Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Koszt remontu kuchni – ile kosztuje remont kuchni?

Koszt remontu kuchni w 2022 roku zależy od wielu czynników: wielkości pomieszczenia, rodzaju wprowadzanych zmian i standardu wyposażenia. W kosztorysie kuchni koniecznie uwzględnij także robociznę. Poniżej znajdziesz przybliżone ceny usług remontowych, które pozwolą Ci oszacować, ile kosztuje remont kuchni w 2022 roku. Zobacz, ile może wynieść koszt remontu małej kuchni w bloku, a ile będzie kosztować wykończenie dużej kuchni.

koszt generalnego remontu kuchni
Fot. wz studio

Koszt remontu kuchni w 2022 roku – od czego zależy?

Ile może wynieść koszt generalnego remontu kuchni? Na ostateczny koszt remontu kuchni w 2022 roku składają się trzy najważniejsze czynniki:

 • lokalizacja mieszkania lub domu – to od niej zależy cena robocizny fachowców. Trzeba liczyć się z tym, że w dużych miastach i rozwiniętych województwach, takich jak mazowieckie, małopolskie czy dolnośląskie, koszty będą znacznie wyższe niż w świętokrzyskim lub na Lubelszczyźnie;
 • powierzchnia kuchni – wycena robót takich jak usuwanie i układanie płytek czy malowanie liczona jest za m², dlatego wielkość pomieszczenia ma istotne znaczenie w przygotowaniu wyceny całkowitego remontu kuchni;
 • standard wykończenia – to niezwykle ważna kwestia, ponieważ ceny materiałów budowlanych, elementów wyposażenia czy sprzętów AGD mogą się różnić nawet o kilka tysięcy. Bardziej luksusowe wykończenie wymaga znacznie większego budżetu.
 • cena robocizny – ogromna część kosztów remontu to koszt robocizny, który uzależniony jest od wielu czynników oraz aktualnej sytuacji panującej na rynku.

Zobacz również: Modne kuchnie 2022 – przegląd inspiracji i trendów kuchennych na 2022 rok

Gres 39,8X119,8 Hika Terazzo Mix Cersanit

Gres 39,8X119,8 Hika Terazzo Mix Cersanit

140 zł 160 zł
Mozaika 29,8X25,5 Marinel Biała Cersanit

Mozaika 29,8X25,5 Marinel Biała Cersanit

72 zł
Gres Lira Gpt450 White Mat 42X42 Cersanit

Gres Lira Gpt450 White Mat 42X42 Cersanit

28 zł
Gres 59,8X59,8 Calacatta Marble Biały Polerowany Opoczno

Gres 59,8X59,8 Calacatta Marble Biały Polerowany Opoczno

170 zł 223 zł

Ile kosztuje remont kuchni w 2022 roku?

Przy decyzji o generalnym remoncie musisz się liczyć z wysoką wyceną bez względu na wielkość kuchni. Oczywiście koszt remontu kuchni o powierzchni 15 m² będzie się różnił od ceny remontu wnętrza o metrażu 9 m², ale znaczna część elementów wyposażenia jest taka sama. Dodatkowo ceny usług remontowych w 2022 roku znacząco wzrosły względem poprzednich lat i mogą rosnąć nadal. Ogromny wpływ ma na to stale rosnąca inflacja oraz trwająca od dwóch lat pandemia, która doprowadziła do braków w materiałach, a co za tym idzie do znaczącego wzrostu ich ceny.

Podczas remontu kuchni musisz wziąć pod uwagę wiele elementów. Wymiana płytek na ścianie i podłodze, położenie wodoodpornych paneli lub drewnianej posadzki, budowa wyspy kuchennej, instalacja urządzeń i sprzętów, wymiana instalacji oraz umeblowanie – to tylko najważniejsze kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę, planując odnowienie kuchni.

Planując remont kuchni, warto od początku wybrać sprawdzoną i doświadczoną ekipę remontową. Dzięki temu prace pójdą nie tylko sprawniej, ale też będziesz mógł liczyć na poradę dotyczącą konkretnych rozwiązań i doboru elementów wyposażenia.

Koszt remontu kuchni w 2022 roku – prace przygotowawcze

Remont kuchni w bloku lub w domu wiąże się z szeregiem prac – od instalacyjnych, przez wykończeniowe, na wyposażeniu kończąc. Każdy etap to oddzielna wycena, która w ostatecznym rozrachunku daje szacunkowy całościowy kosztorys. Dzięki niemu łatwiej będzie Ci zaplanować budżet i podjąć konkretne decyzje zakupowe.

