Remont mieszkania krok po kroku

Kapitalny remont mieszkania? Nie zważajmy na historie przeczytane w sieci czy opowieści znajomych. Mimo iż prace we wnętrzu to czas wielkiej próby, wystarczy odrobina umiejętności planowania, a będziemy mogli zaliczyć go do udanych.

Generalny remont mieszkania to skomplikowana, wieloetapowa operacja. Spontaniczne decyzje nie są tu wskazane. Potrzebujemy planu! I to możliwe dokładnie opracowanego, ze szczegółowo rozpisanym grafikiem i poszczególnymi czynnościami. Podpowiadamy, jak zaplanować remont mieszkania w bloku – krok po kroku – i podsuwamy najbardziej przydatne porady remontowe.

remont przedpokoju przed i po

Jak zaplanować remont mieszkania?

Planujemy kapitalny remont mieszkania? Oczywiście najlepiej byłoby skorzystać z porady specjalisty, czyli np. architekta lub projektanta wnętrz. Doświadczony profesjonalista uczuli nas, na co należy uważać oraz podpowie, na który z etapów warto poświęcić nieco więcej czasu czy nakładów finansowych. Z drugiej strony planowaniem remontu mieszkania równie dobrze możemy zająć się sami – wystarczy odrobina wolnego czasu i samozaparcia.

W pierwszej kolejności zastanówmy się, jak szeroki zakres powinny mieć prace remontowe.

Jeśli rozpoczynamy operację o kryptonimie Kapitalny Remont Mieszkania, możemy przewidywać, że na naszej liście znajdzie się naprawdę sporo pozycji. Spiszmy na kartce papieru wszystkie prace, które uważamy za niezbędne. Niczego nie pomijamy! Podłączenie piekarnika, naprawienie okien (jeśli nie chcemy ich wymieniać), uzupełnienie paru wyszczerbionych płytek w łazience to czynności, które wydają się banalne, jednak możemy się spodziewać, że zajmą nam sporo czasu.

Od czego zacząć remont mieszkania?

Kiedy już sporządzimy listę poszczególnych prac, musimy ustalić kolejność remontu mieszkania. Potrzebujemy do tego odrobinę fachowej wiedzy.

Generalny remont mieszkania krok po kroku

 • w pierwszej kolejności podejmujemy się przeprowadzenia prac konstrukcyjnych, czyli np. zburzenia istniejących ścianek działowych lub zbudowania nowych, wykonania sufitów podwieszanych, zabudowy rur itd.
 • następnie czas na prace instalacyjne, czyli wynikające chociażby z potrzeby przeprojektowania instalacji gazowej czy centralnego ogrzewania,
 • później możemy zająć się wymianą okien (lub przynajmniej naprawą starej stolarki okiennej),
 • pracami naprawczymi, jak wyrównywanie ścian, sufitów i przygotowaniem ich do malowania oraz renowacją posadzki,
 • wykończeniem sufitów, ścian oraz podłóg (w tej kolejności),
 • na samym końcu zaś pracami montażowymi, czyli instalacją gniazdek i kontaktów, lamp, mebli, półek, szaf itd.

Pamiętajmy, że harmonogram remontu mieszkania powinien zawierać również daty zamówień i dostaw oraz uwzględniać terminy określone przez wykonawców. Zawsze warto zostawić sobie parę dni zapasu na poszczególne etapy prac, aby zapewnić im płynność i harmonijny przebieg oraz zabezpieczyć się na wypadek różnych zdarzeń losowych.

>> Budowa i remont - znajdź potrzebne materiały <<

Remont mieszkania w bloku krok po kroku

Jeśli planujemy remont mieszkania od podstaw, rozważmy zatrudnienie jednej ekipy remontowej lub – w przypadku remontu małego mieszkania – jednego wykonawcy. Wtedy to on zajmie się sporządzeniem harmonogramu poszczególnych prac, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że niczego nie pominęliśmy.

Ustaliliśmy już kolejne etapy remontu mieszkania? Zastanówmy się jeszcze, czy lepiej przeprowadzić wszystkie prace w krótkim czasie, czy może rozłożyć je przynajmniej na kilka miesięcy. Pierwszy sposób pozwoli nam na szybkie uporanie się z tym dość wyczerpującym procesem, drugi zaś – umożliwi sfinansowanie generalnego remontu mieszkania z bieżących środków. Musimy się jednak liczyć ze znacznymi utrudnieniami i bałaganem.

Remont mieszkania w kamienicy, bloku lub apartamentowcu: co najpierw?

Eksperci do spraw planowania radzą nam, aby na pierwszy ogień wziąć najbardziej czasochłonne, wymagające i skomplikowane etapy prac. Głowimy się, od czego zacząć kapitalny remont mieszkania? Od łazienki! Skuwanie płytek i układanie nowych, wymiana sprzętów, podłączenie armatury zajmie nam sporo czasu i zużyje znaczną część środków. Następnie zajmijmy się renowacją kuchni, w dalszej kolejności salonu i pozostałych pokojów, skończmy zaś na przedpokoju. Lepiej nie zajmować się najpierw najdrobniejszymi pracami, inaczej może się okazać, że co prawda wymieniliśmy posadzkę w pokojach i pomalowaliśmy ściany, ale zabrakło nam finansów i czasu na punkt główny całego remontu, czyli chociażby kuchnię i łazienkę.

Ile kosztuje remont kuchni o pow. 7 m2?

Zanim zabierzemy się za remont mieszkania sięgnijmy po poradniki i artykuły na ten temat. Zdobądźmy podstawową wiedzę z dziedziny planowania, rozłóżmy remont na czynniki pierwsze, a będziemy wspominać go z prawdziwą przyjemnością.

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze
lampy.pl
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Kazimierz Hadam
 • Dodano 12 miesięcy temu

Anonimowy użytkownik

Z wanny na prysznic?Nigdy w zyciu!
 • Dodano 12 miesięcy temu

Anonimowy użytkownik

Nie znamy sytuacji życiowej gospodarzy ale w życiu przychodzi taki czas, że łatwiej korzysta się z prysznica niż z wanny.
 • Dodano 12 miesięcy temu

Anonimowy użytkownik

Z prysznica na wannę ? Nigdy w życiu !
 • Dodano 12 miesięcy temu

Anonimowy użytkownik

Prysznic na starosc jak znalazl....🙂
 • Dodano 12 miesięcy temu
Świetna metamorfoza. Mamy na oku z mężem mieszkanie do totalnego remontu o okazyjnej cenie i dopinamy formalności kredytowe. 25 marca wybieramy się do Nadarzyna na house days poszukać architekta wnętrz, który nam przygotuje wizualizację i dopilnuje ekipy remontowej.
 • Dodano 12 miesięcy temu
Ważne, aby dobrze wszystko zaplanować :) _____________________________ http://esglas.pl/scianki-akustyczne/
 • Dodano 9 miesięcy temu
Remont mieszkania w bloku musi być dobrze zaplanowany, aby to mieszkanie było przede wszystkim funkcjonalne. U nas w Krakowie jest świetna firma DD Projekt, która właśnie robi świetne projekty wnętrz, a następnie wykonuje remonty. Dzięki ich genialnym projektom moje mieszkanko w końcu nabrało charakteru.
 • Dodano 6 miesięcy temu

Zobacz więcej produktów