki.

Schody jesionowe

Jesionowe schody to częsty wybór nie tylko na schody, ale również na parkiety. Choć nie należy do najłatwiejszych w obróbce materiałów, to jednak bez większego problemu można osiągnąć pożądane formy. Drewno jesionowe jest również bardzo odporne na czynniki mechaniczne.

drewniane schody aranżacje

Schody drewniane – jaki rodzaj konstrukcji wybrać?

To, jakie gatunki drewna warto wybrać do budowy schodów drewnianych to jedna kwestia. Kolejną, równie ważną pozostaje to, na jaki rodzaj konstrukcji się zdecydować.

Schody drewniane policzkowe

Schody drewniane policzkowe to jedna z najczęściej wybieranych konstrukcji. Ich cechą charakterystyczną są dwie belki policzkowe, a stopnice i podstopnice są w nie wsunięte. Dodatkowo zarówno przez stopień, jak i belki policzkowe przebiega metalowy pręt, który mocuje schody i nadaje im stabilności.

Schody drewniane dywanowe

Schody dywanowe to modne schody drewniane wybierane do różnych wnętrz – bo doskonale pasują wszędzie. Stopnie i podstopnie takich schodów mają tę samą długość i nie ma w nich nośnych belek.

Dowiedz się więcej: Drewniane schody dywanowe – poznaj najmodniejsze schody ostatnich sezonów

Schody drewniane na beton

Kolejnym rodzajem często wybieranych schodów są drewniane stopnie kładzione na beton. To doskonały sposób zarówno na nowe schody, jak i nadanie drugiego życia betonowym, gdy znudzi się już surowa aranżacja.

Schody drewniane z giętą poręczą

Ten rodzaj schodów sprawdzi się świetnie przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach, do których chcesz wprowadzić nieco niestandardowej elegancji i ciekawy akcent. Nieregularny kształt i wymiary poręczy dopasujesz do każdego rodzaju schodów.

Schody drewniane osiodłane

Ten typ konstrukcji wyróżnia się tym, że po obu stronach belek policzkowych wycięte są uskoki, na które mocuje się stopnie. Dzięki temu zyskujesz niecodzienny design, a przy tym takie stopnie łatwo wymienić pojedynczo, gdy ulegną zniszczeniu.

Zobacz też: Jakie schody wewnętrzne wybrać? Przegląd inspiracji

Jak zrobić schody drewniane w domu? Tajniki montażu

Montaż schodów drewnianych nie należy do najłatwiejszych zadań, szczególnie jeśli robisz to po raz pierwszy. Jeśli jednak zależy Ci na samodzielnym montażu, koniecznie zapoznaj się z co najmniej kilkoma poradnikami na temat tego, jak zamontować schody drewniane. Tajniki montażu bywają jednak dość skomplikowane: tym bardziej, im bardziej zaawansowana jest konstrukcja schodów. Dlatego zdecydowanie lepiej pozostawić to zadanie fachowcom.

Jaką balustradę dobrać do drewnianych schodów wewnętrznych?

Schody bez balustrady byłyby nie tylko nie do końca bezpieczne w korzystaniu, ale również niepełne. To właśnie balustrada nadaje im ostatecznego charakteru!

Drewnianadrewniana balustrada do drewnianych schodów? Jak najbardziej! To doskonały zestaw do pomieszczeń o klasycznym charakterze.

Metalowametalowa balustrada rewelacyjnie dopełni oblicze drewnianych schodów w pomieszczeniach loftowych i industrialnych, a także nowoczesnych.

Szklanaszklana balustrada jest minimalistyczna i chłodna – i do takich wnętrz będzie pasować najlepiej.

Sznurowabalustrada sznurowa pełni funkcję bardziej ozdobną niż praktyczną. Doskonale pasuje jednak zarówno do nowoczesnych, jak i loftowych i industrialnych wnętrz.

