Ile może nas kosztować wymiana okien?

Niebotyczne rachunki za prąd? Kiepska wentylacja pomieszczeń? Stale niedogrzane wnętrza, mimo, że pokrętła kaloryferów wskazują maksimum? Oto wyraźne sygnały, że wymiana okien zbliża się wielkimi krokami! Wiele osób obawia się przeprowadzenia podobnej inwestycji, ze względu na wysokie koszty, jednak w ogólnym rozrachunku, zapewniamy - warto! Przy złej jakości i niedokładnym montażu, przez okna może uciekać nawet 30% ciepła, co w konsekwencji powoduje ogromne straty energii i znacząco obniża komfort życia domowników.

Większość osób planując wymianę okien zastanawia się, na który wariant postawić: drewniany czy plastikowy. Jak się okazuje, oba rodzaje mogą mieć takie same parametry. Zasadniczymi różnicami pomiędzy nimi są jednak design i cena. Ile zatem może kosztować Cię wymiana okien? Jak plasują się ceny rynkowe produktów i ile zapłacisz za ich montaż? O tym rozpisujemy się w poniższym artykule.

Salon w stylu skandynawskim

Standardowe okna - jaka jest różnica cenowa pomiędzy modelami PCV a drewnianymi?

Okna drewniane są powszechnie uważane za produkt ekskluzywny, przez co stanowią około 15% rynku stolarki otworowej. Powoduje to jednak, że są zazwyczaj droższe od okien PCV o około 10-15%. Oczywiście, ilu producentów, tyle ofert, radzimy zatem dokładnie przeanalizować co najmniej kilka z nich. Oprócz materiału z jakiego wykonane jest okno, bardzo istotną kwestią pozostaje również jego wielkość. Jednymi z najczęściej wybieranych okien okazują się modele rozwierno-uchylne liczące sobie 1460 mm x 1130 mm. Uśrednione ceny standardowych wariantów wykonanych z PCV wahają się od około 700 do 1000 złotych. Okna drewniane są oczywiście droższe, dlatego ich uśrednione ceny mogą wynosić od 1000 do 1400 złotych. Ostateczna cena zależy oczywiście od renomy producenta, a także rodzaju i koloru drewna, z jakiego wykonane zostało okno.

Za co dopłacisz decydując się na szyby o podwyższonym standardzie?

Warto pamiętać, że cena okien rośnie wraz z wymaganiami domowników. Jednym z najczęstszych zamówień dodatkowych są szyby antywłamaniowe. Za okna wyposażone w szyby P4 możesz zapłacić nawet 350zł/m2 więcej, zaś w P2, około 110-300zł/m2. Specjalne szyby samoczyszczące wygenerują dodatkowy koszt na poziomie około 300zł/m2, natomiast wariant dwukomorowy - 125 zł/m2. Wiele osób decyduje się także na wysokojakościowe szyby o podwyższonych parametrach izolacyjności akustycznej , które mogą kosztować nawet o 750 zł/m2 więcej! Taki wybór jest jednak wskazany, kiedy okna wychodzą na ruchliwą ulicę - zwłaszcza, jeśli jest to część sypialniana.

Blokowy salon w stylu industrialnym
Poznaj produkty, które mogą Ci być pomocne podczas wymiany okien >>

Jak plasują się ceny okien o drewnianych profilach?

O ile materiał jakim jest PCV ma zazwyczaj zbliżone parametry, o tyle drewno potrafi mieć wiele twarzy. Gatunki najbardziej pospolite i szybciej rosnące są tańsze; drewno szlachetniejsze i egzotyczne - droższe. Najczęściej stosowanym drewnem rodzimym do produkcji okien jest drewno sosnowe, które mimo przystępnej ceny charakteryzuje się wysoką trwałością i wytrzymałością. Inne, nieco droższe, ale równie chętnie stosowane, to m.in. świerk, modrzew, dąb, meranti czy majau. Oprócz tego, wiele osób decyduje się dopłacić do drewnianych okien, które gwarantują ochronę przeciwpożarową. PCV jest samogasnące i nie rozprzestrzenia ognia, natomiast drewno można zabezpieczyć preparatami ogniochronnymi, które utworzą powłokę utrudniającą dostęp tlenu do ogrzewanej powierzchni i ograniczą emisję palnych produktów z drewna. Wówczas koszt okien wzrasta o dodatkowe 10-15%.

Ile mogą kosztować usługi montażowe okien?

Zakup nowych okien generuje największe koszty podczas „okiennej rewolucji”, jednak oczywiście nie będzie jedynym wydatkiem. Jeżeli wymieniasz okna, musisz liczyć się również z kosztami demontażu starych modeli, a także pracami dodatkowymi, takimi jak obróbka otworów okiennych czy montowanie parapetów. Ale zacznijmy od początku! Wiele firm oferuje darmowy transport zakupionych okien, dlatego tym nie powinieneś się martwić. Koszty zaczynają się dopiero przy rozpoczęciu konkretnych prac. Firmy zazwyczaj określają demontaż i montaż jedną ceną. Co ciekawe, w różnych województwach stawki bywają rozmaite. Najniższe ceny to około 20,00 zł/mb, natomiast najwyższe, 26,00 zł/mb. Do tego dochodzi obróbka otworów okiennych wraz z materiałem. Tutaj ceny wahają się zazwyczaj od 77,00 zł/mb do 83,00 zł/mb. Kolejne koszty związane są ze wspomnianymi parapetami. Jeśli chodzi o parapety wewnętrzne, uśredniony przedział cenowy to 50,00-55 zł/mb, natomiast zewnętrzne, 72,00-76,00 zł/mb.

Stylowa kuchnia w stylu rustykalnym

Planując wymianę okien, pamiętaj, że okno oknu nie równe! Rozmaite modele mają różne parametry, wielkość i wykończenie, co decyduje o ich ostatecznej cenie. Warto jednak przyjrzeć się kilku różnym wariantom, zasięgnąć rady u kilku specjalistów i porównać cenniki paru profesjonalnych firm. Dzięki temu uda Ci się wybrać najkorzystniejszą opcję dla Ciebie, Twojego domu i - co równie istotne - dla Twojego portfela. Nie zapominaj jednak, że inwestycja w wysokojakościowe modele zawsze się opłaca, a Ty nie ryzykujesz kolejnego remontu, który po dokonaniu nietrafionych wyborów, może kosztować Cię o wiele więcej.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze

Zobacz więcej produktów