Wybieraj ulubione produkty i nie płać za ich dostawę! 🤩
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Ciemna kuchnia – jak urządzić kuchnię w ciemnych kolorach? Sprawdź inspiracje i pomysły

Ciemna kuchnia prezentuje się nowocześnie i elegancko, a wręcz luksusowo. Wiele zależy jednak nie tyle od samego koloru, ile od jakości materiałów, z jakich wykonane są meble i dodatki. Ciemna kuchnia sprawdzi się doskonale w nowoczesnym wydaniu, ale również w wersji klasycznej. Jak urządzić kuchnię w ciemnych kolorach? Podpowiadamy!

ciemna kuchnia
Fot. Porta Drzwi

Ciemna kuchnia – jakie są zalety kuchni w ciemnej tonacji?

W ciemnej kuchni główną rolę odgrywają meble. To one wyznaczają styl pomieszczenia, a pozostałe elementy wyposażenia są tylko dopełnieniem. Dlaczego warto postawić na ciemną kuchnię? Różne aranżacje pokazują, że ciemna kuchnia to rozwiązanie przede wszystkim:

  • eleganckie – ciemne kolory prezentują się szlachetnie i luksusowo. Dlatego ciemne kolory mebli i dodatków w kuchni wprowadzą do tego pomieszczenia powiew luksusu;
  • nowoczesne – nowoczesne aranżacje wnętrz to nie tylko jasne i neutralne kolory – choć te faktycznie dominują. Meble o prostej, ale eleganckiej i szlachetnej bryle w ciemnych kolorach również prezentują się nowocześnie;
  • uniwersalne – choć ciemne kolory lepiej sprawdzają się w pomieszczeniach o większej powierzchni, to są także odpowiednie do tych o mniejszym metrażu. Wszystko jest kwestią odpowiedniej aranżacji – czyli takiej, która nie zmniejszy optycznie pomieszczenia;
  • intrygujące – przede wszystkim dlatego, że nieoczywiste. Ciemna kuchnia to nie tylko czerń, ale także głębokie i ciemne odcienie brązu czy grafitu. Wszystkie te kolory rewelacyjnie komponują się z drewnem, złotem i kamieniami szlachetnymi. Te połączenia są niesamowicie wysmakowane.

Ciemne kolory kojarzą się z tajemniczością, dlatego każde pomieszczenie urządzone w ciemnych barwach będzie wyrafinowane. Całą kuchnię możesz utrzymać w ciemnej tonacji, ale możesz także postawić na kontrasty. Ciemne barwy będą się łączyć doskonale zarówno z jasnymi odcieniami drewna, jak i z bielą czy beżem. Lubisz odważne połączenia? Do kuchni wprowadź dodatki w odważnych kolorach, jak czerwony, pomarańczowy czy fioletowy. Piorunujący efekt gwarantowany!

Sprawdź też: Trendy kolorystyczne 2022 – sprawdź najmodniejsze kolory 2022 roku we wnętrzach

Ciemna kuchnia – jaki kolor ścian wybrać?

Ciemne meble kuchenne to serce kuchni. Aby jednak pomieszczenie nie było ciemne i ponure, zadbaj o oprawę mebli – mowa o ścianach.

Jakie kolory ścian w kuchni sprawdzą się najlepiej w zestawieniu z ciemnymi meblami? Czy ciemna kuchnia z ciemną ścianą to dobre połączenie? W kuchni z ciemnymi meblami możesz bez obaw postawić na klasykę, a więc kontrastowe zestawienie ze ścianami białymi, beżowymi czy popielatymi. To kolory neutralne, które doskonale komponują się ze wszystkimi innymi barwami. Dlatego wprowadzając je do kuchni, nie musisz obawiać się, że dodatki lub sprzęty AGD w innych kolorach będą się „gryzły” z kolorami mebli czy ścian.

Jeśli wolisz łagodniejsze połączenia, postaw na kolor ścian pokrewny do tego, w jakim są meble, ale o kilka tonów jaśniejszy. Przykładowo: jeśli meble mają głęboki, brązowy kolor, na ścianach rewelacyjnie sprawdzi się kolor kawy z mlekiem lub ciemniejszy beż. Barwy te będą ze sobą harmonizować, przez co w kuchni będzie przytulnie i spokojnie.

