Wybieraj ulubione produkty i nie płać za ich dostawę! 🤩
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Ile kosztuje położenie płytek? Sprawdź cennik układania płytek

Planujesz remont i zastanawiasz się, ile kosztuje położenie płytek w 2022 roku? Nie wiesz, jak odczytywać cennik układania płytek firm budowlanych? Nasz cennik usług glazurniczych na 2022 rok pozwoli Ci zaplanować wydatki tak, by prace przebiegły sprawnie i bez niespodzianek. Sprawdź orientacyjne ceny układania płytek dla wybranych powierzchni i pomieszczeń.

cennik usług glazurniczych w 2022 roku
Fot. DZIURDZIAprojekt

Ile kosztuje położenie płytek w 2022 roku?

Koszty usług remontowo-budowlanych od kilku lat intensywnie rosną. Rok 2022 daje nam się pod tym względem wyjątkowo we znaki. Szacuje się, że rokrocznie tego rodzaju prace są droższe o ok. 8-10%, w tym roku wzrosty są i być może będą jeszcze większe. Szalejąca inflacja, pandemiczne ograniczenia, wzrost cen energii, paliwa i materiałów sprawiają, że ceny usług rosną bardziej niż zwykle.

Szacuje się, że średni koszt położenia płytek w 2022 roku (w zależności od województwa i cennika konkretnej firmy budowlanej) waha się od 91,98 do 123,98 zł za m² – bierzemy tutaj pod uwagę ułożenie glazury z fugowaniem, nie uwzględniając kosztów materiałów i przygotowania powierzchni. Taką wartość możemy przyjąć dla płytek ściennych o wymiarach 30 x 30 cm.

Dla mniejszych płytek lub takich o nieregularnych kształtach koszt ten będzie odpowiednio wyższy (np. dla płytek 10 x 10 cm o ok. 30 zł więcej za każdy m²). To oczywiście wartości uśrednione, zależne od wielu zmiennych. Sprawdźmy zatem, ile kosztuje metr położenia płytek i z czego to wynika.

Dowiedz się więcej: Cennik usług remontowych 2022 – ile kosztuje remont mieszkania?

Układanie płytek – od czego zależy cena?

Jak to zwykle bywa z kosztami remontu, cena układania płytek zależy od kilku czynników. Do najważniejszych trzeba zaliczyć koszt materiałów (tutaj rozpiętość cen jest bardzo duża), koszt robocizny oraz oczywiście powierzchnię, którą trzeba wykafelkować. Oto co powinieneś wziąć pod uwagę, chcąc obliczyć koszt ułożenia płytek:

 • Koszt materiałów – w tej grupie należy wymienić zakup płytek, gruntu, kleju, fug czy krzyżyków dystansowych. Jeśli planujesz wykonać prace samodzielnie, będzie Ci potrzebna również maszynka do cięcia płytek oraz paca do nakładania i wygładzenia kleju. Jeśli prace te zlecasz profesjonaliście, możesz być pewien, że dysponuje on potrzebnym sprzętem. Ceny materiałów w 2022 roku, ze względu na rosnącą inflację dynamicznie się zmieniają, dlatego warto obserwować je na bieżąco.
 • Koszt robocizny – układanie płytek warto zlecić fachowcom, jako że zadanie to wymaga precyzji i doświadczenia. Ewentualne błędy, takie jak nierówne rozłożenie kleju czy niedokładne cięcie płytek, są trudne do naprawienia (wymagają skuwania glazury), a co za tym idzie – także bardzo kosztowne. Zarówno ekipy remontowe, jak i pojedynczy fachowcy posiadają cennik usług glazurniczych, który dostosowują do konkretnej inwestycji. Niezależnie od indywidualnych uwarunkowań spece ustalają zazwyczaj wyjściową cenę za m² robocizny, co pozwoli Ci już na wstępie oszacować cenę kafelkowania. Planując wynajęcie ekipy, pamiętaj, że w tym roku terminy do dobrych fachowców są jeszcze bardziej wydłużone, a firmy mogą systematycznie podnosić ceny, dostosowując się do nowych warunków na rynku.

Od czego jeszcze zależy cena układania płytek w 2022 roku?

Ceny układania płytek będą zależeć od kilku dodatkowych czynników. Najistotniejsze z nich to:

 • Zakres prac przygotowawczych – jeśli planujesz układanie płytek w starej łazience, prawdopodobnie potrzebne będzie skuwanie starej glazury wraz z warstwą kleju, następnie wyczyszczenie powierzchni i jej zagruntowanie, a także ewentualna hydroizolacja.
 • Rodzaj wybranych płytek – w zależności od wybranego materiału i producenta cena kafelkowania może być bardzo różna. Za najtańsze płytki ceramiczne w 2022 roku zapłacisz od kilkunastu złotych za m² do 200 zł za płytki z wyższej półki cenowej, a nierzadko jeszcze więcej. Najważniejsze parametry kształtujące cenę to grubość, rozmiar, kształt, ścieralność, kolorystyka, rodzaj wykończenia i oczywiście materiał oraz zastosowanie (glazura, terakota, gres).
 • Lokalizacja – ceny usług remontowo-budowlanych różnią się w zależności od województwa. Cena położenia płytek w 2022 roku jest najniższa w województwie dolnośląskim (od 91,98 do 123,98 zł za m² układania glazury 30 x 30 cm), a najwyższa w mazowieckim (od 103,98 do 123,98 zł). Miej jednocześnie na uwadze, że są to ceny uśrednione i porównując oferty różnych wykonawców, możesz trafić na kwoty spoza tych widełek. Warto oczywiście poszukiwać tych tańszych.
 • Wielkość płytek i sposób ich ułożenia – łatwo o tym zapomnieć, jednak ma to znaczny wpływ na cenę położenia płytek. Duże, standardowe kafle w kształcie kwadratu lub prostokąta (np. 30 x 30 cm czy 60 x 60 cm) układa się stosunkowo szybko i nie trzeba ich również zbyt często docinać. Znacznie bardziej kłopotliwe są mniejsze płytki, które wymagają czasu i więcej pracy przy dostosowywaniu ich wymiarów. Dotyczy to również niestandardowych, choć coraz popularniejszych dziś stylów układania, np. jodełki, a także nieoczywistych kształtów, np. heksagonów.

Zobacz też: Koszt remontu kuchni – ile kosztuje remont kuchni?

Cennik układania płytek w 2022 roku

Jeśli chcesz dobrze zaplanować koszty remontu i uwzględnić wszystkie niezbędne wydatki, przygotuj swój cennik inwestycji, w którym zawrzesz wszystkie etapy prac. Pozwoli Ci to uniknąć nadprogramowych wydatków oraz zminimalizuje ryzyko nadszarpnięcia budżetu. Nie zapomnisz o niczym istotnym i zaoszczędzisz sobie stresu.

Ile kosztuje skuwanie płytek?

Pierwszym etapem jest przygotowanie podłoża. Jeśli prowadzisz remont starej łazienki, najpewniej będziesz musiał usunąć starą warstwę płytek. Cena skuwania płytek waha się w 2022 roku od 41,88 do 59,83 zł za m². Ostateczny koszt zależy od tego, jak wiele pracy glazurnik będzie musiał poświęcić na doprowadzenie powierzchni do stanu, w którym będzie można rozpocząć układanie nowej warstwy. Tę kwestię należy wycenić indywidualnie. Pełen zakres takiej usługi to skuwanie starych płytek i kleju, wyczyszczenie ścian oraz zagruntowanie i zabezpieczenie powierzchni przed wilgocią.

Układanie płytek o standardowych rozmiarach

Cena układania płytek kwadratowych lub prostokątnych o popularnych wymiarach 60 x 60 cm waha się od 100 do 140 zł za m². Podobnie jak w poprzednich kalkulacjach, finalny koszt zależy od województwa i indywidualnej wyceny konkretnej ekipy remontowej lub samodzielnego fachowca. Cena układania płytek wielkoformatowych (120 x 120, 120 x 60 czy 120 x 240 cm) to średnio 160-170 zł za m².

Układanie płytek o mniejszych wymiarach

Jak już wspomnieliśmy, cena układania cegiełek będzie wyższa niż płytek o standardowych rozmiarach, a to ze względu na większą ilość pracy. Bardzo popularnym rozwiązaniem dla niewielkich płytek jest ich układanie na skos, w tzw. jodełkę. Prezentuje się to bardzo efektownie, jednak jest czasochłonne, a płytki trzeba częściej przycinać. Dlatego też cena układania płytek w jodełkę będzie wyższa niż przy układaniu tradycyjnym. Zapłacimy za taką usługę od 151,96 do 202,61 zł za m². Uśredniona cena układania płytek w karo to w 2022 roku średnio 150,83-190,80 zł za m².

Glazura, terakota, gres

To, ile kosztuje metr położenia płytek, zależy również od budowy płytek i ich przeznaczenia.

 • Cena układania glazury, czyli płytek ceramicznych mocowanych najczęściej na ścianach, to dla standardowych wymiarów (np. 30 x 30 cm) średnio 120 zł za m².
 • Cena układania terakoty, czyli płytek ceramicznych mocowanych najczęściej na podłogach, jest nieznacznie wyższa od ceny ułożenia glazury, a to ze względu na większą grubość płytek. Średni koszt to 130 zł za m².
 • Cena układania gresu jest zazwyczaj wyższa niż cena układania innych płytek ceramicznych, które wykazują mniejszą odporność na uszkodzenia. W 2022 roku zapłacisz za tego typu usługę średnio 140 zł za m².

