Jak postawić ściankę działową?

Ścianka działowa to rodzaj ściany wewnętrznej pomieszczenia, która nie jest elementem konstrukcyjnym budynku. W odróżnieniu od ściany nośnej, której nie można naruszać, ściana działowa daje nieskrępowaną możliwość aranżacji przestrzeni.

Można się jej pozbyć, aby rozświetlić i powiększyć przestrzeń – popularnym pomysłem jest otwarcie kuchni na salon. Ściankę działową można wybudować od zera w dowolnym miejscu, co znacznie uporządkuje zbyt dużą powierzchnię pokoju. Dla tych, którzy zastanawiają się nad budową ścianki działowej w domu lub mieszkaniu, publikujemy poradnik, w którym opisujemy krok po kroku montaż ściany działowej z płyt gipsowych oraz ścianki murowanej z cegły.

Ścianka działowa w salonie niska

Montaż ścianki działowej – garść inspiracji

Każdy lubi dobrze zagospodarowaną i uporządkowaną przestrzeń. Zbyt duża może nie spełniać swojej funkcji, powodując chaos i irytację mieszkańców. Dobrym pomysłem może być budowa ścianki działowej, która podzieli pomieszczenie na mniejsze pokoje.

Wielu rodziców decyduje się na montaż ścianek działowych w pokoju dziecięcym, które mają na celu wyodrębnienie przestrzeni sypialnianej malucha, a co za tym idzie - zapewnienie mu większego komfortu i ciszy. Ścianka działowa może także oddzielać przestrzeń kąpielową łazienki od toaletowej. Odseparowanie wanny lub prysznica od reszty pomieszczenia zagwarantuje większą intymność. Ścianka działowa może być również dobrym rozwiązaniem do stworzenia małej garderoby w sypialni, co na pewno ucieszy panie, które marzą o uporządkowanej i zorganizowanej szafie. Niska ścianka działowa doskonale sprawdzi się w salonie jako murek oddzielający sferę wypoczynku od przestrzeni jadalnianej. Dość popularne są ostatnio szklane ścianki działowe, które zapewniają oryginalny efekt bez zaciemnienia wnętrza.

Ścianka działowa sypialnia salon kolor szary

Budowa ścianki działowej – dwie metody

Zanim przystąpimy do montażu ścianki działowej, należy dobrze się zastanowić, jakie będzie jej przeznaczenie. Ta decyzja jest kluczowa, ponieważ pociągnie za sobą zarówno technikę wykonania takiej ściany, jaki i dobór niezbędnych materiałów.

Jeśli ścianka działowa nie będzie pełnić żadnych walorów estetycznych i ma jedynie za zadanie dzielić pomieszczenie gospodarcze (na przykład strych, garaż czy piwnicę), najprostszym rozwiązaniem będzie budowa techniką szkieletową, czyli postawienie ściany z karton gipsu. Taki system suchej zabudowy, popularnie nazywany re-gipsem, polega na montażu szkieletu ramowego z profili aluminiowych lub metalowych, do którego później dołącza się płyty kartonowo-gipsowe.

Jeżeli decydujemy się na budowę ścianki działowej w pomieszczeniu, z którego korzystamy na co dzień, warto wybrać murowaną ściankę, stawianą w technologii “na mokro”. Taka ścianka ze względu na swoją wytrzymałość konstrukcyjną nadaje się do łazienek, kuchni czy pokojów użytkowych.

Ścianka działowa z płyt gipsowych – krok po kroku

Jak zbudować ściankę działową z płyt gipsowych? Stawianie ścianki działowej z płyt k-g jest stosunkowo prosty. Na początku należy przygotować podłoże - zanim przystąpimy do pracy, pozbywamy się dywanu lub wykładziny oraz innych elementów w pomieszczeniu, które mogą nam przeszkadzać podczas montażu. Ścianka działowa z gipsu może być posadowiona na istniejącym podłożu (na parkiecie czy posadzce).

Przystępujemy do wykonania szkieletu ramowego ścianki. W tym celu będą potrzebne profile aluminiowe do ścianek działowych, które montujemy do podłoża, ścian bocznych oraz sufitu. Do postawienia stelażu można również wykorzystać profile metalowe lub krawędziaki z drewna. Jeśli decydujemy się na budowę ścianki działowej z drzwiami lub oknami, na tym etapie montażu należy uwzględnić otwory w ścianie. W tych miejscach trzeba zastosować dodatkowe wzmocnienia konstrukcji. Ponadto, jeśli w ściance działowej z płyt gipsowych przewidujemy dodatkowe obciążenia – podwieszane meble, półki na sprzęt RTV czy grzejniki – w tych miejscach także kluczowe jest wykonanie dodatkowych wzmocnień, które zapewnią stabilność takiej ścianki.

Tak wykonany stelaż ścianki działowej zamykamy z obu stron płytami k-g. Dobrym rozwiązaniem będzie wypełnienie wnętrza ścianki z karton gipsu wełną akustyczną, która wyeliminuje efekty dudnienia oraz zatrzyma przenikanie odgłosów po obu stronach ścianki. Tak postawiona ścianka z karton gipsu jest doskonałą bazą do dalszej pracy, m.in.: wykonania gładzi gipsowej, tapetowania, malowania czy wyłożenia płytkami glazurowymi.

>> Z czego postawić ścianę działową? <<

Stawianie ścianek działowych z płyt gipsowych – wady i zalety

Dla tych, którzy zastanawiają się nad tym, jak postawić ściankę gipsową, przedstawiamy wady i zalety takiego rozwiązania.

Bez wątpienia zaletą wykonania ściany działowej z płyt kartonowo-gipsowych jest łatwość w wykonaniu. Ponadto, profile do ścianek działowych oraz płyty k-g są stosunkowo tanie, więc stawianie ścianek z regipsu nie wymaga dużych nakładów finansowych, dzięki czemu remont może zamknąć się w rozsądnej kwocie. Ścianki regipsowe są lekkie, dlatego można śmiało stawiać je na stropach bez dodatkowego wzmacniania konstrukcji. Oprócz tego, takie ścianki działowe z płyt gk są dość cienkie, których grubość nie przekracza 5-7 centymetrów, co jest bardzo istotne, jeśli zamierzamy podzielić małą przestrzeń.

Do wad ścianki działowej z płyt kartonowo-gipsowych na pewno należy zaliczyć niską wytrzymałość konstrukcji. Ścianki gipsowej nie należy mocno obciążać, a wszystkie miejsca, w których zamierzamy umieścić elementy podwieszane, trzeba specjalnie wzmocnić. Kolejną wadą ścianki działowej z płyt k-g jest niski walor estetyczny, dlatego ścianka gipsowa sprawdzi się w pomieszczeniach gospodarczych. Jeśli decydujemy się na budowę takiej ścianki działowej w codziennym pomieszczeniu, będzie ona wymagała dodatkowego wykończenia.

Ściana działowa wykonanie remont

Jak zrobić ściankę działową murowaną?

Jeśli decydujemy się na podzielenie pomieszczenia użytkowego, warto wybrać ściankę murowaną, budowaną w technologii "na mokro”. Montaż takiej ścianki działowej polega na murowaniu z cegły lub pustaka pianobetonoego z użyciem zaprawy murarskiej.

Należy jednak pamiętać, że budowa ścianki murowanej jest znacznie bardziej wymagająca od wykonania ścianki działowej z gipsu. Grubość i ciężar ścianki działowej z cegły wymagają, aby stała ona posadzce betonowej lub bezpośrednio na stropie. Przed montażem takiej ścianki rozsądny byłby kontakt z specjalistą z uprawnieniami, który oceni nośność stropu i doradzi, czy konieczne jest wykonanie dodatkowej belki wzmacniającej.

Ścianka działowa z cegły – wady i zalety

Największą zaletą takiej ścianki jest jej wytrzymałość, która pozwala na obciążenia elementami wiszącymi. Ścianka działowa murowana po wykończeniu cechuje się wysoką trwałością i estetyką, dlatego poleca się jej budowę w pomieszczeniach codziennego użytku.

Wadami takiej ścianki są, m.in: grubość ściany (kilkanaście centymetrów), duży stopień trudności wykonania, czas oraz koszty materiałów.

>> Jak podwiesić sufit? Poradnik remontowy <<
Ścianka działowa prysznic łazienka

Stawianie ścianki działowej – bądź architektem swojej przestrzeni

Nierzadko zdarza się, że układ mieszkania lub domu, do którego się wprowadziliśmy, nie do końca spełnia nasze oczekiwania. Okazuje się, że rozwiązania, które niektórym wydają się ciekawe i praktyczne, nas nie zadowalają.

Z pomocą przychodzą ścianki działowe, których budowa nie jest tak skomplikowana, jakby się wydawało. Śmiało więc projektujmy, aranżujmy, zmieniajmy. To przestrzeń ma się dostosować do nas, nigdy odwrotnie.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze

Zobacz więcej produktów