Dowiedz się więcej: Jaką balustradę wybrać do schodów wewnętrznych? 6 pomysłów na oryginalną balustradę schodową

Ile kosztują schody drewniane?

Cena wewnętrznych schodów drewnianych jest uzależniona od wielu czynników: od rodzaju drewna, przez wielkość i rodzaj konstrukcji, po dodatkowe opcje. Nie sposób podać widełki cenowe, bo zmiennych wpływających na koszt jest mnóstwo. Najprostsze, gotowe konstrukcje schodów drewnianych to koszt około 2000 zł, jednak drewniana konstrukcja wykonana na zamówienie to już koszt kilkukrotnie większy.

Cenę podnosi również spocznik i wspornik. Dlatego koszt drewnianych schodów powinien być wyliczony na podstawie indywidualnego projektu uwzględniającego wszystkie czynniki.

schody drewniane inspiracje

Schody drewniane do domu – FAQ, czyli często zadawane pytania

Jak odnowić schody drewniane?

Najłatwiej takie schody pomalować specjalną farbą do drewna. Jeśli schody (lub poprzednia farba na nich) się łuszczą, najpierw trzeba wygładzić ich powierzchnię, a dopiero potem malować.

Czym obłożyć stare drewniane schody?

Najszybciej i najprościej będzie zastosować wykładzinę lub dywaniki na schody.

Czym pomalować schody drewniane?

Najlepiej wybrać specjalną farbę do malowania drewna i zabezpieczyć ją bezbarwnym lakierem.

Czym zaimpregnować schody drewniane?

W tej roli sprawdzi się impregnat do drewna.

Jak zabezpieczyć schody drewniane przed remontem?

Przed remontem schody trzeba zabezpieczyć przed działaniem czynników mechanicznych i chemicznych. Obłóż je grubo gazetami, a następnie rozciągnij grubą folię ochronną i dokładnie przymocuj ją taśmą.

Czym myć schody drewniane lakierowane?

Jak wyczyścić schody drewniane? Im mniej wilgoci i silnych detergentów, tym lepiej. Na uporczywe plamy i zabrudzenia zastosuj środek do czyszczenia drewna.

Jak wykończyć schody drewniane?

Najprościej – wedle uznania i gustu. Dobrze sprawdza się wykładzina i dywaniki.

Jak wygłuszyć schody drewniane?

Drewno pracuje pod wpływem nacisku, dlatego może skrzypieć. Drewniane schody możesz jednak łatwo wygłuszyć, stosując wypełniacz akrylowy wpuszczony w szczeliny w schodach.

Jak zabudować schody drewniane?

Pomysłów na zabudowanie drewnianych schodów jest sporo – od półek, szafek i regałów, przez stworzenie pod nimi przytulnego kącika wypoczynkowego. Wszystko zależy od możliwości technicznych i osobistych preferencji.

Przeczytaj też: Jak zabudować schody zabiegowe? 6 pomysłów na praktyczną zabudowę

Schody drewniane czy betonowe – które wybrać?

Schody lane czy drewniane – które będą lepsze? Betonowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie będą intensywnie użytkowane i chcesz, żeby posłużyły przez wiele dekad. Drewno z kolei jest bardziej podatne na zniszczenia, zwłaszcza pod wpływem wilgoci, ale prezentuje się cieplej i przytulniej od betonu.

Dowiedz się więcej: Schody drewniane czy betonowe? Wybieramy schody wewnętrzne

Schody drewniane czy z płytek – które są lepsze?

Podobnie rzecz ma się w przypadku płytek. Są one mniej narażone na zniszczenia niż drewno, ale są przy tym chłodniejsze i bardziej śliskie. Sprawdzą się lepiej tam, gdzie schody są narażone na kontakt z wilgocią i brudem, bo nie niszczą się tak pod wpływem wody i detergentów, jak drewno.

Sprawdź też: Jak dobrać płytki na schody wewnętrzne?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.