Tysiące produktów w promocyjnych cenach!💰
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak podwiesić sufit krok po kroku? Poradnik

Sufit podwieszany to praktyczne i estetyczne rozwiązanie, które może pomóc zamaskować nierówności i niedoskonałości konstrukcyjne oraz umożliwić zamontowanie oświetlenia punktowego. Zastanawiasz się, jak podwiesić sufit własnymi siłami? Na szczęście, jeśli masz trochę czasu i chęci do majsterkowania, przy tego rodzaju pracach nie musisz korzystać z pomocy specjalisty. Dziś podpowiemy, jak zrobić sufit podwieszany krok po kroku i opowiemy nieco więcej o tym rozwiązaniu.

Sufit podwieszany – gdzie się sprawdzi?

Sufit podwieszany to rozwiązanie, które sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu w Twoim domu. Gdzie warto postawić na estetyczny podwieszany sufit?

  • Sufit podwieszany w salonie. Salon to pomieszczenie, w którym sufit podwieszany stosowany jest chyba najczęściej. Pozwala ukryć nierówności konstrukcyjne i stworzyć absolutnie gładką powierzchnię, umożliwiającą ukrycie kabli rozprowadzających oświetlenie sufitowe po pomieszczeniu.
  • Sufit podwieszany w kuchni. Jeśli nie chcesz wykonywać mebli na wymiar, sufit podwieszany w kuchni jest świetnym sposobem na wyrównanie górnej linii wiszących szafek i sufitu – tak, by zniwelować nieestetyczną szparę, w której dodatkowo gromadzi się tłusty, trudny do usunięcia kurz.
  • Sufit podwieszany w sypialni. Sufit podwieszany świetnie sprawdzi się również w sypialni – przy jego pomocy można np. obniżyć zbyt wysoki sufit, by pomieszczenie stało się bardziej przytulne.
  • Sufit podwieszany w łazience. Wbrew pozorom dobrze rozplanowany i zamontowany sufit podwieszany może optycznie powiększyć pomieszczenie, warto więc zastanowić się nad zastosowaniem takiego rozwiązania w niewielkiej łazience.
  • Sufit podwieszany w przedpokoju. Sufit podwieszany pozwoli Ci równomiernie rozmieścić oświetlenie w całym, nawet długim i wąskim korytarzu.

Sufit podwieszany – jakie ma zalety?

Jakie są zalety podwieszanego sufitu z płyty gipsowo-kartonowej? Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych plusów takiej konstrukcji.

  • Szybki montaż. Największym atutem jest szybki i – w porównaniu z tynkowaniem – mało uciążliwy montaż, który pozwala osiągnąć idealnie gładką i równą powierzchnię sufitu.
  • Możliwość ukrycia elementów oświetlenia lub wentylacji. W podwieszonej konstrukcji z płyt łatwo jest ukryć całą instalację elektryczną, a także zamontować elementy wentylacji – kratki czy wiatraczki. Popularnym wykończeniem sufitu jest stworzenie podwieszanej wyspy, którą podświetla się listwami LED lub montuje się w niej dekoracyjne spoty.
  • Modelowanie pomieszczenia. Dość oczywistą zaletą jest również obniżenie zbyt wysokiego sufitu i osiągnięcie pożądanych wymiarów pomieszczenia.
  • Wyciszenie. Sufity podwieszane to również świetny sposób na wyciszenie pomieszczeń i stworzenie akustycznej bariery pomiędzy Twoim mieszkaniem a sąsiednimi lokalami.

Sufit podwieszany – cena

Ile kosztuje podwieszany sufit? Cena za m² uzależniona jest od kilku czynników. Wiele zależy od wykorzystywanego materiału oraz tego, jak bardzo skomplikowana i ilupoziomowa będzie konstrukcja. Ogromne znaczenie ma również to, czy wykonujesz sufit samodzielnie i płacisz tylko za materiały, czy opłacasz również pracę specjalistów. Nie bez znaczenia pozostaje również rodzaj lamp sufitowych, na jakie się zdecydujesz. Chcesz zlecić wykonanie sufitu podwieszanego? Cena robocizny w 2021 roku w zależności od regionu waha się między 100 a 120 zł za m².

Podwieszany sufit – jaki rodzaj wybrać?

Istnieje kilka rodzajów sufitów podwieszanych – od tego, który z nich wybierzesz, będzie zależał nie tylko efekt, jaki osiągniesz, ale również kwota, którą będziesz musiał zapłacić za realizację. W czym możesz wybierać?

Sufit podwieszany kasetonowy

Jedną z metod wykonywania sufitu podwieszanego jednopoziomowego jest ułożenie estetycznych kasetonów, które pozwalają obniżyć sufit i ukryć wszystkie instalacje. Tego rodzaju sufity wykonywane są często na dużych przestrzeniach, np. w biurowcach czy halach, w których organizowane są różnego rodzaju eventy.

Sufit podwieszany pojedynczy z płyt kartonowo–gipsowych

Sufit podwieszany g-k składający się z jednego poziomu jest prosty w wykonaniu i sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie trzeba wielu poziomów i skomplikowanych konstrukcji. Jeśli chcesz jedynie obniżyć nieco sufit oraz ukryć w nim okablowanie np. do oświetlenia, sufit podwieszany pojedynczy z płyt g-k będzie najlepszym wyborem.

Sufit podwieszany krzyżowy

Jeśli chcesz, by konstrukcja na suficie była wielopoziomowa i chciałbyś np. na środku salonu stworzyć obniżoną wyspę, na której umieścisz efektowne oświetlenie, najlepiej sprawdzi się np. ruszt dwupoziomowy krzyżowy, dzięki któremu będzie możliwe stworzenie bardziej skomplikowanej konstrukcji. Takie konstrukcje bardzo często wykorzystywane są do stworzenia sufitu podwieszanego w salonie.

Spot Elvenes szary ze wstawką w kolorze drewna średnica 8,8 cm

Spot Elvenes szary ze wstawką w kolorze drewna średnica 8,8 cm

309 zł
Wysyłka do 48h
Spot Elvenes czarny z białą wstawką

Spot Elvenes czarny z białą wstawką

279 zł
Wysyłka do 48h
Spot Elvenes biały ze wstawką w kolorze drewna średnica 8,8 cm

Spot Elvenes biały ze wstawką w kolorze drewna średnica 8,8 cm

279 zł
Wysyłka do 48h
Spot Elvenes biały z czarną wstawką średnica 8,8 cm

Spot Elvenes biały z czarną wstawką średnica 8,8 cm

279 zł
Wysyłka do 48h

Montaż sufitu podwieszanego – co wziąć pod uwagę?

Montaż sufitu podwieszanego jest czasochłonny i wymaga precyzji. Konstrukcja powinna być stabilna i bezpieczna, dlatego dobrze jest wcześniej precyzyjnie zaplanować pracę i zebrać wszystkie materiały. Co wziąć pod uwagę na etapie przygotowań?

  • O czym pamiętać? Jeśli nie masz doświadczenia w pracach nad montażem sufitów podwieszanych, zanim przystąpisz do pracy, porozmawiaj z kimś, kto wykonywał już tego rodzaju konstrukcje. Być może otrzymasz garść przydatnych porad, które bardzo pomogą Ci podczas realizacji.
  • Na co zwrócić uwagę? Planując prace nad podwieszaniem sufitu, przed przystąpieniem do tego zadania zgromadź wszystkie materiały i narzędzia, dzięki temu prace pójdą szybko i sprawnie, bez konieczności robienia przerw na wycieczki do marketów budowlanych.
  • Od czego zacząć? Zanim przystąpisz do prac, zmierz dokładnie pomieszczenie i naszkicuj wstępny projekt. Dzięki temu oszacujesz ilość potrzebnych materiałów i będziesz mógł precyzyjnie zaplanować pracę. Pamiętaj, że sufit nie może być zbyt wysoko (zwłaszcza jeśli planujesz ukrycie w nim instalacji elektrycznych czy montaż wentylacji), ale podwieszony zbyt nisko może wpłynąć negatywnie na aranżację wnętrza i komfort użytkowania pomieszczenia. Właśnie dlatego projekt to bardzo ważny etap podwieszania sufitu. Uwzględnij w nim także układ płyt gipsowych, ponieważ profile nośne muszą być ustawione tak, aby sąsiadujące ze sobą płyty były przykręcone do jednej belki.

Gotowy na montaż sufitu podwieszanego? Dziś krok po kroku pokażemy Ci, jak zrobić taką konstrukcję. Zaczynamy!

Spot Elvenes czarny ze złotą wstawką wysoki

Spot Elvenes czarny ze złotą wstawką wysoki

189 zł
Wysyłka do 48h
Spot Elvenes szary ze wstawką w kolorze drewna wysokość 20 cm

Spot Elvenes szary ze wstawką w kolorze drewna wysokość 20 cm

229 zł
Wysyłka do 48h
Spot Elvenes szary ze wstawką w kolorze drewna wysokość 15 cm

Spot Elvenes szary ze wstawką w kolorze drewna wysokość 15 cm

179 zł
Wysyłka do 48h
Spot Elvenes szary ze wstawką w kolorze drewna wysokość 10 cm

Spot Elvenes szary ze wstawką w kolorze drewna wysokość 10 cm

167 zł
Cena regularna: 189 zł
Najniższa cena: 189 zł
Wysyłka do 48h

Jak zrobić sufit podwieszany krok po kroku?

Teoria teorią – teraz czas przystąpić do pracy. Jak wykonać sufit podwieszany krok po kroku? Trzymaj się naszej instrukcji i pracuj wolno, ale dokładnie, a wszystko z pewnością pójdzie zgodnie z planem.

Krok 1. Rozrysuj ołówkiem na suficie szczegóły projektu sufitu podwieszanego

Masz gotowy projekt sufitu podwieszanego? Konstrukcja to dopiero kolejny etap – na początku weź ołówek i bezpośrednio na suficie oznacz wszystkie najważniejsze elementy z projektu. Rób to dokładnie, używając sprzętu do pomiarów (miarek, poziomic tradycyjnych i laserowych). Sufit zmierz w kilku miejscach, aby móc ustalić jeden poziom konstrukcji (nierzadko pomieszczenia są nierówne, dlatego nie należy podwieszać sufitu równolegle do starego).

No dobrze, masz już rozrysowany swój sufit podwieszany. A co z oświetleniem i wentylacją? Miejsca, gdzie zamontujesz wiatraczki lub reflektory, dokładnie wymierz i zaznacz na regipsach. Przed ich przykręceniem konieczne wytnij otwory pod instalację.

Krok 2. Zamontuj profile przyścienne sufitu podwieszanego

Prace rozpocznij od stworzenia obramowania, czyli przykręcenia profilów UD. Najpierw wywierć otwory w ścianie wiertarką, a później przykręć profile za pomocą kołków. W ten sposób stworzysz ramę swojego sufitu podwieszanego. Rozstaw profili, który zalecany jest przez specjalistów, wynosi 40-60 cm. Po przykręceniu profilów warto skontrolować poziomicą, czy zostały równo zamontowane.

Uwaga! Aby wyciszyć podwieszenie sufitu, zabezpiecz elementy obramowania (profile UD) oraz wieszaki taśmą akustyczną.

Krok 3. Przykręć wieszaki pod profile nośne sufitu podwieszanego

Stworzoną ramę wypełnij profilami głównymi CD. Wyznacz, w którym miejscu będą przebiegać profile główne oraz gdzie należy zamontować wieszaki podtrzymujące sufit podwieszany. Zewnętrzne profile powinieneś zaplanować ok. 20 cm od ściany, a optymalne odstępy pomiędzy poszczególnymi elementami to ok. 40 cm. Twoja konstrukcja pod sufit podwieszany zaczyna nabierać kształtów!

Co ile zamontować wieszaki? Wieszaki montuj w suficie co ok. 100 cm. Pamiętaj również, aby dobrać odpowiednie elementy kotwiące konstrukcję, które muszą być dopasowane do rodzaju stropu.

Krok 4. Zamocuj profile nośne sufitu podwieszanego

Częścią składową stelażu są również profile nośne. Przytnij profile CD i włóż je do obramowania z profili UD. Ze względu na liczne naprężenia profile nośne powinny mieć po obu stronach odrobinę luzu (kilka centymetrów), aby konstrukcja lepiej pracowała. Profile zamocuj do wieszaków przy suficie. Cały czas sprawdzaj poziomicą, czy konstrukcja jest poprawnie ustawiona.

Krok 5. Wypełnij sufit wełną mineralną

Jeśli stelaż przy suficie jest już skończony, wolną przestrzeń wypełnij wełną mineralną. Płaty przytnij i włóż do konstrukcji. Tego etapu nie należy pomijać, montaż wełny niesie bardzo dużo korzyści – wycisza cały szkielet sufitu, niweluje odgłosy z piętra, a także dodatkowo ociepla pomieszczenie.

Uwaga! Jeśli sufit montujesz w łazience, między wełnę a płyty przyklej folię paroizolacyjną, dzięki której wilgoć z pomieszczenia nie będzie przenikać w głąb konstrukcji.

Krok 6. Zamontuj płyty gipsowe

Kolejnym etapem jest mocowanie płyt gipsowych do stelaża. Jak przeprowadzić montaż płyt gipsowych na suficie? Ze względu na charakter prac, nie próbuj podwieszać sufitu samodzielnie. Zwłaszcza na etapie przykręcania płyt należy skorzystać z pomocy drugiej osoby, która przytrzyma ciężką płytę i pomoże ją poprawnie ustawić. Pamiętaj, aby mocować płyty równolegle do padania światła w pomieszczeniu, w przeciwnym razie słońce uwypukli spoiny w regipsach.

Uwaga! Przed przykręceniem płyt przeprowadź w suficie instalację, którą później przeciągniesz przez wycięte otwory w płytach.

Przykręć płyty do profilów nośnych (niedopuszczalne jest przykręcenie płyt do profilów UD). Optymalna odległość między wkrętami to ok. 25 cm. Bardzo ważne, aby sąsiadujące ze sobą płyty nie były przykręcone na styk. Należy pozostawić tzw. szczeliny dylatacyjne, które umożliwią pracę całej konstrukcji.

Krok 7. Wykonaj spoinowanie i wykończenie sufitu podwieszanego

Ostatnim etapem podwieszania sufitu jest zaspoinowanie łączeń oraz szpachlowanie płyt. Jak to zrobić? Sprawdź nasz kolejny poradnik Spoinowanie i szpachlowanie płyt g-k – jak prawidłowo szpachlować płyty gipsowe?

Efektowne sufity podwieszane to wspaniałe wykończenie nowoczesnego salonu, łazienki czy kuchni, które warto spróbować wykonać samodzielnie! Dzięki naszemu poradnikowi wiesz już, jak podwiesić sufit i na co zwrócić uwagę, planując realizację zadania. Samodzielne prace zajmą Ci z pewnością nieco więcej czasu niż te same czynności wykonane przez specjalistę, ale koszty będą dużo niższe i… satysfakcja gwarantowana!


Inne artykuły w tej kategorii

Ścianki działowe – z czego postawić ścianę wewnętrzną?

Ścianki działowe – z czego postawić ścianę wewnętrzną?

Montaż parapetów wewnętrznych: jak prawidłowo zamontować parapet?

Montaż parapetów wewnętrznych: jak prawidłowo zamontować parapet?

Instalacja elektryczna w domu – typowe błędy

Instalacja elektryczna w domu – typowe błędy

Kondygnacje dylematów, czyli dom parterowy czy piętrowy?

Kondygnacje dylematów, czyli dom parterowy czy piętrowy?

Olejowanie drewna – FAQ, czyli 13 najczęściej zadawanych pytań

Olejowanie drewna – FAQ, czyli 13 najczęściej zadawanych pytań

Montaż sufitu podwieszanego – 13 najczęstszych błędów

Montaż sufitu podwieszanego – 13 najczęstszych błędów

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.