Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak sprzątać po remoncie?

Odliczamy dni do końca remontu, marzymy o momencie, kiedy wypakujemy z kartonów talerze i zawiesimy na ścianach ramki z ukochanymi zdjęciami, a w (czystej!) szafie zawiesimy ulubione koszule. Zanim jednak zakończymy misję „Remont”, musimy zaliczyć jeszcze jeden z ważnych jej etapów: sprzątanie domu po remoncie! Jeśli go pominiemy, nie będziemy mogli w pełni docenić odnowionego, pachnącego świeżością wnętrza. Podpowiadamy, jak zaplanować sprzątanie i od czego zacząć.

Myśl o zakończeniu remontu powinna nam przyświecać jeszcze zanim rozpoczniemy prace. Aby maksymalnie ułatwić sobie przeprowadzenie remontu i nie dokładać dodatkowych obowiązków, dokładnie zaplanujmy logistykę przedsięwzięcia. Przede wszystkim zastanówmy się, w jakie miejsce możemy przenieść meble i sprzęty, aby nie obawiać się o ich zniszczenie czy zabrudzenie. Wybierzmy oddzielne, zamknięte pomieszczenie, najlepiej piwnicę lub mieszkanie zaprzyjaźnionych sąsiadów, a przynajmniej jeden z pokojów, w którym będą się odbywały najmniej brudzące, ponadto najbardziej odłożone w czasie prace. Poza tym spróbujmy oddzielić strefę brudną od czystej np. za pomocą wycieraczek, na których postawimy brudne buty oraz kartonów, folii i taśm malarskich, aby sprzątanie po remoncie było mniej pracochłonne i kłopotliwe.

Czym sprzątać po remoncie?

Będziemy potrzebować kilku podstawowych sprzętów. Odkurzacz przemysłowy nie jest absolutnie niezbędny, ale z pewnością ułatwi nam prace. Przyda nam się również szczotka i szufelka, a do mycia: chłonne ściereczki, chłonny mop z wiadrem oraz podstawowe środki do mycia i sprzątania. Jeśli zabrudziliśmy powierzchnie farbą, musimy kupić również rozcieńczalnik. Pamiętajmy również o ochronnych rękawiczkach.

Odkurzacz bezprzewodowy AMICA VM 9011 JORAN PET TURBO Hand Stick

Odkurzacz bezprzewodowy AMICA VM 9011 JORAN PET TURBO Hand Stick

799 zł
Odkurzacz piorący THOMAS Twin Aquawash

Odkurzacz piorący THOMAS Twin Aquawash

849 zł
Odkurzacz workowy ELECTROLUX SilentPerformer ESP754IW

Odkurzacz workowy ELECTROLUX SilentPerformer ESP754IW

639 zł
Odkurzacz bezprzewodowy BOSCH BCHF220B Readyy'y

Odkurzacz bezprzewodowy BOSCH BCHF220B Readyy'y

649 zł

Sprzątanie domu po remoncie

Oczywiście nawet jeśli doskonale przygotujemy się do remontu, zaplanujemy rozdzielenie stref i zadbamy o porządek w trakcie prac, nie będziemy w stanie całkowicie wyeliminować zabrudzeń, pyłu i kurzu. To nieodłączna część remontu! Najbardziej dokuczliwy jest pył roznoszący się po wnętrzu przede wszystkim podczas szlifowania ścian czy cięcia płytek.

poddasze przed i po remoncie

Pierwsza zasada sprzątania po remoncie brzmi: najpierw sprzątamy na sucho. Jeśli prace poremontowe zaczniemy od mycia, pył i kurz szybko zamienią się w błoto, wskutek czego poszczególne powierzchnie, jak ściany i podłogi, jeszcze bardziej się zabrudzą lub nawet ulegną zniszczeniu! Konieczne jest odkurzanie. Najlepiej poradzą sobie z tym specjalne odkurzacze przemysłowe. Dobrym pomysłem jest wypożyczenie takiego odkurzacza na kilka godzin – koszt nie będzie duży, a dzięki profesjonalnemu urządzeniu z łatwością poradzimy sobie z zalegającym pyłem, kurzem czy nawet niewielkim gruzem.

