Jak urządzić ogród kwiatowy?

„Kwiat jest uśmiechem rośliny”, napisał kiedyś słynny niemiecki pisarz Peter Hille. Rzeczywiście, trudno się z tym nie zgodzić! Kiedy nadchodzi wiosna, a na ogrodowych rabatach goszczą pierwsze pąki kwiatów, świat od razu wydaje się o niebo bardziej radosny!

Po odejściu zimowych chłodów nic nie cieszy tak bardzo, jak soczysta zieleń traw i kwiatowe klomby przepełnione feerią tęczowych barw. Pojawienie się kwiatów to przecież wyraźny znak, że wiosna rozgościła się w przydomowym zieleńcu na dobre, a słońce będzie wyglądać zza chmur coraz częściej. W ogrodowym anturażu warto zatem znaleźć miejsce choćby na niewielką ukwieconą rabatę. Wszak ogród bez kwiatów wydaje się pusty i niepełny, a zieleń traci swą niezwykłą witalność. W jaki sposób najlepiej zorganizować ogród kwiatowy? Czy warto pokusić się o przygotowanie projektu nasadzeń? Jakie rośliny będą prezentować się na klombach najbardziej efektownie? O tym rozpisujemy się w poniższych akapitach.

swobodna kompozycja z krzewów i kwiatów

W jaki sposób planować nasadzenia?

Choć najpiękniejsze kompozycje kwiatowe zachwycają naturalnością, paradoksalnie powinny być doskonale przemyślane. Dzięki właściwemu rozplanowaniu nasadzeń, rośliny będą rosnąć zdrowo i bujnie. Pamiętaj, aby z tyłu rabat sadzić wysokie gatunki, natomiast z przodu, niskie i rozłożyste. Taka „hierarchia” sprawi, że strzeliste rośliny nie będą zabierać światła tym niewysokim. Oprócz tego, weź pod uwagę nasłonecznienie terenu. Kwiaty, które szczególnie lubią ciepłe promienie słońca to m.in. bratki, begonie stale kwitnące, dalie, lobelie czy surfinie. Z kolei na klombach, na których panuje półcień, świetnie odnajdą się begonie bulwiaste, pelargonie, ciemierniki, trawy ozdobne czy paprocie. Zanim stworzysz wymarzoną kompozycję, bardzo dokładnie przeanalizuj okres kwitnienia roślin. Zastanów się, czy wolisz, aby wszystkie kwitły równocześnie, czy może pokrywały się kwiatami kolejno bądź w grupach? Dwa ostatnie rodzaje nasadzeń, to doskonały sposób na barwną rabatę od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni.

Rabata mieszana, czyli jak łączyć poszczególne gatunki roślin?

W ogrodzie kwiatowym nie może zabraknąć stonowanego tła dla barwnych kompozycji. W taką rolę z przyjemnością wcielą się niewysokie krzewy, trawy ozdobne czy paprocie. Tego rodzaju rośliny najlepiej sadzić z tyłu i na ich tle eksponować nasadzenia kwiatowe. Jeśli zależy Ci na bujnej, mieszanej kompozycji, pomiędzy kwiatami warto posadzić rośliny okrywowe (zadarniające), które są niewysokie i bardzo gęsto zarastają. Takie gatunki mogą tworzyć barwne, efektowne „dywany”, i harmonijnie łączyć się z wyższymi krzewami i bylinami. Ich ogromną zaletą jest fakt, że uniemożliwiają rozwój chwastom. Wśród najpiękniejszych gatunków okrywowych, znajdują się m.in. tojeść rozesłana, żagwin ogrodowy, gęsiówka kaukaska czy macierzanka piaskowa. Łącząc rozmaite rośliny na jednym klombie, pamiętaj, aby miały one podobne wymagania i nie zagłuszały siebie nawzajem. Gatunki ekspansywne mogą bowiem bardzo szybko przyćmić gatunki słabo rosnące.

efektowna rabata w ogrodzie prowansalskim
rabata jednogatunkowa w ogrodzie nowoczesnym

Rabata jednogatunkowa? A może monochromatyczna?

Jeśli lubisz spójne, ale efektowne kompozycje, możesz zdecydować się na sezonową rabatę jednogatunkową. Na takim klombie należy wówczas posadzić ten sam rodzaj kwiatów, np. wyłącznie tulipany, aksamitki czy bratki. Jej ogromną zaletą jest fakt, że jest bardzo łatwa w uprawie - jeden gatunek kwiatów wymaga bowiem tego samego podłoża, nasłonecznienia i nawadniania. Rabata jednogatunkowa, choć złożona z tego samego typu roślin, może być bardzo fantazyjna. Kwiaty mogą mieć rozmaite kolory i być sadzone w nietypowych konfiguracjach, dzięki czemu w ogrodzie gości niezwykła, tęczowa mozaika. Niestety, znaczącą wadą rabaty jednogatunkowej jest fakt, że kwiaty przekwitają równocześnie, a na klombach pozostaje puste miejsce. Jeśli zatem marzy Ci się spójna kompozycja kwiatowa, która przetrwa dłużej niż przez kilka tygodni, pokuś się o mieszaną rabatę monochromatyczną. Będąc miłośnikiem purpury, możesz posadzić na klombach róże, piwonie i dalie, uwielbiając fiolet, zadbać o obecność lawendy, irysów i dzwonków.

Poznaj sprawdzone akcesoria, które pomogą Ci w uprawie kwiatów >>

W jakim stylu urządzić ogród kwiatowy?

Zanim zaczniesz projektować ogród kwiatowy, zastanów się jaki styl aranżacji preferujesz. Pamiętaj bowiem, że klomby mogą mieć rozmaitą estetykę - minimalistyczną, angielską, prowansalską czy japońską. Rabaty minimalistyczne są bezpretensjonalne, nie lubią chaosu i różnobarwnych nasadzeń. Wśród roślin rządzi prostota, porządek i układy geometryczne. Kwiaty są najczęściej dodatkiem do krzewów i traw ozdobnych. Oprócz tego, w aranżacji znaczącą rolę odrywają drewno, szkło i beton. Ogród angielski to z kolei głęboki ukłon w stronę romantyzmu i swobody. Rośliny mają się przenikać, tworząc naturalne kompozycje - nic nie może być „od sztancy”. Ogród angielski pokocha dzwonki, irysy, rezedy i berberysy. Im bardziej kolorowo, tym lepiej! W oazie prowansalskiej powinno być równie romantycznie, ale bez obecności kwiatów we wszystkich kolorach tęczy. W roli głównej powinna wystąpić lawenda, której warto wydzielić osobny klomb. Prócz fioletowej elegantki, w ogrodzie doskonale sprawdzą się dzikie róże, macierzanki, niezapominajki, hortensje, dzwonki i tulipany. Doskonałym tłem dla kwiatów okażą się aromatyczne zioła, takie jak lubczyk, szałwia, mięta, bazylia, oregano, tymianek i estragon. Ogród japoński natomiast, charakteryzuje skromna, ale przemyślana kompozycja. Rolę główną odgrywają kwiaty egzotyczne, a także mech, kamień i żwir. Projekt najczęściej uzupełniają malownicze oczka wodne i fantazyjne drzewka bonsai.

Dlaczego warto sadzić kwiaty w donicach?

Jeżeli nie chcesz sadzić kwiatów bezpośrednio na klombach, możesz zainwestować w donice i gazony. Stylowe, ozdobne naczynia sprawią, że kompozycja będzie uporządkowana i ciekawsza. Aby maksymalnie zróżnicować ogrodowy krajobraz, wybieraj akcesoria o różnych wysokościach. Jakie rośliny warto sadzić w pojemnikach? Otóż, mogą być to gatunki cebulowe, bulwiaste i kłączowe. Jeśli chcesz, aby ogród co roku miał inne oblicze, postaw na rośliny jednoroczne np. petunie, surfinie, maciejkę, nasturcje czy nagietki. Gatunki, które co roku będą dekorować Twój zieleniec to z kolei byliny, czyli np. aster krzaczasty, dzwonek karpacki, funkie, goździk ogrodowy, lawenda czy liliowce.

Jak wykorzystać elementy architektury ogrodowej podczas planowania ogrodu kwiatowego?

Ogród kwiatowy nie musi składać się wyłącznie z kompozycji na rabatach oraz w donicach stojących. Projektując zieleniec, możesz z powodzeniem wykorzystać również elementy wiszące oraz układy w formie modnych ogrodów wertykalnych. Takie akcenty doskonale sprawdzą się na wszelkiego rodzaju ogrodzeniach i pergolach, zamieniając architekturę ogrodową w wielobarwne kaskady. Warto pamiętać, że tego rodzaju rozwiązanie fantastycznie sprawdzi się zwłaszcza w kameralnych przestrzeniach ogrodowych, w których brak jest miejsca na stworzenie obszernych klombów.

Kontakt z przyrodą poprawia humor, wycisza i uspokaja - zwłaszcza wtedy, kiedy na błękitnym niebie złoci się słońce, a kwiaty zachwycają tęczowymi pąkami. Ogród kwiatowy warto zatem zaaranżować i podczas ciepłych miesięcy, cieszyć się jego urodą. Gwarantujemy, że nawet osoby, które uważają, że „nie mają ręki do kwiatów”, przy odrobinie wysiłku mogą stworzyć piękny, różnobarwny i imponujący ogród!

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze
cześć 94
  • Dodano rok temu
Pięknie :)
  • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Pieknie
  • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Potrzebuje roślin z kwiatostanem kilkuletnich, mrozoodpornych doniczkowych. Co polecicie?
  • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Mamy kilka porad: http://www.homebook.pl/artykuly/2476/jak-urzadzic-ogrod-kwiatowy i http://www.homebook.pl/artykuly/2413/kwiaty-wieloletnie-sadzone-na-wiosne :) Zapraszamy do lektury :)
  • Dodano rok temu

Zobacz więcej produktów