Odśwież swoje mieszkanie! Kupuj z dostawą ZA FREE! 💸
VIDARON
VIDARON
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Drewniane meble jak nowe – renowacja krok po kroku


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką VIDARON.


Meble wykonane z drewna to często prawdziwe perełki – nie są tanie, a kiedy już raz pojawią się we wnętrzu domu, zwykle pozostają w nim na wiele lat. Dziś stare meble wracają do łask, stając się elementem stylu życia w myśl zasady „zero waste”, a także wspaniale urozmaicając wnętrza zaaranżowane w stylu rustykalnym, vintage, skandynawskim czy eklektycznym. To już nie tylko elementy, które od pokoleń stoją w domach naszych dziadków, ale również zdobycze wyszperane na targach czy internetowych aukcjach. Drewniane meble mają jednak jedną wadę – z biegiem czasu niszczeją, ich kolor blaknie, na powierzchni pojawiają się ubytki, czasami bywają atakowane przez szkodniki. Jak odnowić stare meble, by przywrócić im dawny urok i blask? Wszystkiego dowiesz się w kilka minut, czytając nasz poradnik „krok po kroku”!

Krok 1. Szlifowanie drewna

renowacja drewnianych mebli, szlifowanie mebli z drewna, szlifowanie mebli z drewna papierem ściernym

Mogłoby się wydawać, że przygotowanie mebla do renowacji to bułka z masłem, warto jednak podejść do tego kroku ze starannością, bo będzie miał wpływ na postępy Twojej pracy, a także na uzyskane efekty. Pracę z drewnem rozpocznij od przygotowania powierzchni – koniecznie usuń stare powłoki farb, lakierów, a także zanieczyszczenia. Jak to zrobić?

Będziesz potrzebować:

  • Szlifierki
  • Papieru ściernego lub bloczków ściernych
  • Odkurzacza
  • Wilgotnej szmatki

Do dużych powierzchni użyj szlifierki, która pozwoli szybko i sprawnie uporać się ze starymi powłokami. Do zakamarków, trudno dostępnych miejsc oraz wszelkiego rodzaju sztukaterii przyda się natomiast papier ścierny lub bloczki szlifierskie. Pamiętaj, żeby szlifować zawsze wzdłuż włókien drewna, a nie w poprzek – dzięki temu unikniemy powstania nieestetycznych wyrw i zadziorów. Po każdym szlifie usuwaj pył z powierzchni drewna, co zapobiegnie powstawaniu rys i uszkodzeń. Warto przyłożyć się do tego etapu prac, ponieważ dobrze oszlifowane drewno to podstawa udanej renowacji. Gdy skończysz szlifować, dokładnie odkurz całą powierzchnię drewna, a także sąsiednie powierzchnie, by był nie opadł z powrotem na wstępnie przygotowany mebel. Całość możesz przetrzeć lekko wilgotną szmatką, a następnie poczekać do całkowitego wyschnięcia drewna.

Krok 2. Usuwanie szkodników

Zanim rozpoczniesz dalsze prace, sprawdź, czy drewno jest zdrowe. Jak to zrobić? Obejrzyj dokładnie powierzchnię mebli.

Oto co powinno Cię zaniepokoić:

  • Niewielkie otworki i kanaliki, z których może (ale nie musi) wysypywać się proszek drzewny
  • Odgłosy drążenia wydawane przez niektóre szkodniki (np. Kołatka domowego)

Jeśli nie zauważysz niczego niepokojącego – drewno prawdopodobnie jest zdrowie. Jeśli tak – trzeba podjąć odpowiednie kroki, by uratować mebel. Jest wiele sposobów, by pozbyć się niechcianych lokatorów, wśród nich można wyróżnić użycie gorącego powietrza, promieniowania elektromagnetycznego, a także preparatów chemicznych. Metoda powinna być dopasowana do rodzaju szkodnika – kiedy już rozpoznasz swojego wroga, zdecydujesz, czy z krokiem tym poradzisz sobie sam, czy potrzebna będzie pomoc fachowca.

Krok 3. Uzupełnienie ubytków

Meble są eksploatowane każdego dnia, a przez to – podatne na uszkodzenia. Czasami na drewnie pojawiają się różnego rodzaju rysy i ubytki, a samo szlifowanie nie wystarczy, by je zlikwidować. Wtedy do akcji wkraczasz Ty i specjalistyczna szpachla do drewna. Odpowiedni produkt będzie łatwy w użyciu, a przy tym trwały i dostępny w wielu kolorach imitujących różne gatunki drewna. Taka szpachla zawiera terpentynę, której zawdzięcza przyczepność do drewna, a także mączkę kwarcową nadającą jej odpowiednią twardość i ułatwiającą dalszą obróbkę. Dokładnie wymieszaną szpachlę nakładaj na powierzchnię drewna metalową szpachelką – warstwa po warstwie, w zależności od głębokości ubytków. Każda warstwa schnie około 2-3 godziny.

Krok 4. Malowanie mebla

W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, wybierz odpowiedni produkt do malowania. Jakie są właściwości poszczególnych powłok?

  • Lakier akrylowy

Bezbarwny, szybkoschnący preparat o łagodnym, niedrażniącym zapachu. Pomalujesz nim nie tylko stolik, czy komodę, ale również retro konika na biegunach znalezionego na strychu u babci – preparat ten jest bezpieczny i ekologiczny. To sposób na podkreślenie naturalnego koloru drewna i równoczesne zabezpieczenie go przed przebarwieniami powstającymi wskutek działania zawartych w nim żywic i garbników, a także nadanie mu odporności na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Powierzchnie pomalowane lakierem charakteryzują się subtelnym połyskiem.

  • Bejca

To produkt, który pozwoli Ci uzyskać efekty dekoracyjne w bardzo łatwy i szybki sposób. Stopniowo i równomiernie wnika w drewno, zapewniając jednolite wybarwienie. Powłoka nie tworzy błyszczącej warstwy, jest transparentna i nadaje powierzchni delikatny kolor, podkreślając naturalne piękno drewna.

  • Lakierobejca dekoracyjno-ochronna

Żelowa konsystencja preparatu sprawia, że charakteryzuje się on ograniczonym kapaniem i spływaniem z powierzchni pionowych – zapewnia więc dużą wygodę i łatwość w stosowaniu. To świetny wybór do malowania wymagających powierzchni, jak np. stół kuchenny. Lakierobejca tworzy na powierzchni drewna trwałą i elastyczną powłokę, odporną na plamy z herbaty, kawy, wina, keczupu czy musztardy. Nadaje kolor i połysk, a przy tym zachowuje naturalny rysunek drewna.

  • Farba

Jeśli chcesz pokryć drewno intensywnym kolorem i całkowicie zmienić jego wizerunek – postaw na farbę kryjącą: akrylową, ftalową lub kredową. Sposób ten sprawdzi się również w przypadku mebli, na których powierzchni powstały głębokie przebarwienia. Farba przykryje nieestetyczne plamy, a także charakterystyczne usłojenie i rysunki drewna.

Metody nakładania poszczególnych produktów mogą się znacznie różnić, dlatego zapoznaj się z informacjami zawartymi na opakowaniu. Lakiery i lakierobejce zazwyczaj nakłada się za pomocą pędzla, farbę – pędzla i/lub wałka, a bejcę – gąbki lub szmatki. Zwróć szczególną uwagę na czas schnięcia poszczególnych warstw.

Renowacja drewnianych mebli jest pracochłonna, ale cały proces jest stosunkowo prosty. Przestrzegaj wymienionych powyżej zasad i krok po kroku, starannie wykonuj wszystkie czynności. Pamiętaj, że efekt będzie zależny w dużej mierze od tego, czy drewno zostało przez Ciebie dobrze przygotowane: oczyszczone, wyszlifowane, pozbawione ewentualnych ubytków i szkodników. Nie mniej ważny jest dobór odpowiedniego preparatu, a także wykorzystanie go zgodnie z instrukcją stosowania. Dzięki temu efekty będą zachwycające, a Twoje meble zyskają nowe życie!


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką VIDARON.



Inne artykuły w tej kategorii

Sponsorowane Jak skutecznie zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe?

Jak skutecznie zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe?

Sponsorowane Samodzielna budowa altany ogrodowej – co warto wiedzieć?

Samodzielna budowa altany ogrodowej – co warto wiedzieć?

Sponsorowane Świeżość produktów na dłużej - z lodówką marki Haier

Świeżość produktów na dłużej - z lodówką marki Haier

Sponsorowane Wielkanocne dania z Candy Black Collection

Wielkanocne dania z Candy Black Collection

Sponsorowane Ogrodzenie z drewna – jak je pielęgnować? Poradnik

Ogrodzenie z drewna – jak je pielęgnować? Poradnik

Sponsorowane Wiosna – czas na renowację drewna w ogrodzie. Jak się do tego zabrać?

Wiosna – czas na renowację drewna w ogrodzie. Jak się do tego zabrać?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.