GTV
GTV
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Styl loftowy bez tajemnic! Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym?


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką GTV.


Skandynawką miłość do pasteli i naturalnego drewna zastąpił styl loftowy. Słynie on z minimalistycznego designu oraz surowego charakteru. To kierunek, który na myśl przywołuje poprzemysłowe fabryki, gdzie wrażenie przestronności budują betonowe połacie i odsłonięte okna. Skojarzenia z potężnymi halami i wysokimi kamienicami są słuszne, ale oryginalny loft można też stworzyć we własnym mieszkaniu w bloku, domu rodzinnym czy „szeregówce”. Udowodnimy to z marką GTV! Z pomocą rozwiązań dostępnych w ofercie producenta aranżacja loftu jest dziecinnie prosta!

Styl loftowy – co warto o nim wiedzieć?

Loft to przestrzeń mieszkalna, której nie sposób odmówić ani funkcjonalności, ani estetyki. Jego historia wiąże się z kryzysem w Stanach Zjednoczonych, gdzie w latach 60. XX wieku, opustoszałe hale i magazyny wielkich fabryk stały się miejscem życia nowojorskiej bohemy. Wypełnione światłem wpadającym przez duże okna, pozbawione jakichkolwiek zasłon przeobraziły się pod wpływem twórczych przemian w oryginalne mieszkania, pracownie i centra spotkań miejscowych artystów. Deficyt mebli, surowy klimat i otwarta przestrzeń w konfrontacji z niską ceną czynszu stały się atutami, dzięki którym współcześnie loft oznacza indywidualizm oraz nieszablonowe rozwiązania architektoniczne.

Pustostany, będące punktem wyjścia dla modnego kierunku aranżacyjnego, sprawiły, że loftowy styl zaczął przybierać wiele odmian, stając się dostępny nie tylko dla właścicieli starych kamienic i upadłych fabryk. Najważniejszy podział obejmuje wersje hard loft, czyli autentyczne, dawne budynki i lokale komercyjne zaadaptowane na użytkowe i mieszkalne, oraz soft loft, a więc mieszkania inspirowane loftem, zaprojektowane w taki sposób, że – mimo iż nie wyróżniają się poprzemysłową historią – to stanowią jego doskonałą stylistyczną kopię.

To, co charakteryzuje loftowe wnętrza, to przede wszystkim wspominane już wysokie sufity, otwarte przestrzenie ze zredukowaną ilością ścianek oraz drzwi. To okna przedzielone szprosami i widoczne rury, przewody wentylacyjne, elementy konstrukcyjne, elektryczne czy hydrauliczne. To też kombinacja naturalnych materiałów, kolorów budujących poczucie przestronności i oryginalnych detali, które wprowadzą surową atmosferę. Ta designerska prostota nie wymaga sporych inwestycji oraz ingerencji w stan budynku, a więc sprawdzi się w zwykłym mieszkaniu w bloku.

Co pasuje do loftu?

czarne prowadnice do drzwi przesuwnych

Wnętrza loftowe są kompozycją starannie dobranych materiałów. Na ścianie dobrze prezentować się będzie cegła – jeśli nie prawdziwa, to ta imitująca chropowatą fakturę, malowana na czerwono, biało czy czarno. Warto wyeksponować ją na jednej płaszczyźnie, by nie przytłoczyć aranżacji, albo zastosować na określonym fragmencie (np. na kominku, za telewizorem czy nad blatem w kuchni). Doda ona pomieszczeniu unikalnego charakteru i ociepli chłód, za który odpowiadają inne surowce: beton architektoniczny, szkło oraz metalowe dodatki wykończone w czerni lub antycznej miedzi. Wrażenie przytulności budować będą również akcenty starego drewna oraz naturalne tkaniny takie jak len i skóra.

Do loftu bez wątpienia pasować będą drzwi przesuwne, którym daleko do ustandaryzowanych skrzydeł oraz klasycznych portali. Egzamin zdadzą drewniane lub metalowe formy zawieszone na oryginalnym systemie LOFT z oferty marki GTV, który tworzą prowadnice w ciemnym kolorze. Modele te nie dość, że nie zajmą cennej powierzchni podczas otwierania, to będą znakomitym wstępem do stylistyki inspirowanej industrialnym klimatem. Sprawdzą się również w pomieszczeniach urządzonych w stylu rustykalnym, eklektycznym czy vintage.

Loft w mieszkaniu – jakie kolory wybrać?

Mieszkanie w stylu loftowym potrzebuje kolorów, które optycznie powiększą ograniczony metraż i zbudują poczucie przestronności, które w hard lofcie tworzą odsłonięte okna oraz duża ilość naturalnego światła. Ich zasadniczą rolą jest również osiągnięcie chłodu i sterylności, dlatego w tym zadaniu najlepiej wypadają neutralne biele oraz jasne, betonowe szarości. Będą one świetną bazą dla (obowiązkowych!) metalowych dodatków, akcentów czerwonej cegły, powierzchni imitujących rdzę, a także odważnych kolorów, które ożywią całość. Surowe wykończenie zyska charakter, jeśli wprowadzimy do niego niebanalne kontrasty w odcieniu zieleni czy turkusu. Ich ilość należy jednak zredukować do niezbędnego minimum – wedle zasady „mniej znaczy więcej”.

Jakie meble sprawdzą się w lofcie?

Meble w loftowej stylistyce to przykład połączenia designu oraz funkcjonalności. Rozwiązania nie dość, że muszą umożliwiać sprawne przechowywanie oraz ułatwiać organizację przestrzeni, to także stanowią dekorację pomieszczenia. We wnętrzach sprawdzą się te propozycje, którym towarzyszy niebanalna historia, są nieco wyeksploatowane (znalezione na pchlim targu, wyszperane na strychu u babci, wykonane samodzielnie lub specjalnie postarzane), albo przypominają warsztatowe konstrukcje lub zaprojektowane są w oparciu o zasadę minimalizmu, a co za tym idzie, stanowią przykład prostego wzornictwa, a tym, co je wyróżnia są połączenia drewna, metalu lub szkła.

W salonie urządzonym pod dyktando poprzemysłowej stylistyki nie może zabraknąć stolika z drewnianym lub kamiennym blatem osadzonym na lekkich, metalowych nóżkach, a także przepastnej, modułowej sofy w stonowanym kolorze. W kuchni powinny znaleźć się stylowe hokery, a w garderobie lub przedpokoju szafy z prostymi, bezuchwytowymi frontami lub przeszkleniami wzbogacone o akcesoria z kolekcji ELITE lub SMART od GTV. W skład zestawów wchodzą różnego rodzaju szuflady z organizerami, wieszaki na spodnie i półki na buty oraz kosze dostępne m.in. w odcieniu antracytowym, który wspólnie z ciemnym drewnem, metalowymi ramami oraz okuciami stworzy spójną koncepcję.

Czego jeszcze nie może zabraknąć w lofcie?

Kolejnym składnikiem udanego wystroju loftu jest światło. Żeby wpuścić maksymalną ilość naturalnych promieni, zamiast ciężkich zasłon i kotar, warto wybrać żaluzje i modne rolety rzymskie. Całość uzupełnią designerskie oprawy sztuczne: lampy z metalowymi osłonkami czy żarówki LED Vintage z filamentami. Wiszące formy ulokowane na podłużnej belce, zamontowane na kablu lub sznurze sprawdzą się w szczególności w pomieszczeniach z wysokim sufitem – w niższych pokojach będą go skutecznie obniżać, a tym samym powodować wrażenie optycznego pomniejszenia. W takim przypadku wyjściem z sytuacji są stylowe plafony Silver X, a także reflektorki lub natynkowe oprawy typu Downlight z kolekcji SENSA. Ich nowoczesny charakter oraz prosta forma podkreślą minimalistyczną aranżację oraz równomiernie doświetlą pokój. Można je również wykorzystać do podziału mieszkania na strefy, dzięki czemu z powodzeniem przejmą rolę, jaką odkrywają ścianki działowe.

Za pomocą jakich dodatków podkreślić charakter loftu?

Surowy wystrój nie oznacza, że mieszkanie w stylu loft ogołocone jest z dodatków – wręcz przeciwnie! Ozdoby są obowiązkowe, ale i dyskretne, najczęściej występują w podwójnej roli, zarówno dekoracyjnej, jak i praktycznej. Bibeloty zastąpmy jednym lub dwoma charakterystycznymi detalami: dywanem w geometryczny wzór, gramofonem, grafiką lokalnego artysty lub pejzażem ukazującym tętniącą życiem metropolię Londynu czy Nowego Yorku. Jeśli tylko możemy, wyeksponujmy stare belki i filary, a przestrzeń powiększmy wizualnie za pomocą luster oprawionych w proste ramy. Dekoracją będą również ażurowe i rattanowe kosze szuflad z kolekcji ELITE, metalowe tablice, drewniane kufry czy wieszaki. Dodadzą wnętrzu wyrazistości i równocześnie ożywią je.

Tanim sposobem na metamorfozę lub dodanie pomieszczeniu loftowego sznytu jest wymiana uchwytów. Klasyczne gałki oraz relingi nijak nie pasują do przemysłowej scenerii, w której ważnymi elementami są czarne, metalizowane uchwyty lub modele wykończone w mosiądzu, ciemnym lub białym macie bądź chromie. Mogą one przybrać geometryczną formę, jak warianty UZ-819, przez co spotęgują nowoczesny charakter wnętrza zdominowanego przez kąty proste, albo swoim kształtem nawiążą do stylistyki retro (np.propozycje UZ-12 o lekko zaoblonej linii),dzięki czemu złagodzą surowy wygląd aranżacji. Rozwiązania tego typu wyróżniają się na tle zabudowy meblowej, a także korespondują z metalowymi okuciami i dodatkami, tworząc harmonijną całość.

Wnętrza w stylu loftowym to mieszanka o surowym charakterze, ocieplona akcentami drewna, rdzy oraz cegły. W pomieszczeniach tego typu przeważają jasne kolory, naturalne materiały i duża ilość światła. Żeby urządzić taką przestrzeń, nie trzeba być właścicielem opustoszałej fabryki czy mieszkania usytuowanego w starej kamienicy w centrum miasta. Wystarczy doza kreatywności i kilka dodatków, za pomocą których industrialny klimat jest na wyciągnięcie ręki – bez burzenia ścian, wymiany okien oraz poprzemysłowej historii.


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką GTV.



Inne artykuły w tej kategorii

Sponsorowane Gałki i uchwyty w kolorze złota – niepozorny dodatek, który odmieni Twoje meble!

Gałki i uchwyty w kolorze złota – niepozorny dodatek, który odmieni Twoje meble!

Sponsorowane Wąskie przestrzenie i narożniki kuchenne – jak je zagospodarować, aby stworzyć funkcjonalną kuchnię?

Wąskie przestrzenie i narożniki kuchenne – jak je zagospodarować, aby stworzyć funkcjonalną kuchnię?

Sponsorowane Złote uchwyty do mebli w nowym designie – kolor szampański Cię zachwyci!

Złote uchwyty do mebli w nowym designie – kolor szampański Cię zachwyci!

Sponsorowane  Trendy: kolor antracytowy we wnętrzach. Zobacz, jak wprowadzić antracyt do swojego mieszkania!

Trendy: kolor antracytowy we wnętrzach. Zobacz, jak wprowadzić antracyt do swojego mieszkania!

Sponsorowane Loft na małym metrażu, czyli niewielkie mieszkanie z pofabrycznym klimatem. Jak je urządzić?

Loft na małym metrażu, czyli niewielkie mieszkanie z pofabrycznym klimatem. Jak je urządzić?

Sponsorowane Czy nowoczesny salon może być przytulny? Sprawdzamy!

Czy nowoczesny salon może być przytulny? Sprawdzamy!

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.