Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Cennik usług remontowych – ile kosztuje remont mieszkania?

Cennik usług remontowych w 2022 roku, który prezentujemy poniżej, pozwoli Ci wstępnie oszacować koszt remontu mieszkania. Przedstawione ceny usług remontowych bazują na uśrednionych cennikach firm z całej Polski. Pamiętaj, że ostateczną wycenę remontu mieszkania poznasz dopiero po wizycie wybranych fachowców i zakupie materiałów wykończeniowych. Już teraz możesz jednak sprawdzić, na jaki mniej więcej koszt się przygotować. Zatem ile kosztuje remont mieszkania w 2022 roku? Zobacz cennik usług budowlanych i remontowych, i zaplanuj kosztorys remontu swojego mieszkania!

ile kosztuje remont mieszkania 2022
Źródło: Matej Kastelic / Shutterstock

Cennik usług remontowych – skąd się biorą różnice w cenach?

Gdy na forum internetowym lub grupie społecznościowej zapytasz, ile kosztuje remont mieszkania w 2022 roku, pojawiają się różne kwoty – od bardzo niskich po niewiarygodnie wysokie. Co wpływa na tak duże rozbieżności odnośnie ceny remontu mieszkania?

 • Lokalizacja – to, gdzie mieszkasz, ma ogromne znaczenie w przypadku cenników usług remontowych. Zupełnie inaczej będzie wyglądał przybliżony cennik usług budowalnych i remontowych w Warszawie, Lublinie czy na Śląsku. Dzieje się tak, ponieważ mieszkańcy różnych rejonów w Polsce mają (średnio) inne możliwości finansowe. Wynika to np. z rozwoju ekonomicznego danej miejscowości, miejsc pracy, stopy bezrobocia itp.
 • Standard wykończenia – trudno porównać koszt remontu kuchni, w której wykorzystano kamienie naturalne z pomieszczeniem o standardowej jakości wykończenia. To, ile wyniesie Cię ostateczny koszt remontu mieszkania, jest więc zależne od wybranych materiałów wykończeniowych, zakupionych sprzętów itp. W ogólnodostępnych cennikach prac remontowych nie są brane pod uwagę niestandardowe czynności, np. ułożenie płytek heksagonalnych lub pomalowanie ściany techniką dekoracyjną.
 • Powierzchnia mieszkania – koszt remontu mieszkania w bloku o powierzchni np. 37 czy 50 m² będzie się znacząco różnił od ceny za remont apartamentu w kamienicy. Pytając o koszt robocizny za wykończenie mieszkania w 2022 roku, warto od razu wskazać metraż i typ budownictwa, w jakim znajduje się Twoje lokum.
 • Firma remontowo-budowlana – miej na uwadze, że profesjonalne ekipy remontowe w dużych miastach mogą mieć wyższe ceny usług remontowych niż te, które przedstawiliśmy. W naszym cenniku usług remontowych znalazły się ceny firm ze średniej półki cenowej. Z kolei mniejsze, np. rodzinne przedsiębiorstwa, które dopiero startują na rynku usług remontowych, mogą zachęcić bardzo atrakcyjną ceną.

Bez względu na to, którą firmę remontową wybierzesz, warto wcześniej sprawdzić o niej opinie. Zanim skontaktujesz się z ekipą remontową, warto też wcześniej zrobić pomiary, czyli tzw. przedmiar robót. Możesz go wykonać samodzielnie, jak również zlecić pracowni aranżacyjnej, która dodatkowo pomoże Ci zaplanować nową przestrzeń mieszkalną. Oprócz wszystkich wymiarów powinny się tam jeszcze znaleźć informacje dotyczące wybranej technologii, specyfiki remontu oraz prac dodatkowych, tj. wymiany instalacji kanalizacyjnej, hydraulicznej lub elektrycznej.

Zobacz również: Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Aluminiowa trzyczęściowa drabina uniwersalna ALVE EUROSTYL przystosowana do używania na schodach, 3x10 szczebli, długość 6,26 m

Aluminiowa trzyczęściowa drabina uniwersalna ALVE EUROSTYL przystosowana do używania na schodach, 3x10 szczebli, długość 6,26 m

1715 zł
Aluminiowa trzyczęściowa drabina uniwersalna ALVE EUROSTYL przystosowana do używania na schodach, 3x9 szczebli, długość 5,69 m

Aluminiowa trzyczęściowa drabina uniwersalna ALVE EUROSTYL przystosowana do używania na schodach, 3x9 szczebli, długość 5,69 m

1403 zł
Aluminiowa trzyczęściowa drabina uniwersalna ALVE EUROSTYL przystosowana do używania na schodach, 3x8 szczebli, długość 5,13 m

Aluminiowa trzyczęściowa drabina uniwersalna ALVE EUROSTYL przystosowana do używania na schodach, 3x8 szczebli, długość 5,13 m

1338 zł
Aluminiowa trzyczęściowa drabina uniwersalna ALVE EUROSTYL przystosowana do używania na schodach, 3x7 szczebli, długość 3,99 m

Aluminiowa trzyczęściowa drabina uniwersalna ALVE EUROSTYL przystosowana do używania na schodach, 3x7 szczebli, długość 3,99 m

1076 zł

Cennik usług remontowych w 2022 roku – co wpływa na wzrost cen?

Ile kosztuje remont mieszkania w 2022 roku? Jeśli porównasz ceny z tymi sprzed roku, z pewnością zauważysz, że każda z opisywanych usług w tym roku jest droższa o kilka do nawet kilkudziesięciu złotych. Skąd taka podwyżka cen?

 • Pandemia. Pandemia COVID-19 daje nam się we znaki już niemal od dwóch lat. Zastoje w produkcji i dostawach towarów powodują wzrost cen materiałów budowlanych i idący za tym wzrost kosztów usług.
 • Rosnąca inflacja. Rosnąca w szalonym tempie inflacja to termin, który od kilku miesięcy pojawia się na ustach wszystkich wokół. Wpływa ona na podwyżkę cen wszystkiego, nie tylko usług i materiałów budowlanych, ale również energii, żywności, paliwa i niemal wszystkich innych elementów naszej codzienności.
 • Długie kolejki do fachowców. Na rynku brakuje dobrych fachowców, a ci polecani mają zagwarantowane zlecenia nawet na dwa lata do przodu. Takie zainteresowanie pozwala specjalistom na podnoszenie cen bez obawy, że stracą klientów.

Zobacz też: Jak obliczyć metry kwadratowe?

Cennik usług remontowych w 2022 roku – przygotowanie ścian

Cennik usług budowlanych na 2022 rok podzieliliśmy na rodzaje wykonywanych usług, których ceny składają się na szacunkowy koszt generalnego remontu mieszkania. Pierwsza część cennika remontowego obejmuje czynności mające na celu przygotowanie ścian do dalszych prac:

 • Zrywanie starych tapet – w zależności od stopnia skomplikowania może to trwać zaledwie chwilę, jak i wymagać użycia specjalistycznych preparatów ułatwiających odrywanie. Z tego względu warto zwrócić uwagę na sposób rozliczenia za tego rodzaju usługę – cena za m² lub stawki godzinowe. Korzystniejszą opcją dla właściciela średniego mieszkania jest wybór płatności za m² zerwanej tapety. W zależności od miejscowości ceny wahają się w przedziale 8,31–11,77 zł/m².
 • Gruntowanie ścian – jest konieczne szczególnie w przypadku powierzchni, które mają tendencję do wsiąkania wody. W zależności od miejscowości ceny za gruntowanie ścian przed malowaniem wahają się w przedziale 4,58–6,41 zł/m². Najtaniej jest w województwie kujawsko-pomorskim, natomiast najdrożej w mazowieckim.
 • Naprawa ubytków i pęknięć na ścianach lub sufitach – w zależności od miejscowości zamieszkania może wynieść 11,18–14,82 zł/m².
 • Skuwanie płytek – ceny tej usługi remontowej w 2022 roku wahają się w przedziale 41,88–59,83 zł/m². Najdrożej jest w województwie mazowieckim, zaś najtaniej w opolskim.

