Ile kosztuje remont kuchni o pow. 7 m2?

Kuchnia jest miejscem, w którym bije serce domu. Warto więc zadbać o to, by była uporządkowana oraz funkcjonalna. Choć jej gruntowny remont to nie lada wyzwanie, podpowiemy zatem jak go zaplanować oraz ile będzie kosztował.

Planując gruntowny remont kuchni warto zadbać o jej idealny projekt. Najlepiej zatrudnić fachowca, można też pokusić się o samodzielne rozplanowanie mebli i sprzętów. Za usługi architekta trzeba będzie wprawdzie zapłacić 70-90 zł/m2, jednak przygotowany przez niego projekt będzie kompletny, czyli uwzględni hydraulikę, elektrykę, dobór i rozmieszczenie nowych płytek, mebli kuchennych i sprzętu. Wymiana grzejnika, okna oraz instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej może okazać się nieodzowna w starym budownictwie. Przed planowanym remontem warto sprawdzić w jakim są one stanie.

kuchnia w stylu skandynawskim, białe kafelki, drewniany blat, szara lampa wisząca, zielona miska ceramiczna

Podłoga i ściany

Pierwszym krokiem w remoncie kuchni jest demontaż starych elementów oraz przygotowanie pomieszczenia. W tym przypadku musimy liczyć się z wydatkami w granicach 200-300 zł za demontaż mebli i około 100 zł za drzwi (wstawienie nowych 150 zł). Najbardziej niewdzięczną czynnością będzie skucie starej glazury i terakoty. Średnia cena takich prac to 15-20 zł/m2.

Jak pozbyliśmy się starych – trzeba położyć nowe. Glazurą zwykle zabezpiecza się tylko część ściany, która jest najbardziej narażona na zabrudzenie. Jej ceny są bardzo zróżnicowane i kształtują się od 30-80 zł/m2 do nawet 150-200 zł/m2. Alternatywą dla płytek mogą być nowoczesne panele ze szkła hartowanego. Tanie jednak nie są - to wydatek rzędu 100-120 zł/m2.

Pozostałe części ścian trzeba zaszpachlować, przeszlifować, zagruntować i pomalować farbą odporną na wilgoć. Biorąc pod uwagę naszą siedmiometrową kuchnię mamy (łącznie z sufitem) ok. 20 m2 powierzchni. Będziemy więc potrzebować około 3 l farby gruntującej i tyle samo lateksowej (powierzchnie za meblami kuchennymi nie wymagają malowania). Z podłogą będzie prościej. Kupujemy około 7 m2 terakoty (warto kupić około 10% więcej na ewentualne odpady, tym bardziej, że obecnie większość sklepów przyjmuje zwroty), klej i fugę. A teraz ceny: położenie metra kwadratowego glazury/terakoty: 45-50 zł/m2; klej: 20-40 zł (22,5 kg); fuga: 60-70 zł (2,5 kg); dobra farba lateksowa: 70-80 zł (2,5 l); grunt: 30-45 zł (5 l). Do tego trzeba doliczyć robociznę (szpachlowanie, szlifowanie, malowania), czyli około – 30 zł/m2. Jeśli komuś marzy się podwieszany sufit, musi doliczyć materiały i kwotę rzędu 50 zł/m2 dla wykonawcy.

Jakie płytki wybrać do białej kuchni? Zobacz >>

Czas na meble

Najważniejszym elementem kuchni są meble. Ich koszt zależy od tego, czy zdecydujemy się na gotowy zestaw ze sklepu, czy wybierzemy robione na wymiar. Oczywiście te z pierwszej opcji będą najtańsze, ale też będą to produkty nie do końca odpowiadające wymiarom naszej kuchni.

Do siedmiometrowej kuchni będziemy potrzebować 3-4 szafki stojące oraz 4-5 wiszących. Cena sklepowa takiego zestawu to ok. 800-1.000 zł. Jeżeli zdecydujemy się na meble zamawiane indywidualnie u stolarza, musimy liczyć się z wydatkiem około 5.000-7.000 zł (cena dobrej jakości mebli na wymiar wynosi około 1.200 zł za metr bieżący i uwzględnia montaż szafek).

niebieskie kafelki w kuchni, drewniane meble kuchenne, okrągłe gniazdka

Armatura oraz sprzęt AGD

Kolejne wydatki to zakup zlewozmywaka, baterii kuchennej oraz nowego sprzętu AGD. I tu możemy poszaleć. Rozpiętość cen jest bowiem spora. Najtańszy zlewozmywak kupimy już za 150 zł, ale możemy też zafundować sobie taki z młynkiem do odpadów za blisko 1.000 zł. Ceny baterii wahają się od 100 do 500 zł. Za dobrej jakości lodówkę (szer. 60 cm) zapłacimy około 1.400 zł. Elektryczna kuchenka do zabudowy będzie nas kosztować 1.300-1.500 zł, płyta gazowa w granicach 700-900 zł, najtańsza indukcyjna – 900 zł. Za zmywarkę o szerokości 45 cm zapłacimy średnio 1.000 zł, a dobrej jakości okap podszafkowy to wydatek rzędu 250-400 zł. Jednym z ostatnich etapów remontu kuchni będzie montaż nowego oświetlenia. Koszt lampy sufitowej oraz oświetlenia podszafkowego to około 500 zł.

kuchnia na poddaszu w stylu skandynawskim, drewniane meble, szare kafelki, czarny stół

Podsumujmy zatem koszty. Decydując się na generalny remont siedmiometrowej kuchni musimy liczyć się z wydatkami rzędu 15-19 tys. zł (największą ich część - ok. 70% pochłoną meble i sprzęt AGD). Nie bez znaczenia jest też fakt, by odpowiednio wcześniej kupić lub zamówić zarówno meble, jak i sprzęt AGD oraz zgrać termin ich dostawy z czasem remontu.

Zobacz szeroki wybór produktów remontowych >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Remont
Komentarze

Anonimowy użytkownik

Magdalena Hincke
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Czytanie ze zrozumieniem... Jak może być blok o powierzchni 7m2? wiadomo że chodzi o kuchnię
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Tu jest błąd składni. To raczej autor artykułu powinien się poprawić :)
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Dokładnie, Monika ma rację
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Tak jest. Monika Grocka ma rację ☺
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Ktoś bierze pieniądze za pisanie dla tego portalu, powinien więc pisać poprawnie.
 • Dodano rok temu
Witam kochani i jestem zaskoczona tym co czytam! Od początku artykułu do samego końca to zupełnie nieaktualne koszty remontu i nowej zabudowy kuchni w 2017r. Ciekawa jestem czy autor/ka artykułu przeżywała i finansowała kiedykolwiek remont kuchni? Według mnie raczej nie! Oczywiście do niektórych kosztów moge się przychylić ale jak można podawać cenę 1200 zł za mb kuchni w dobrej klasie? Brak orientu oj brak. A ludziska się naczytają i później oczekują takiego cudu.
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Taka mała uwaga:cena mebli kuchennych na wymiar jest mocno niedoszacowana. 7 tys to mebel sklepowe typu Ikea, na wymiar to przedział 10-14 tys. zł i to bez super koszy cargo itp. 😂 ceny z 2015r gdy robiłam kuchnie 😂 Pozdrawiamy
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Moja ma 8m i same meble kosztowaly 16 tysiecy. Na szczęście to był remont i wyniana mebli tylko, ale gdyby jeszcze wymienić AGD to 20 by pękło :(
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Burżuj 😜
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Hehe. Łazienka czeka w kolejce. Odkladam hajsy 😂
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Patrycja Taraszkiewicz
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

mozna i 100 tys wydac,a mozna za meble 4 tys wydac, kwestia zasobności kieszeni
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Jeśli komuś zależy na oszczędności to mnie się udało za ok. 6000 bez sprzętu. Nie miałam ani ekipy ani projektanta ;) fakt, że wszystko rozciągnęło się w czasie, bo w dwie osoby i to po pracy to ciężko wymagać cudów;) ale efekt jest najważniejszy :)
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Sam blat może kosztować 500 zl albo 5000 co za debilny artykuł, co raz większe dziadostwo na tym portalu
 • Dodano rok temu
Bardzo dobre pomysły
 • Dodano rok temu
Niestety muszę przyznać, że pomarzyć można o kosztach remontu podanych w artykule. Remont mojej kuchni w listopadzie ok 30 tys; meble robione na wymiar ze sprzętem- niekoniecznie jakimś drogim ,ale ceny z artykułu są mało realne . Skucie starej i nowa wylewka na posadzkę , położenie deski , hydraulika , prąd , malowanie i podwieszany sufit we własnym zakresie-czyli tylko koszt materiału.
 • Dodano rok temu
u mnie remont nie trwał bardzo długo, bo świetna ekipa z DD Projekt zajmowała się pracami nad nim
 • Dodano 3 miesiące temu

Zobacz więcej produktów