Szacując koszt remontu kuchni w 2022 roku, weź pod uwagę następujące prace przygotowawcze:

 • Skucie starych płytek ze ścian i z podłogi – w kuchni zazwyczaj kładzie się płytki na jednej ścianie lub częściowo nad blatami i na podłodze (całej lub jedynie w pobliżu szafek). Średnia cena skuwania płytek to 41,88-59,83 zł/m² w zależności od lokalizacji, przy czym najdrożej będzie w województwie mazowieckim, a najtaniej w świętokrzyskim i lubuskim.
 • Naprawę pęknięć i usterek na ścianach i podłodze – w zależności od lokalizacji będzie to 11,72–14,82 zł/m², ale warto dopytać fachowców, czy takie drobne zadania nie wliczają się w cenę skuwania płytek.
 • Położenie gładzi – wygładzenie powierzchni ścian, czyli przygotowanie ich pod układanie płytek lub malowanie to orientacyjny koszt ok. 31,21–41,61 zł/m².
 • Wylewkę na podłodze – cena za wylewkę samopoziomującą na podłodze to koszt rzędu 26,54–37,60 zł/m².
TUBĄDZIN MACIEJ ZIEŃ SOPHISTICATED GREEN DEKOR 89,8X32,8

TUBĄDZIN MACIEJ ZIEŃ SOPHISTICATED GREEN DEKOR 89,8X32,8

142 zł
gres MIDIA beige 60x60

gres MIDIA beige 60x60

120 zł
dekor midia beige

dekor midia beige

130 zł
dekor midia 2 term

dekor midia 2 term

100 zł

Ile kosztuje remont kuchni w 2022 roku – prace instalacyjne

Zanim na ścianach pojawią się płytki lub farba, konieczna może być wymiana instalacji, a nawet wykonanie nowego systemu. Uwzględnij to w budżecie remontu.

 • Instalacja elektryczna – wycena zamyka się w przedziale od średnio 138,16 zł/punkt w województwie lubelskim do ok. 170,76 zł/punkt w województwie mazowieckim.
 • Instalacja wodno-kanalizacyjna z wykorzystaniem rur miedzianych – tutaj licz się ze średnik wydatkiem 704 zł/punkt instalacyjny.
 • Instalacja centralnego ogrzewania i montaż grzejnika – rozprowadzenie instalacji centralnego ogrzewania wraz z zakupem grzejników w piętrowym domu to koszt od ok. 72 do 126 zł/m².

Koszt remontu kuchni w 2022 roku – prace wykończeniowe

Kiedy ekipa remontowa skończy wszystkie prace przygotowawczo-instalacyjne, może przejść do układania płytek, paneli i malowania.

 • Ułożenie glazury – szacunkowy koszt układania glazury razem z fugowaniem to średnio 91,98–123,98 zł/m², jednak ostateczna cena usługi zależy od metrażu kuchni, rozmiaru kafelków (drobna mozaika będzie droższa niż standardowe płytki) i skomplikowania wzoru do ułożenia.
 • Ułożenie gresu – uśredniona cena położenia gresu na podłodze razem z fugowaniem to 127,80–166,32 zł/m².
 • Ułożenie paneli na podłodze – ułożenie prostych desek pióro-wpust bez użycia kleju to koszt ok. 29,61–38,41 zł/m².
 • Pomalowanie ścian i sufitów – koszt prac malarskich będzie się różnił w zależności od metody nakładania farby. Ceny wahają się w przedziale 13,91–18,60 zł/m².

Przeczytaj również: Ile kosztuje położenie płytek? Sprawdź cennik układania płytek

Remont kuchni w 2022 roku – koszty dodatkowe

Aby uzyskać koszt nowej kuchni w 2022 roku, do wymienionych wyżej szacunkowych kwot dodaj wyceny dodatkowe. Zalicza się do nich np.

 • montaż mebli – ok. 50-80 zł za godzinę pracy montażysty,
 • montaż zlewozmywaka – 60-150 zł,
 • montaż baterii – 40-70 zł,
 • montaż okapu – 110-130 zł,
 • podłączenie urządzeń typu kuchenka i zmywarka – 90-110 zł.

