Geometryczny wianek DIY

Wciąż trwa moje zafascynowanie prostymi, geometrycznymi formami w dekorowaniu wnętrza. Póki co popełniłam geometryczny plakat i oczywiście miałam ochotę na coś jeszcze. Grafika grafiką, ale co powiecie na formę 3D? Okazało się, że taką geometryczną dekorację można bez większego wysiłku zrobić samemu – efekt jest niesamowity i naprawdę robi wrażenie. Geometryczny wianek wydaje się bardzo skomplikowany, lecz w rzeczywistości jest prosty w wykonaniu.

Geometryczny wianek himmeli.

Takie patenty w dekorowaniu wnętrz przywędrowały do nas z Finlandii. Początkowo były to dekoracje bożonarodzeniowe – geometryczne mobile można było wieszać pod sufitem, lub na choince. Noszą one nazwę himmeli i są zrobione ze… słomek. Pomysłów na ich wykorzystanie jest multum – od doniczek dla sukulentów, poprzez zwykłe durnostojki, aż do tacek na biżuterię. Mogą być czarne, kolorowe lub złote (w stylu glamour). Wszystkie mają to do siebie, że są piękne i naprawdę ciężko obok nich przejść obojętnie.

Wianek himmeli z innej perspektywy.

Pokażę Wam jak zrobić jeden z kształtów, który wywarł na mnie ogromne wrażenie. Gdy pierwszy raz zobaczyłam geometryczny wianek, pomyślałam, że nie ma szans, żebym sobie z nim poradziła i miałam nadzieję, że może gdzieś uda mi się go kupić. W rzeczywistości jest to bardzo prosta w wykonaniu dekoracja – nieco pracochłonna, ale nieskomplikowana. Składa się z modułów – po pierwszym bez trudu załapiecie, o co chodzi i nie będziecie potrzebować tutorialu. Gorąco zachęcam do wykonania takiej obręczy – sami się zdziwicie, że coś tak skomplikowanego, może się okazać całkiem proste.

Będziemy potrzebować:

-słomek (53 sztuki) -sznurka -nożyczek -ewentualnie grubej i długiej igły

Moja obręcz jest zrobiona z czarnych słomek, jednak na potrzeby tutoriala użyłam kolorowych – dzięki nim lepiej widać o co chodzi.

Zaczynamy od przecięcia słomek w połowie. Moje połówki mają długość 9 cm, a cała obręcz jest średnicy ok. 40 cm.

Musimy zrobić siedem identycznych modułów. Każdy z nich składa się z 14 słomek Oprócz tego będziemy potrzebować 7 słomek do ich połączenia – razem 105 sztuk.

Może przydać się Wam długa, duża igła – dzięki niej, łatwiej będzie przewlekać sznurek przez słomki.

Zaczynamy:)

Geometryczny wianek - etap 1.

 1. Przygotujcie sobie około 2 metrowy sznurek. Zaczynamy od nawleczenia na niego czterech słomek.
 2. Zawiązujemy końce sznurka tak, by krótsza część miała około 20 cm, dłuższa – mniej więcej półtora metra.
 3. Na dłuższą część sznurka nawlekamy kolejne dwie słomki.
 4. Lekko naprężamy konstrukcję i zawiązujemy sznurek.

Geometryczny wianek - etap 2.

 1. Nawlekamy kolejne dwie słomki.
 2. Zawiązujemy sznurek.
 3. Powtarzamy raz jeszcze nawlekanie słomek i zawiązywanie sznurka. Ostatecznie mamy nawleczonych dziesięć słomek.
 4. Przewlekamy dłuższy koniec sznurka przez jedną ze słomek. Nawlekamy na niego kolejną słomkę (na zdjęciu zaznaczona na zielono).

Geometryczny wianek - etap 3.

 1. Zaczepiamy sznurek o przerwę między różowymi słomkami.
 2. Nawlekamy kolejną zieloną słomkę.
 3. Naprężony sznurek zaczepiamy między różowymi słomkami.
 4. Powtarzamy krok 10.

Geometryczny wianek - etap 4.

 1. Tak wygląda moduł z trzema zielonymi słomkami.
 2. Nawlekamy ostatnią – czwartą – zieloną słomkę.
 3. Moduł zaczyna „jakoś” wyglądać. Zauważcie, że jeden ze sznurków „wychodzi” ze środka figury, drugi z jej brzegu.
 4. Przewlekamy sznurek tak, by oba jego końce „wychodziły z tej samej słomki. Dokładanie go zawiązujemy i przycinamy końce. Moduł jest gotowy. Potrzebujemy jeszcze sześciu takich samych figur.

Geometryczny wianek - etap 5.

 1. Na zdjęciu mamy dwa moduły. Bierzemy nowy sznurek i przewlekamy go przez wszystkie zielone słomki w pierwszej figurze, oraz przez jedną z zielonych w figurze drugiej w taki sposób, jak pokazałam.
 2. Zawiązujemy i obcinamy końce sznurka.
 3. Bierzemy kolejny kawałek sznurka. Przewlekamy go przez słomkę w module pierwszym tak, by „wychodził” w miejscu styku wszystkich różowych słomek. Nawlekamy kolejną słomkę (na zdjęciu niebieska) i przewlekamy sznurek przez fioletową w modelu drugim. Sznurek dokładnie zawiązujemy i obcinamy jego końce. Ustabilizuje to całą konstrukcję. Czynność powtarzamy dla każdego modułu (czyli siedem razy).

Wygląda na skomplikowane, prawda? Wierzcie mi, że nie jest. Gorąco polecam taką „robótkę”, jest całkiem przyjemna.

Ja swój geometryczny wianek przyczepiłam na drzwiach (za pomocą taśmy montażowej). Jak Wam się podoba taka dekoracja? Piszecie się na jej wykonanie?

Więcej moich projektów znajdziecie tutaj: http://umamusimuminka.pl/

Geometryczny wianek

Geometryczny wianek