Niezależnie od tego, jaki materiał wybierzesz, musisz uwzględnić również cenę fugowania płytek. Koszt wypełnienia spoin zazwyczaj zawiera się już w cenie standardowej usługi, warto jednak upewnić się o tym przed wyborem konkretnej oferty.

Przeczytaj też: Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Ile kosztuje położenie płytek w małej łazience?

Koszt położenia płytek w małej łazience obejmie ściany, podłogę oraz obudowanie wybranych elementów, takich jak toaleta, wanna czy brodzik. Sprawdźmy koszt ułożenia płytek dla łazienki o powierzchni 5 m² i wysokości 2,5 m.

 • Ile kosztuje położenie płytek na ścianie? Będziesz potrzebować 25 m² płytek, co przełoży się na ok. 3000 zł (przy układaniu glazury o wymiarach 30 x 30 cm, płytki ceramiczne).
 • Ile kosztuje położenie płytek na podłodze? Będziesz potrzebować 6,25 m² płytek (terakota o wymiarach 60 x 60 cm), za co zapłacisz ok. 815 zł.
 • Ewentualna obudowa wanny lub brodzika (do 5 m²) to koszt ok. 600 zł.

Zakładając, że powierzchnie nadają się do rozpoczęcia prac (nie musisz skuwać starych płytek), koszt położenia płytek łazienkowych dla pomieszczenia o powierzchni 5 m² to ok. 4400 zł. W tej cenie otrzymasz położenie płytek z fugowaniem (bez kosztów zakupu materiałów).

Przeczytaj również: Koszt remontu łazienki – ile kosztuje remont łazienki?

Ile kosztuje położenie płytek na schodach?

Jeśli chcesz ułożyć płytki na schodach, musisz liczyć się z wyraźnie wyższą ceną niż w przypadku kafelkowania podłogi czy ścian. Ceny za metr bieżący sięgają nawet 200 zł. Cennik układania płytek na schodach będzie różny w zależności od tego, jak są one zbudowane – jeśli mają kąty proste, a wielkość płytki można dopasować do wielkości każdego stopnia bez cięć, glazurnik nie policzy dużo. Jeśli jednak są zaokrąglone, a płytki będą wymagały wielokrotnego przycinania, z pewnością zapłacisz wyższą cenę za każdy stopień (powyżej 200 zł za m.b.).

Ile kosztuje położenie płytek na balkonie?

Na balkonie najlepiej sprawdzi się gres, który jest trwały, a także odporny na wilgoć i niskie temperatury. Cena układania płytek na balkonie jest zbliżona do tej, jaką zapłacisz za układanie płytek podłogowych. Dla standardowych rozmiarów 60 x 60 cm będzie to średnio 140 zł za m². Tym samym wykafelkowanie balkonu o powierzchni 10 m² to koszt rzędu 1400 zł.

Koszt położenia płytek w mieszkaniu – jak go obliczyć?

Jaki jest koszt położenia płytek? By oszacować koszt położenia płytek w mieszkaniu, musisz zsumować kilka kwot. Pierwszym krokiem powinno być dokładne zmierzenie powierzchni, jaka ma być pokryta płytkami. Biorąc pod uwagę metraż, oszacuj koszt prac przygotowawczych (np. skucia starych płytek, jeśli zajdzie taka potrzeba). Do kwoty, którą otrzymasz, dodaj koszt płytek.

Cenę wybranego modelu pomnóż przez metraż, a do otrzymanej kwoty dodaj ok. 10-15 % zapasu. Zaplanuj również budżet na materiały dodatkowe, takie jak fuga czy klej. Ostatnią kwotą, którą powinieneś wziąć pod uwagę, jest koszt położenia metra płytek pomnożony przez metraż powierzchni do pokrycia płytkami.

Sprawdź też: Jak obliczyć metry kwadratowe?

Ile zatem kosztuje układanie płytek w 2022 roku? Wszystko zależy głównie od wielkości kafelkowanej powierzchni, kosztów materiałów i robocizny oraz Twojej lokalizacji. Nasz cennik układania płytek zawiera szacunkowe kwoty, jakie musisz przeznaczyć na poszczególne usługi. Pamiętaj, by dokładny kosztorys położenia kafelków ustalić ze specjalistą, na którego pomoc się zdecydujesz.


Inne artykuły w tej kategorii

Nasady kominowe: kiedy są niezbędne?

Nasady kominowe: kiedy są niezbędne?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Malowanie grzejnika – jaka farba do grzejników sprawdzi się najlepiej?

Malowanie grzejnika – jaka farba do grzejników sprawdzi się najlepiej?

Farba akrylowa do drewna – najważniejsze informacje i porady

Farba akrylowa do drewna – najważniejsze informacje i porady

Kupujemy schody do domu – na co zwrócić uwagę?

Kupujemy schody do domu – na co zwrócić uwagę?

Malowanie płyty OSB – praktyczne porady

Malowanie płyty OSB – praktyczne porady

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.