Podczas odkurzania po remoncie obowiązuje zasada: od góry do dołu. Zaczynamy od sufitów oraz elementów umieszczonych najwyżej i kierujemy się ku dołowi, dzięki czemu pozwolimy na swobodne opadanie kurzu na posadzkę. Ją sprzątamy na sam koniec.

Miejmy na uwadze, że standardowe, domowe odkurzacze są mniej wytrzymałe i mają znacznie mniejszą pojemność. Jeśli nie mamy możliwości użycia specjalistycznego urządzenia, w pierwszej kolejności spróbujmy usunąć większe zabrudzenia, ręcznie oraz za pomocą szczotki i szufelki, dopiero potem zaś przejdźmy do odkurzania ścian po remoncie.

Jak sprzątać po remoncie? Wszelkie porady są tu na wagę złota! Jeden z „lifehacków” dotyczy wspomnianego odkurzania. Sekret skutecznego odkurzania po remoncie tkwi w kilkukrotnym powtórzeniu czynności. Kurz jeszcze przynajmniej przez kilka godzin po zakończeniu prac będzie unosił się w powietrzu, na odkurzanie warto więc poświęcić jeden dzień. Dopiero potem możemy przejść do kolejnego etapu prac.

Urządzenie do mycia okien LEIFHEIT 51000

Urządzenie do mycia okien LEIFHEIT 51000

207 zł
Bosch GlassVac Solo Plus

Bosch GlassVac Solo Plus

299 zł
Karcher WV 6 Plus

Karcher WV 6 Plus

399 zł
Leifheit Dry & Clean 51000

Leifheit Dry & Clean 51000

249 zł

Jak posprzątać po remoncie? Pamiętaj o…

Po odkurzaniu czas na mycie poszczególnych powierzchni. Będziemy do tego potrzebować wysokiej jakości szmatek i gąbek, takich, które dobrze wchłaniają wodę. Dzięki temu szybko zbierzemy ze sprzętów i ścian zabrudzenia zamiast je rozmazywać.

Miejmy na uwadze, że mycie ścian, które niedawno były malowane, to niezbyt dobry pomysł. Wystarczy przeczytać kartę techniczną farby. Czas sezonowania powłoki malarskiej zajmuje około 28 dni, w tym czasie nie powinniśmy przeprowadzać na powierzchni ściany żadnych prac.

Jeśli jednak nie malowaliśmy ścian bądź proces wiązania powłoki malarskiej zdążył się już zakończyć, nie pomijajmy mycia. Oczywiście róbmy to bardzo delikatnie, ponadto używajmy minimalnej ilości wody (z dodatkiem delikatnego detergentu), aby nie rozmoczyć i nie uszkodzić warstwy farby.

Przed nami jeszcze mycie podłogi po remoncie. Sprawdźmy, czy nie pobrudziliśmy farbą listew przypodłogowych czy nowej posadzki. Ślady farby wodorozcieńczalnej powinniśmy usunąć wilgotną szmatką. Jeśli jednak używaliśmy którejś z farb rozpuszczalnikowych, konieczne będzie zastosowanie odpowiedniego rozpuszczalnika. Pamiętajmy, aby środek do usuwania farby każdorazowo dobierać do rodzaju tejże farby, ale także do materiału, na którym pracujemy. O ile czyszczenie terakoty po remoncie jest dość proste (płytki ceramiczne nie wymagają specjalnych środków ostrożności), to już podczas mycia drewna musimy wykazać się dużym wyczuciem i delikatnością.

Kiedy tylko zamkną się drzwi za ekipą remontową, możemy przejść do ostatniego etapu prac, czyli dokładnego sprzątania po remoncie. Warto poświęcić trochę czasu na odkurzenie ścian oraz dokładne umycie podłóg, aby móc w pełni cieszyć się z końcowego efektu.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności