Komandor - Wnętrza z Charakterem
Komandor - Wnętrza z Charakterem
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak zaplanować wnętrze szafy?


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Komandor - Wnętrza z Charakterem.


Optymalne wykorzystanie wnętrza to cel, który powinien nam przyświecać także przy projektowaniu szafy. Możliwość wykonania szafy na wymiar pozwala na idealne zagospodarowanie tych części domowej przestrzeni, które trudno byłoby inaczej zaaranżować, np. wnęki w przedpokoju czy kącika pod skosami w sypialni na poddaszu, a także ciekawie urządzić przestronny salon czy niewymiarowy pokój dziecięcy. Jednak nie tylko sam gabaryt i bryła mebla grają tu ważną rolę. Aspektem, który powinniśmy mieć na uwadze, planując szafę, jest jej wnętrze i jego przemyślana aranżacja. Tylko dobrze zaplanowane, funkcjonalne wnętrze ułatwi nam codzienne życie i pozwoli cieszyć się meblem dopasowanym idealnie do naszych potrzeb.

Dzięki nowoczesnym i funkcjonalnym rozwiązaniom oraz praktycznym akcesoriom możemy wydzielić w szafie dedykowane strefy na różne rodzaje ubrań oraz przeznaczone dla poszczególnych użytkowników, a jednocześnie mieć do nich łatwy dostęp, kiedy tylko będzie to konieczne. We współpracy z Komandorem - ekspertem od zabudowy wnętrz podpowiadamy, jak dobrze zaplanować wymiary i wnętrze ergonomicznej szafy. Przedstawiamy też praktyczne wskazówki i rozwiązania, które pomogą nie tylko zmieścić w szafie wszystko, co chcemy w niej przechowywać, ale też utrzymać ją w idealnym porządku i wygodnie korzystać z jej zorganizowanego wnętrza.

Idealne wymiary, czyli szafa dobrze zorganizowana

Jakie wymiary powinna mieć idealna szafa? Rozmiar mebla do przechowywania zależy od kilku czynników:

  1. miejsca, jakie chcemy przeznaczyć na szafę lub mamy do dyspozycji,
  2. liczby użytkowników, którzy będą korzystać z mebla,
  3. rodzaju przedmiotów, jakie ma pomieścić.

W praktyce wielkość szafy determinuje zwykle powierzchnia przestrzeni, jaką chcemy zagospodarować, a tę wystarczy po prostu zmierzyć. Wybór sposobu otwierania drzwi szafy to kwestia preferencji i dostępnej przestrzeni. Drzwi przesuwne są na pewno bardzo praktyczne i w wielu przypadkach zdecydowanie bardziej funkcjonalne od uchylnych, ponieważ nie zabierają przestrzeni w pomieszczeniu podczas korzystania z mebla. Czasami jest to jedyna opcja, kiedy pomieszczenie, w którym ma stanąć szafa, jest wąskie lub trudne do zaaranżowania. Kolorystyka szafy to także kwestia gustu lub panującej mody, a że wybierać można z naprawdę szerokiej gamy materiałów, zawsze znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie. Jak jednak zaplanować wymiary i rozkład wnętrza szafy, który umożliwi nam wygodne korzystanie z mebla w codziennym życiu? Tu nie warto polegać jedynie na naszym wyczuciu czy wyobraźni, ale pamiętać o kilku sprawdzonych trikach i zaleceniach ekspertów, które pomogą nam przejść przez trudny proces planowania.

  • Określ preferowany sposób przechowywania, tzn. zdecyduj, czy wolisz więcej miejsca na rzeczy wiszące, czy poukładane na półkach.
  • Minimalna głębokość szafy, przy której drzwi przesuwne nie trą o wiszące na wieszakach ubrania, wynosi 50-55 cm. Jeśli przestrzeń Cię nie ogranicza, możesz zdecydować się na głębokość 60 lub 65 cm, która da odzieży więcej swobody.
  • Pamiętaj o odpowiedniej ilości miejsca na ubrania wiszące – długie sukienki i płaszcze mogą potrzebować nawet 170 cm, a krótszym koszulom, żakietom czy kurtkom wystarczy 90-120 cm.
  • Długość drążków i półek nie powinna przekraczać metra ze względu na niebezpieczeństwo ich uginania się, a optymalny odstęp między półkami wynosi 30-50 cm.
  • Aby zwiększyć ilość miejsca do przechowywania rzeczy wiszących, zastosuj podwójne wieszanie, czyli umieszczenie jednego drążka nad drugim.
  • Na dole zarezerwuj 25-30 cm jako strefę na buty, takiej wysokości mogą być też wielofunkcyjne szuflady i kosze, w których posegregujesz swoją garderobę.
  • Nie zapomnij też o wzroście użytkowników szafy – męskie ubrania możesz umieścić na wyższych półkach, niż damskie czy dziecięce.
  • Na samej górze ulokuj przedmioty, z których rzadko korzystasz lub ubrania nieużywane o danej porze roku, tzw. sezonowe.
  • Jeśli z szafy korzysta kilka osób, wyznacz oddzielną strefę dla każdej z nich, by łatwiej zachować porządek i dopasować jej wyposażenie do potrzeb konkretnego użytkownika.

