Majówka w ogrodzie? Odkryj produkty w najlepszych cenach! 🌞
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Ścianki działowe – z czego postawić ścianę wewnętrzną?

Ściany działowe nie są elementami konstrukcji budynku, co oznacza, że można je do woli burzyć oraz stawiać. Coraz popularniejsza staje się budowa ścianek działowych w mieszkaniu i domu w celu zaaranżowania zbyt dużej przestrzeni.

To, z czego postawimy ściankę działową i jakie materiały w tym celu musimy zdobyć, zależy od pomieszczenia, w którym będzie stała. Z czego zrobić ściankę działową, aby spełniała swoją funkcję? Przeczytaj nasz poradnik, w którym krok po kroku opisujemy, z czego najlepiej zbudować ściankę działową.

Ścianki działowe w mieszkaniu i domu – pomysły

Ściana działowa jest prostym rozwiązaniem, jeśli przestrzeń pomieszczenia do końca nie spełnia naszych oczekiwań.

Ściankę działową często stawia się w pokojach, dzięki czemu zbyt duża przestrzeń zostaje podzielona na mniejsze – w taki sposób można stworzyć pokoje dla rodzeństwa, które nie chce już dzielić ze sobą jednego pomieszczenia. Wielu rodziców decyduje się na budowę ścianki działowej w pokoju dziecięcym, dzięki czemu odseparowana zostaje przestrzeń sypialniana od miejsca przewijania malucha.

Ściany działowe na poddaszu z kolei są stawiane do zagospodarowania problematycznej przestrzeni ostatniej kondygnacji domu. Dzięki dobrej wentylacji poddasza rozsądnym rozwiązaniem jest stworzenie na strychu suszarni lub innego pomieszczenia gospodarczego. Dzięki ściankom działowym na strychu można stworzyć, m.in: spiżarnię, pralnio-suszarnię czy składzik.

Ciekawym sposobem na podział salonu jest wybudowanie niskiej ścianki działowej. Taka półścianka może odseparować jadalnię od sfery relaksu bez dodatkowego zaciemniania pomieszczenia. Ścianka działowa w kuchni przyjmuje również formę murka, który delikatnie domyka otwartą na inne pomieszczenia kuchnię.

Montaż ścianek działowych jest także popularny w łazienkach. Taka ścianka może oddzielić przestrzeń kąpielową – prysznic czy wannę – od reszty łazienki, co zapewni większą intymność. Ściankę działową w łazience w postaci murka buduje się także przy ubikacjach i pisuarach, aby schować przestrzeń, która wymaga jak największej prywatności.

Ścianka działowa z płyt gipsowych

Bez wątpienia stawianie ścianek działowych z karton gipsu jest najpopularniejszą metodą podziału pomieszczenia. Montaż takiej lekkiej ścianki działowej polega na stworzeniu konstrukcji szkieletowej z profili aluminiowych lub metalowych. Następnie do stelaża mocuje się płyty kartonowo-gipsowe. Taka metoda stawiania ścianek jest dość prosta i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Ścianki działowe z k-g są lekkie i cienkie – są idealne do małych przestrzeni, gdyż ich grubość nie przekracza 5-7 centymetrów.

Ze względu na niską wytrzymałość konstrukcji (ściankę należy dodatkowo wzmocnić, jeśli montowane będą elementy wiszące) ścianki działowe z płyt gipsowych poleca się budować w pomieszczeniach gospodarczych, z których nie korzystamy na co dzień. Lekkie ściany działowe można stawiać na strychu, poddaszu czy piwnicy. Należy pamiętać o wilgoci, która występuje w tych pomieszczeniach – materiały, z których będziemy wznosić ścianę, powinny być wodoodporne lub odpowiednio zaimpregnowane. W przeciwnym razie, ścianka po pewnym czasie może puchnąć i gnić od środka.

Drewniana ścianka działowa

Ścianę działową można również postawić na szkielecie z drewna. Montaż takiej ścianki jest bardzo zbliżony do konstrukcji ścian z regipsu – należy stworzyć podobny stelaż pod ściankę, ale zamiast profilów aluminiowych czy stalowych wykorzystujemy krawędziaki drewniane. Wymiary zasadniczych elementów konstrukcji (słupków drewnianych) powinny mieć co najmniej 6x6 cm, a poziome segmenty – tzw. łaty drewniane – 4x6. Słupki montuje się za pomocą kołków rozporowych do ścian nośnych, łatami natomiast wypełniamy szkielet pod przyszłą zabudowę. Tak stworzony szkielet wypełniamy wełną mineralną, następnie mocujemy płyty OSB, kartonowo-gipsowe czy ze sklejki.

Niewątpliwą zaletą ścian działowych z drewna jest wykorzystanie naturalnego, przyjaznego człowiekowi surowca. Należy dołożyć wszelkich starań, aby drewno było wysokiej jakości – solidne, mocne i przede wszystkich suche. W przeciwnym razie szkielet ścianki może się krzywić i pękać, a na ścianie mogą tworzyć się nieestetyczne rysy. Szkielet z drewna dobrze jest również zaimpregnować, zwłaszcza jeśli ściana będzie stała w wilgotnym pomieszczeniu.