Nie musisz jednak wcale podążać za klasycznymi rozwiązaniami. Podobają Ci się pastelowe kolory? To świetny wybór do ciemnych mebli. Pastelowy błękit, zieleń, a nawet fiolet czy róż to zawsze trafne wybory.

Uwielbiasz odważne połączenia? Z czernią, brązem i odcieniami szarości rewelacyjnie współgra czerwony, pomarańczowy i zielony. Nie musi to być tylko kolor dodatków – jeśli chcesz, zaszalej i pokryj nimi ściany!

Sprawdź także: Czarna kuchnia – sprawdź 9 pomysłów na aranżację czarnej kuchni

Ciemna kuchnia – jaka podłoga się sprawdzi?

Jaka podłoga będzie pasować najlepiej do ciemnej kuchni? Podobnie jak w przypadku ścian, najważniejsze jest to, co podoba się Tobie. Ciemna kuchnia z ciemną podłogą to wybór doskonały do przestronnych i dobrze doświetlonych pomieszczeń. Podobnie jak w przypadku ścian, możesz jednak dobrać jaśniejszy kolor podłogi, harmonizujący z barwą mebli.

Jeśli jednak lubisz kontrasty, a przy tym chcesz rozświetlić kuchnię, świetnym wyborem będzie jasna, drewniana podłoga. Z meblami z materiałów wysokiej jakości doskonale współgra także podłoga z kamienia lub z płytek.

Ciemna kuchnia – na jakie meble się zdecydować?

Ciemna kuchnia z jasnym blatem? Jak najbardziej! To świetny element przełamujący powagę ciemnych kolorów. Równie dobrze możesz jednak zdecydować się na meble w jednolitym, ciemnym kolorze, a ożywić je jaśniejszymi elementami, jak uchwyty czy listewki.

Ciemna kuchnia – pomysły na aranżacje

Masz kuchnię połączoną z salonem albo kuchnię z wyspą i chcesz urządzić ją w ciemnych kolorach? Podpowiadamy, o czym warto pamiętać!

Ciemna kuchnia z salonem

Kuchnia otwarta na salon to rozwiązanie stosowane zwykle w mieszkaniach o niewielkim metrażu. Dlatego urządzanie tego pomieszczenia w ciemnych barwach, bez przełamania ich, może dać nieco toporny efekt. Jakie dodatki wybrać do ciemnej kuchni z salonem, by nie było zbyt ponuro?

Kontrasty to zawsze dobre rozwiązanie, które wprowadza lekkość i światło. W przypadku niewielkich pomieszczeń stawiaj na jasne i neutralne kolory, które są lżejsze niż intensywne, np. czerwień.

Ciemna kuchnia z wyspą

Jak urządzić ciemną kuchnię z wyspą? Doskonałym pomysłem jest potraktowanie tego elementu wyposażenia jako przełamanie powagi ciemnej aranżacji. Wybierz wyspę, która będzie w takim samym stylu jak pozostałe meble, jednak będzie w kolorze jaśniejszym niż one, ale jednocześnie w harmonizującym z nimi. Jeśli np. meble są w kolorze ciemnego, głębokiego brązu, niech wyspa będzie w odcieniu o kilka tonów jaśniejszym.

Zobacz też: Piękna kuchnia – sprawdź 10 inspiracji na aranżację pięknej kuchni

Ciemna kuchnia – w jakim stylu ją urządzić? Zainspiruj się

Zastanawiasz się, w jakim stylu urządzić ciemną kuchnię? Największą popularnością cieszą się kuchnie rustykalne, klasyczne i nowoczesne.

Kuchnia rustykalna ciemna

Kuchnie w stylu rustykalnym mają niepowtarzalny klimat. Kojarzą się z uroczą kuchnią w domu dziadków na wsi. Kuchnia ciemna z drewnem w tym stylu to przede wszystkim połączenie szlachetnych gatunków drewna i kamiennych blatów – to niezwykle udany duet w każdym stylu.

Ciemna kuchnia rustykalna to świetny wybór wszędzie tam, gdzie ma być nie tylko elegancko, ale także klimatycznie. Jednym z elementów charakterystycznych dla tego stylu są koronkowe dodatki i akcenty folklorystyczne – to rewelacyjny sposób na ożywienie i rozjaśnienie kuchni!

Kuchnia klasyczna ciemna

Ciemna kuchnia klasyczna to doskonały kompromis między stylem rustykalnym a klasycznym. Sprawdzi się rewelacyjnie, jeśli doceniasz proste i klasyczne formy, które jednak mają swoją duszę. Klasyczna, ciemna kuchnia to dobry wybór zarówno do mieszkania w bloku, jak i do domu.

Kuchnia nowoczesna ciemna

Nowoczesna ciemna kuchnia to uniwersalne rozwiązanie – będzie modne i praktyczne także po wielu latach. Proste formy mebli i dodatków sprawiają, że gdy zechcesz zmienić aranżację, baza może pozostać ta sama!

Żyrandol Solanum czarny

Żyrandol Solanum czarny

141 zł
Cena regularna: 179 zł
Najniższa cena: 156 zł
Cena WOW!
Lampa sufitowa Ardulace industrialna średnica 30 cm czarna

Lampa sufitowa Ardulace industrialna średnica 30 cm czarna

163 zł
Cena regularna: 179 zł
Najniższa cena: 156 zł
Lampa wisząca Theyro średnica 35 cm czarna
5 / 5

Lampa wisząca Theyro średnica 35 cm czarna

155 zł
Cena regularna: 179 zł
Najniższa cena: 165 zł
Lampa wisząca Queenie średnica 17 cm
5 / 5

Lampa wisząca Queenie średnica 17 cm

163 zł
Cena regularna: 209 zł
Najniższa cena: 209 zł
Cena WOW!

Kuchnia ciemna czy jasna – którą aranżację wybrać?

Kuchnia jasna czy ciemna? Które rozwiązanie sprawdzi się lepiej? Jasna kuchnia to najczęstszy wybór w przypadku niewielkich pomieszczeń. Jasne kolory nadają im lekkości, świeżości i przestrzeni. Do potencjalnych wad jasnych mebli można zaliczyć to, że dość szybko widać na nich wszelkie zabrudzenia i uszkodzenia.

Ciemna kuchnia jest elegancka, wyrafinowana i ponadczasowa. Prezentuje się nowocześnie i szlachetnie. Może jednak nie wszędzie się sprawdzić – zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach, które mogą stać się ponure.

Kompromisem jest kuchnia jasno-ciemna. W niewielkich kuchniach postaw na przewagę jasnych kolorów, w większych możesz pozwolić sobie na dominację ciemnych barw. Każde zestawienie będzie szałowe!

Jak urządzić ciemną kuchnię? Inspiracje architektów pokazują, że możliwości są wręcz nieskończone. Najwięcej zależy od Twojej inwencji twórczej, a wszystkie chwyty są dozwolone – pod warunkiem, że efekt będzie Ci się podobał!


Inne artykuły w tej kategorii

Blat drewniany w kuchni: plusy i minusy

Blat drewniany w kuchni: plusy i minusy

Symbole na piekarniku – jak czytać oznaczenia piekarnika?

Symbole na piekarniku – jak czytać oznaczenia piekarnika?

Barek kuchenny – jaki wybrać lub jak zrobić go samemu? Przegląd rozwiązań

Barek kuchenny – jaki wybrać lub jak zrobić go samemu? Przegląd rozwiązań

Wygoda użytkowania dla całej rodziny

Wygoda użytkowania dla całej rodziny

Kupujemy zlewozmywak - na co zwrócić uwagę?

Kupujemy zlewozmywak - na co zwrócić uwagę?

Kolor petrol – jaki to kolor i z czym go łączyć we wnętrzach?

Kolor petrol – jaki to kolor i z czym go łączyć we wnętrzach?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.