Wszystko na swoim miejscu - i szafa gra!

Obraz szafy z wysypującymi się z niej, pogniecionymi ubraniami możemy zaliczyć do koszmarów, które nie mają szansy się spełnić, jeśli tylko będziemy układać rzeczy starannie, zgodnie z logiką i z wykorzystaniem praktycznych akcesoriów. Ubrania, które powinny wisieć, a więc koszule, sukienki, marynarki czy płaszcze, umieśćmy na specjalnych wieszakach i dopasowanych wysokościach, by wisiały jak najbliżej siebie, ale z dystansem, który zapobiegnie ich gnieceniu. Ustaliliśmy już optymalną wysokość drążka dla tzw. długich i krótkich ubrań, ale jak poradzić sobie z tymi, które znalazły się w górnych partiach szafy? Bardzo pomocnym rozwiązaniem okaże się pantograf, czyli drążek posiadający zamocowany chwytak, za pomocą którego ściąga się wieszaki z ubraniami na niższy poziom. Dzięki temu wiszące pod sufitem koszule bez problemu zdejmą nawet osoby niskiego wzrostu czy niepełnosprawne.

Nieodzownym elementem dobrze zorganizowanej szafy są oczywiście szuflady. W zależności od potrzeb i przechowywanych w niech rzeczy, mogą mieć różne gabaryty i wykończenia. Z reguły wykorzystuje się je do przechowywania bielizny osobistej, skarpetek czy rajstop. Te elementy naszej odzieży wymagają specjalnego traktowania z uwagi materiały, z których są wykonane i pełnioną funkcję. Dzięki praktycznym szufladom, te delikatne i bardzo osobiste elementy garderoby są odseparowane od codziennie noszonych rzeczy, które mają bezpośredni kontakt z otoczeniem. W szufladach łatwiej też zadbać o ich porządek, ochronę i kompletację.

Ubrania przechowywane na półkach segregujmy według kategorii lub obranego wcześniej, własnego klucza. Osobno poukładajmy grube, zimowe swetry i letnie T-shirty. Jedne i drugie wymagają innego przechowywania. Swetrom najlepiej będzie na wysokich półkach lub w ażurowych koszach, które zapewnią im odpowiednią wentylację. Spodnie i spódnice dobrze jest przechowywać w formie wiszącej. Doskonale do tego celu nadają się dedykowane, wysuwne wieszaki wyposażone w specjalne drążki, zapobiegające się zsuwaniu ubrań. Dzięki temu każda spódnica i każda para spodni będzie zawsze gotowa przez wyjściem, bez konieczności korzystania z żelazka. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które oszczędza czas i porządkuje wnętrze szafy.

Planując przechowywanie w szafie, zwykle zapominamy o mniejszych, czy przez niektórych rzadziej używanych, elementach garderoby, jak krawaty, paski czy torebki. Tymczasem to właśnie te dodatki potrzebują szczególnej uwagi, podobnie jak przy dobieraniu stylizacji na wielkie wyjście. Paski, krawaty, chustki i apaszki warto przechowywać na specjalnych wieszakach zamontowanych na bocznych ściankach we wnętrzu szafy. Idealne będą też szuflady z wkładami, które mają wydzielone specjalne przestrzenie, osobne na każdy krawat, poszetkę czy apaszkę. Dzięki temu drobne elementy garderoby nie zajmują dużo miejsca, a trzymane wszystkie razem pozwolą szybko i świadomie wybrać najlepszy model na daną okazję.

A co z biżuterią? Tu najlepsze okażą się wielofunkcyjne szuflady, których rozmiar dopasujmy do naszych indywidualnych potrzeb. Do przechowywania mniejszych elementów przydadzą się wkłady do szuflad z przegródkami. Delikatne i zupełnie drobne przedmioty, np. elementy biżuterii czy zegarki możemy natomiast umieścić we wkładach z flokowanym wykończeniem, które zabezpieczy je nie tylko przed zgubieniem, ale i uszkodzeniami. Zdecydowanie warto też wyznaczyć osobne miejsce na przechowywanie obuwia, dzięki czemu w higieniczny sposób odseparujemy je od codziennej odzieży. Takim miejscem może być dolna strefa szafy lub wydzielony rząd półek. Dodatkowym udogodnieniem będzie stojak na buty, czyli specjalna wysuwna półka z prawidłami, która ułatwi dostęp do wybranej pary na każdy sezon i okazję oraz zapewni odpowiednie przechowywanie bardziej wymagającego obuwia, chroniąc je przed odkształceniem.

Dla pościeli, ręczników czy innych domowych tekstyliów dobrze jest wyznaczyć osobną strefę w górnej części szafy lub wydzielić kilka półek. Podobnie rzecz ma się z torebkami – nie tylko tymi damskimi, ale i męskim neseserem czy torbą na laptopa. Możemy je umieścić na wybranych półkach lub na stacjonarnym wieszaku montowanym pionowo w dowolnym miejscu szafy czy mniejszym, mobilnym, który zawsze można przewiesić na inne miejsce lub zabrać w podróż.

Strefy specjalne: szafa nie tylko na ubrania

Niektórzy mają to szczęście, że dysponują w domu specjalnym pomieszczeniem gospodarczym do przechowywania tych mniej reprezentacyjnych domowych sprzętów. Ale to przywilej niewielu, większość musi sobie radzić z problemem inaczej. I tutaj z pomocą przychodzi szafa. Funkcjonalna szafa to taka, która pomieści nie tylko ubrania. Zabudowane meble na wymiar to dobre miejsce na przechowywanie nieporęcznych domowych urządzeń o dużych gabarytach, których nie chcemy eksponować na zewnątrz, np. miotły, deski do prasowania, rozkładanej suszarki, odkurzacza czy żelazka. Pamiętajmy zatem o wysokiej (ok. 180 cm), ale dosyć wąskiej (25-40 cm w zależności od posiadanego sprzętu) przegrodzie, w której możemy dodatkowo zamontować uchwyty na żelazko i odkurzacz. Dzięki nim ruchome części, jak rura od odkurzacza czy kabel od żelazka, zostaną przymocowane do ścianki szafy i nie będą stale z niej wypadać ani zabierać miejsca innym przedmiotom. Strefa gospodarcza w szafie to bardzo praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym domu.

Co jeszcze może skrywać wnętrze ergonomicznej szafy? To, co podpowiada nam aranżacyjna wyobraźnia, a przede wszystkim nasze potrzeby i to nie tylko w zakresie przechowywania. W szafie możemy zamontować, np. obrotowo-wysuwne lustro, które jest nieodzownym elementem każdej garderoby, a umieszczone w otwartej przestrzeni nie zawsze pasuje do wystroju wnętrza. Innym niestandardowym, a dla wielu przydatnym rozwiązaniem, jest szuflada w formie stalowego sejfu zamykanego na elektroniczny zamek. Tym sposobem zabezpieczymy biżuterię, kosztowności czy cenne pamiątki przed kradzieżą, a dzięki możliwości zamontowania frontu szuflady, sejf będzie wizualnie pasował do reszty mebla.

Meble na wymiar mają tę niezaprzeczalną zaletę, że możemy je dostosować do naszych potrzeb. Inaczej będzie wyglądało wnętrze szafy eleganckiego singla, który dużo podróżuje, a inaczej rodziny domatorów z kilkorgiem dzieci. Korzystając z porad ekspertów oraz nowoczesnych i praktycznych akcesoriów do szaf, możemy z łatwością zaplanować wnętrze mebla, który będzie funkcjonalny właśnie dla nas. Kluczem do osiągnięcia tego celu jest przemyślana organizacja przechowywania ubrań i przedmiotów, które będą utrzymane w idealnym porządku, a dostęp nawet do rzadko noszonych części garderoby stanie się intuicyjny.


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Komandor - Wnętrza z Charakterem.



Inne artykuły w tej kategorii

Sponsorowane Jak urządzić pokój dla ucznia? Jakie meble wybrać?

Jak urządzić pokój dla ucznia? Jakie meble wybrać?

Sponsorowane Co może skrywać szafa w salonie?

Co może skrywać szafa w salonie?

Sponsorowane Drzwi przesuwne i drzwi uchylne – które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w Twoim domu

Drzwi przesuwne i drzwi uchylne – które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w Twoim domu

Sponsorowane Jak szybko zrobić porządki w szafie? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik!

Jak szybko zrobić porządki w szafie? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik!

Sponsorowane Jak dopasować szafę do stylu mieszkania?

Jak dopasować szafę do stylu mieszkania?

Sponsorowane Za co kochamy garderoby? Zobacz jak ją dobrze zaprojektować!

Za co kochamy garderoby? Zobacz jak ją dobrze zaprojektować!

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.