Ścianka działowa z cegły

Z czego zrobić ściankę działową, która będzie solidna i wytrzymała? Najsolidniejszą konstrukcją jest ściana działowa z cegły, którą muruje się w technologii na mokro przy użyciu zaprawy murarskiej. Murowane ściany działowe najczęściej stawia się w pomieszczeniach użytkowych, a więc jeśli zastanawiasz się, z czego zrobić ściankę działową w pokoju, łazience czy kuchni, ściana z cegły będzie dobrym wyborem. Taka ściana jest na tyle gruba i trwała, że można obciążyć ją elementami wiszącymi – na przykład półkami czy sprzętem RTV. Główną wadą ściany wewnętrznej z cegły jest jej niska izolacyjność akustyczna.

Do postawienia takiej ściany działowej w domu lub mieszkaniu można użyć różnych materiałów. Najpopularniejsza jest cegła działowa. Jeśli stawiamy ścianę z cegieł, należy pamiętać, że cegła jest materiałem ceramicznym, więc znacznie cięższym od innych surowców. Taką ścianę działową należy stawiać bezpośrednio na posadzce działowej lub na stropie. Ze względu na ciężar ściany działowej ceramicznej rozsądny byłby kontakt ze specjalistą, który zbada nośność stropu i oceni, czy należy wykonać dodatkowe wzmocnienia.

Kolejnym materiałem często wybieranym do stawiania ściany działowej wewnętrznej jest cegła klinkierowa. Taka ściana nie wymaga dodatkowego wykończenia (np. tynkowania), a jej surowy wygląd nadaje wnętrzu miejski, industrialny charakter. Cegła na ścianę jest wnętrzarskim trendem, który utrzymuje się od kilku lat.

Pustaki na ścianki działowe

Pustak działowy jest rodzajem cegły z charakterystycznym wnętrzem składającym się z pustych komór. Pustaki działowe swoją budową przypominają plastry miodu.

Ścianki działowe z pustaków buduje się w technologii mokrej, czyli za pomocą zaprawy murarskiej. Budowa takiej ścianki jest dość żmudna i czasochłonna, niemniej nośność, trwałość i akustyka takiej ściany wynagradzają trudy podczas montażu. Na takiej ścianie można montować masywne elementy wiszące bez dodatkowych wzmocnień.

Pustaki działowe zapewniają dobrą izolację cieplną pomieszczenia. Minusem takiej ściany wewnętrznej jest ciężar konstrukcji. Przed budową ścianki z pustaków konieczna jest ocena nośności stropu, na którym będzie stała (możliwe, że strop będzie trzeba dodatkowo wzmocnić np. belką żelbetową).

Ścianki działowe z betonu komórkowego

Ściana działowa z gazobetonu lub pianobetonu, czyli spienionych form mieszanki betonowej, jest znacznie lżejsza od ściany z cegły. Bloczki na ścianki działowe z gazobetonu cechują się wysoką wytrzymałością, a także właściwościami izolacyjnymi. Jeśli zależy nam na jak najlepszym wytłumieniu i ociepleniu pomieszczenia, postawienie ściany z gazobetonu będzie dobrym rozwiązaniem.

Istotną zaletą ścianki działowej z gazobetonu jest łatwość budowy. Gazobeton ma inny system łączenia – w tym celu używa się specjalistycznych klejów lub pianek, więc stawianie takiej ściany nie jest tak żmudne i czasochłonne jak w przypadku ściany murowanej z cegły.

Bloczki z pianobetonu lub gazobetonu da się łatwo przycinać za pomocą piły. Bez problemu można uzyskać pożądane wielkości bloczków, a także tworzyć różne formy ściany np. uskoki, wnęki, łuki.

Szklana ścianka działowa

Ciekawą formą ściany wewnętrznej działowej jest ścianka postawiona ze szkła. Może być całkowicie przezroczysta, matowa czy z ozdobnymi wzorami. Taka ścianka trwale nie podzieli pomieszczenia, a w wizualny sposób wydzieli jego sfery, upiększając jednocześnie. Szklana ścianka działowa może być zamontowana w kuchni czy łazience.

Ścianka działowa ze szkła bywa także dzielona na mniejsze kwadraty, imitując tym samym oprawę okienną. Takie rozwiązanie jest bardzo ciekawe i ogromnie praktyczne, jeśli zdecydujemy się w ten sposób zamknąć kuchnię. Dzięki przeszkleniom pomieszczenie wciąż jest widne, a wilgoć i kuchenne zapachy pozostają we wnętrzu szklanej klatki. Za pomocą ścianek działowych ze szkła można stworzyć domową szklarnię, co na pewno zainteresuje miłośników roślin.


Inne artykuły w tej kategorii

Jak podwiesić sufit krok po kroku? Poradnik

Jak podwiesić sufit krok po kroku? Poradnik

Jak zabudować schody zabiegowe? 6 pomysłów na praktyczną zabudowę

Jak zabudować schody zabiegowe? 6 pomysłów na praktyczną zabudowę

Impregnat do drewna – jaki wybrać i dlaczego?

Impregnat do drewna – jaki wybrać i dlaczego?

Farby do ścian – jaką farbę wybrać? Przegląd farb malarskich

Farby do ścian – jaką farbę wybrać? Przegląd farb malarskich

Mały balkon – 5 sposobów na urządzenie

Mały balkon – 5 sposobów na urządzenie

Idzie wiosna – czas na remont. Od czego zacząć? Doradzamy!

Idzie wiosna – czas na remont. Od czego zacząć? Doradzamy!

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.