Przeczytaj również: Biały montaż – cennik. Ile kosztuje biały montaż?

Kosztorys remontu kuchni w 2022 roku – jak go przygotować?

Jak obliczyć koszt remontu kuchni? Zanim zaczniesz spisywać wydatki, zmierz dokładnie powierzchnię kuchni, którą pokrywają lub będą pokrywały płytki oraz tę, która ma być pomalowana. W przypadku płytek do powierzchni podłogi dodaj powierzchnię obszaru między kuchennymi meblami lub powierzchnię całej ściany nad szafkami kuchennymi (w zależności od tego, jaki projekt kuchni planujesz). Powierzchnia pozostałych ścian i sufitu najprawdopodobniej będzie pokrywana farbą.

Otrzymane powierzchnie pomnóż przez koszt robocizny za m². Oblicz również, ile płytek, kleju, fugi, a także farb będziesz potrzebował. Do uzyskanej liczby dodaj zawsze 10-15% zapasu, który będzie potrzebny w razie docinania płytek czy konieczności położenia dodatkowej warstwy farby. Dodaj do tego pozostałe koszty, jak montaż mebli, sprzętów AGD.

Kiedy podliczysz i zsumujesz już wszystkie kwoty, dodaj do nich jeszcze ok. 10-20% kosztów na nieprzewidziane wydatki, które zawsze zdarzają się podczas remontu.

vidaXL Halogenowy piekarnik konwekcyjny z pierścieniem, 800 W, 10 L

vidaXL Halogenowy piekarnik konwekcyjny z pierścieniem, 800 W, 10 L

184 zł
vidaXL Halogenowy piekarnik konwekcyjny z pierścieniem, 1400 W, 17 L

vidaXL Halogenowy piekarnik konwekcyjny z pierścieniem, 1400 W, 17 L

252 zł
Piekarnik BEKO BIE24301W Elektryczny Białe szkło A

Piekarnik BEKO BIE24301W Elektryczny Białe szkło A

929 zł
Piekarnik ELECTROLUX EZF5C50V SurroundCook. Klasa energetyczna A

Piekarnik ELECTROLUX EZF5C50V SurroundCook. Klasa energetyczna A

1147 zł

Jak odnowić kuchnię tanim kosztem w 2022 roku?

Jeśli zastanawiasz się, jak odnowić kuchnię tanim kosztem, przyjrzyj się poszczególnym cenom i poszukaj w nich punktów, które możesz zmodyfikować. Przykładowo malowanie, montaż szafek czy zlewu możesz wykonać samodzielnie, co pozwoli Ci oszczędzić przynajmniej kilkaset złotych na robociźnie. W przypadku ustawnej kuchni możesz wybrać meble gotowe zamiast tych na wymiar, które są znacznie droższe. Tym sposobem zaoszczędzisz zarówno na materiałach, jak i wsparciu fachowca.

Jeśli interesujesz się trendami wnętrzarskimi i masz zmysł aranżacyjny, nie musisz też korzystać z pomocy projektanta i nawet zastanawiać się, ile kosztuje projekt kuchni w 2022 roku. Remont i aranżację kuchni na miarę 2022 roku po prostu zaplanuj sam!

Ile kosztuje remont małej kuchni w bloku w 2022 roku?

Planujesz remont niewielkiej kuchni? Ile kosztuje remont kuchni o powierzchni 10 m²? Wiele zależy od tego, jakie meble i sprzęty kuchenne wybierzesz. Możesz kupić meble kuchenne za kilka tysięcy złotych lub zamówić u stolarza drewniane meble na wymiar za 50 000 zł. Zakładając jednak, że decydujesz się na materiały wykończeniowe, meble i sprzęty ze średniej półki cenowej, koszt remontu kuchni w bloku o powierzchni 10 m² wyniesie od 25 do 40 000 zł.

Ile kosztuje remont kuchni w 2022 roku? Sumując przedstawione ceny poszczególnych prac remontowych i dodając do nich koszt materiałów wykończeniowych, wyposażenia i mebli, otrzymasz orientacyjny koszt remontu kuchni. Pamiętaj, że dokładny kosztorys kuchni poznasz dopiero po wyborze ekipy remontowej i niezbędnych materiałów oraz mebli. A stąd już tylko krok do nowej, pięknej kuchni!


Inne artykuły w tej kategorii