Dowiedz się więcej: Malowanie ścian – przybliżony cennik

Farba akrylowa Tikkurila Everal 10 Aqua Matt 9l

Farba akrylowa Tikkurila Everal 10 Aqua Matt 9l

419 zł 519 zł
Dulux Akryl Mat 5l

Dulux Akryl Mat 5l

69 zł
Śnieżka Plamoodporna P37 Ponadczasowa 2.5l

Śnieżka Plamoodporna P37 Ponadczasowa 2.5l

65 zł
Dulux Kolory Świata Złoty Posąg 2.5l

Dulux Kolory Świata Złoty Posąg 2.5l

65 zł

Koszt remontu mieszkania w 2022 roku – wykończenie ścian

Ta część cennika prac remontowych w 2022 roku zawiera głównie ceny usług malarskich. Wykończenie ścian znacząco wpływa na całościowy koszt wykończenia mieszkania. Sprawdź cennik robót budowlanych w 2022 roku, które związane są z wykończeniem ścian:

 • Położenie gładzi gipsowej – średnia cena położenia gładzi w 2022 roku wynosi 31,21–41,61 zł/m². Najwięcej zapłacisz w województwie mazowieckim, a najmniej w łódzkim i śląskim.
 • Malowanie ścian i sufitów – tu ceny mogą się bardzo różnić w zależności od metody malowania. Jeśli zdecydujesz się na warianty dekoracyjne, wówczas cena będzie dużo wyższa niż w przypadku wyboru ścian jednolitych. Za m² trzykrotnego malowania ścian i sufitów z zastosowaniem jednego koloru będziesz musiał zapłacić 13,78–18,60 zł. Ceny usług malarskich są najwyższe w Warszawie.
 • Układanie płytek na ścianie – podobnie jak z malowaniem, wiele zależy od tego, jaki wariant wybierzesz. W przypadku małych płytek lub skomplikowanych wzorów ostateczna cena może być dużo wyższa od tej, jaką zapłacisz za standardowe rozwiązania. Orientacyjna cena za ułożenie m² płytek ściennych (przy niewielkim stopniu skomplikowania prac) wynosi 82,23–106,21 zł.

Przeczytaj też: Ile kosztuje położenie płytek? Sprawdź cennik układania płytek

Cennik prac wykończeniowych w 2022 roku – remont podłóg

Cena remontu mieszkania w dużym stopniu zależy też od kosztów remontu podłóg. Cennik budowlany w 2022 roku związany z podłogami może obejmować:

 • Skuwanie starych płytek podłogowych – skuwanie płytek według cenników usług remontowych na 2022 rok wynosi ok. 27,08–36,93 zł/m² przy niewielkim stopniu skomplikowania prac.
 • Wykonanie wylewki samopoziomującej – niezbędny etap pracy zwłaszcza w starych kamienicach i mieszkaniach znajdujących się w tzw. wielkiej płycie, gdzie bardzo często widać nierówności podłoża. Orientacyjna cena za wykonanie wylewki samopoziomującej to 26,54–37,60 zł/m².
 • Układanie glazury wraz z fugowaniem – układanie płytek podłogowych wymaga ogromnej wiedzy, precyzji oraz doświadczenia, dlatego nie zawsze warto tu szukać oszczędności. W przypadku niewielkiego stopnia skomplikowania położenie standardowych kafli o wymiarach 30 x 30 cm wynosi 97,98–123,98 zł/m².
 • Układanie paneli podłogowych o nieskomplikowanym kształcie i sposobie montowania bez użycia kleju – przybliżony cennik usług remontowych na 2022 rok przewiduje ok. 28,01–38,41 zł/m².
 • Układanie parkietu na prosto – w zależności od miejscowości ceny tych robót remontowych wahają się w przedziale 67,57–79,33 zł/m². Najdrożej jest w województwie mazowieckim, zaś najtaniej w lubelskim.
Dąb Nizinny Beżowy Jasny Mj3554 Majestic

Dąb Nizinny Beżowy Jasny Mj3554 Majestic

185 zł
Merbau LPU3988 Largo XXL

Merbau LPU3988 Largo XXL

160 zł
Dąb Naturalny Lakierowany Sig4749 Capture

Dąb Naturalny Lakierowany Sig4749 Capture

170 zł
Dąb Naturalny Nocny Clm1487 Classic

Dąb Naturalny Nocny Clm1487 Classic

105 zł

Koszt remontu mieszkania w 2022 roku – wykończenie łazienki

Prace polegające na podłączeniu urządzeń i armatury sanitarnej nazywamy białym montażem. W zależności od lokalizacji i stopnia skomplikowania prac cennik robót remontowych w tym zakresie w 2022 roku prezentuje się następująco:

 • Montaż wanny (bez obudowy z płytek) – od średnio 201,49 zł w województwie lubelskim do nawet 279,44 zł w mazowieckim.
 • Montaż kabiny prysznicowej – od ok. 332,81 zł w województwie lubuskim do średnio 408,44 w mazowieckim.
 • Montaż WC ze zbiornikiem zewnętrznym – od średnio 127,88 zł w województwie świętokrzyskim do ok. 169,48 zł w mazowieckim.
 • Montaż bidetu – od średnio 127,88 zł w województwie świętokrzyskim do średnio 177,19 zł w mazowieckim.

Zobacz również: Koszt remontu łazienki – ile kosztuje remont łazienki?

Cennik usług remontowych na 2022 rok – instalacje wewnętrzne

Przeróbki instalacji wewnętrznych wykonuje się zwykle na początku prac remontowych, co jest związane z np. koniecznością kucia tynków. Z tego powodu, decydując się na remont mieszkania, zawsze warto wcześniej skontrolować stan przyłączy, aby uniknąć dodatkowych kosztów i konieczności np. skuwania świeżo pomalowanych ścian. Koszty remontu mieszkania w 2022 roku mogą wtedy niepotrzebnie wzrosnąć.

 • Układanie instalacji elektrycznej o niewielkim stopniu skomplikowania – w 2022 roku ceny wahają się od średnio 138,16 zł/punkt w województwie lubelskim do ok. 170,76 zł/punkt w województwie mazowieckim.
 • Podejście wodno-kanalizacyjne z rurami miedzianymi – najwięcej za wykonanie podejścia będą musieli zapłacić mieszkańcy województwa mazowieckiego – średnio aż 721,69 zł/punkt, natomiast na niższy koszt mogą liczyć właściciele nieruchomości znajdujących się w województwie świętokrzyskim – ok. 591,78 zł/punkt.
 • Instalacja centralnego ogrzewania – koszt montażu instalacji CO wynosi średnio 172,70–221,06 zł/punkt.
 • Montaż grzejnika – cena za montaż standardowego grzejnika wynosi średnio 64,48-95,43 zł/szt.
płytki oktagonalne ITALIAN MARBLE 60x60

płytki oktagonalne ITALIAN MARBLE 60x60

130 zł
gres CUARZO RENO poler 120x60

gres CUARZO RENO poler 120x60

221 zł
płytki oktagonalne BLANCO MATE 20x20

płytki oktagonalne BLANCO MATE 20x20

130 zł
Gres 59,8X59,8 Quenos Biały Lappato Opoczno

Gres 59,8X59,8 Quenos Biały Lappato Opoczno

150 zł 203 zł

Koszt remontu mieszkania w 2022 roku – prace dodatkowe

Ile kosztuje generalny remont mieszkania w 2022 roku? W kosztorysie remontu mieszkania nie zapomnij uwzględnić prac dodatkowych. Zaliczamy do nich m.in. montaż okien, malowanie grzejników lub wykonanie sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych. W zależności od rejonu ceny mogą się od siebie znacznie różnić:

 • Montaż sufitu podwieszanego z płyt g-k (normalny stopień skomplikowania) – średnie ceny zaczynają się od 125,39 zł/m² (woj. dolnośląskie), a kończą na 149,27 zł/m² (woj. mazowieckie).
 • Montaż okien – najmniej za montaż okien można zapłacić średnio 32,32 zł/mb, a najwięcej 43,10 zł/mb.
 • Malowanie grzejników – według cenników prac wykończeniowych na 2022 rok ceny za malowanie grzejników wynoszą średnio 18,48–25,60 zł/żebro.
 • Malowanie rur – w zależności od miejscowości ceny wahają się w przedziale ok. 16,99–23,52 zł/mb.

Ile kosztuje remont mieszkania w 2022 roku? Jesteśmy przekonani, że nasz cennik usług remontowych pomógł Ci oszacować wydatki związane z pracami remontowymi. Przed ich podjęciem poproś jednak wybraną firmę o sporządzenie indywidualnego, dokładnego kosztorysu remontu mieszkania.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

 • proste triki na wielkie zmiany
 • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
 • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności