Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Ile kosztuje remont pokoju dziecka o powierzchni 10 m2?

Pokój dziecka to pomieszczenie szczególne. Musi być w nim miejsce na zabawę, naukę oraz odpoczynek. Decydując się na jego remont, weźmy pod uwagę to, że nasza pociecha rośnie i to co podoba się jej dziś, za 2-3 lata nie będzie już jej cieszyć. Pokój naszej pociechy, w porównaniu do innych pomieszczeń, to najbardziej eksploatowane miejsce w mieszkaniu - bo choć niewielkie, to dzieją się tam rzeczy wielkie. A że dzieci rosną szybko, wystrój pokoju musi dorównywać im kroku.

Jak stworzyć oryginalny sufit?

Pierwszą rzeczą, jaka kojarzy się nam z remontem, jest malowanie oraz, w razie potrzeby, wcześniejsze szpachlowanie i szlifowanie nierówności. Zacznijmy od sufitu. Idealnie biały (12-25 zł/l białej farby) wygląda dobrze w eleganckim salonie, ale w pokoju dziecka warto nadać mu barw. Najprostszą opcją są naklejki (zwykłe, fluorescencyjne lub z mieniącego się materiału - 5-30 zł/komplet) i jak się okazuje - rozgwieżdżone niebo to najczęściej stosowana dekoracja. Można też pomalować sufit w pasy, które „potrafią” optycznie poszerzyć lub wydłużyć wnętrze. Bardzo ciekawy efekt wizualny - a o to chodzi w pokoju dziecięcym - otrzymamy, montując na suficie dowolne kształty (np. chmury, kwiaty), wycięte z płyty gipsowej i oczywiście pomalowane. Koszty takiej dekoracji są bardzo indywidualne i zależą od kształtu, jaki chcemy uzyskać.

pokój dla dziecka ze ścianą pomalowaną farbą tablicową

Ile kosztuje pomalowanie ściany farbą tablicową?

W przypadku ścian także możemy poszaleć. Najprostsza opcja to pomalowanie wszystkich na ten sam kolor. Nie chcemy jednak, by było nudno, dlatego znacznie ciekawszy efekt uzyskamy malując jedną z nich na inną - kontrastującą lub pokrewną barwę. Pamiętajmy jednak, że to pokój dziecka, wybierzmy więc farbę odporną na zabrudzenia i ścieranie. Ciekawym pomysłem jest też pomalowanie niewielkiego fragmentu ściany farbą tablicową, na której dziecko będzie mogło rysować lub zapisywać ważne rzeczy. A teraz koszty. Za 2,5 litrowe wiadro kolorowej farby zapłacimy 50-60 zł, tablicowa jest znacznie droższa i kosztuje 50-70 zł/l. Przyda się też gładź szpachlowa i grunt. Jeśli do tych prac zatrudnimy fachowca, liczmy się z wydatkiem rzędu 30 zł/m2 powierzchni (malowanie, szpachlowanie, szlifowanie) - co da nam łącznie z materiałami blisko 1.500 zł.

Wersji dekoracji ścian jest oczywiście więcej. Na najbardziej eksponowaną można przykleić fototapetę - nada ona wnętrzu głębi oraz optycznie je powiększy. Cena dobrej jakości fototapety to 150-250 zł, w zależności od wielkości. Dość ciekawą opcją jest też kupno naklejek ściennych. Warto wybrać takie, które będzie można po pewnym czasie bezpiecznie odkleić, nie zrywając przy tym farby (20-30 zł za pojedyncze, niewielkie, 100-150 zł za zestawy na całą ścianę). Dzięki temu można będzie zmieniać dekorację wraz ze zmieniającymi się gustami dziecka.

Tapeta 10x0,53 m – Vavex

Tapeta 10x0,53 m – Vavex

429 zł
Tapeta dla dzieci 50x280 cm Simple Stars – Dekornik

Tapeta dla dzieci 50x280 cm Simple Stars – Dekornik

249 zł
Tapeta 10x0,53 m – Vavex

Tapeta 10x0,53 m – Vavex

124 zł
Tapeta w rolce Bimago Mosaic, 0,5x10 m

Tapeta w rolce Bimago Mosaic, 0,5x10 m

239 zł
kolorowa tapeta w paski w pokoju dziecka

Co na podłogę?

W czasie remontu warto też zwrócić uwagę na stan podłogi. Jeśli nie chcemy wydawać zbyt dużych sum i wymieniać zniszczonego parkietu czy paneli, zdecydujmy się na położenie wykładziny dywanowej. Wybierając ją pamiętajmy, że podłoga to ulubione miejsce zabaw dzieci i, jeśli kupimy taką z długim włosem, to utrudni on zabawę małymi elementami oraz będzie siedliskiem kurzu. Godne uwagi są wykładziny ze specjalną powłoką antyalergiczną, zatrzymującą kurz na powierzchni. Poza tym łatwo się je sprząta. Rozpiętość cen wykładzin jest spora, ale przyjmijmy, że za 60-80 zł/m2 kupimy produkt niezłej jakości. Natomiast, jeśli podłoga jest w dobrym stanie, wystarczy niewielki dywan (250-500 zł) kolorystycznie pasujący do wnętrza.

Za ile umeblujemy pokój dziecka?

Kupując meble, kierujmy się wiekiem dziecka. Biurko (300-1.000 zł) i krzesło (150-250 zł) muszą być dostosowane do wzrostu użytkownika, by nie obciążać kręgosłupa. Ciekawą opcją jest biurko regulowane (ok. 1.500 zł), które „rośnie” razem z dzieckiem. Zadbajmy też o zdrowy sen pociechy. Kupmy łóżko z dobrej jakości materacem oraz zwróćmy uwagę na wielkość pojemnika na pościel. Wydając 1.000-1.500 zł kupimy dość solidny mebel. Średnia cena młodzieżowego, modułowego zestawu mebli ze sklepu to ok. 1.500 zł. Jeśli zdecydujemy się na wykonane na zamówienie, zapłacimy więcej - nawet o 1.000-1.500 zł. Uzupełnieniem całości będzie oświetlenie (200-300 zł) oraz siedzisko - niewielki fotel lub pufa sako (200-300 zł).

Łóżko młodzieżowe z pojemnikiem na pościel Gracja

Łóżko młodzieżowe z pojemnikiem na pościel Gracja

1519 zł 1719 zł
Podwójne łóżko z wysuwanym stelażem - Mavis

Podwójne łóżko z wysuwanym stelażem - Mavis

2228 zł
Łóżko młodzieżowe z pojemnikiem na pościel Beti

Łóżko młodzieżowe z pojemnikiem na pościel Beti

2049 zł 2199 zł
Łóżko z pojemnikiem ,materacem MUKKE 80x200 kolor do wyboru

Łóżko z pojemnikiem ,materacem MUKKE 80x200 kolor do wyboru

799 zł 900 zł

Podsumowując, na remont i wyposażenie pokoju dziecka będziemy potrzebować blisko 10.000 zł. Koszt ten jednak możemy obniżyć o ponad 1.000 zł, decydując się na samodzielne wykonanie prac malarskich.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności