Dom z garażem czy bez?

Najczęściej służy do przechowywania pojazdów mechanicznych i majsterkowania, bywa jednak, że zamienia się w salę prób muzycznych, młodzieżową pakamerę lub... biuro. W garażu, bo o nim mowa, rozpoczęła się na przykład historia najpopularniejszej internetowej wyszukiwarki, Google. To właśnie w jednym z takich niepozornych budynków, w kalifornijskiej miejscowości Menlo Park, dwóch zdolnych studentów, Larry Page i Siergiej Brin, testowali nowe algorytmy.

Jak ogromny sukces osiągnął Google, nie musimy chyba przypominać. Oczywiście z punktu widzenia architektonicznego, to projekt garażu powinien okazać się nie lada sukcesem. Jak zatem zaprojektować garaż, aby był wygodny, funkcjonalny i ekonomiczny? Lepiej zdecydować się na budynek wolno stojący, czy może pomieszczenie wkomponowane w bryłę domu? Na te, i wiele innych pytań związanych z budową garażu, znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście.

nowoczesny dom z garażem

Jakie są plusy i minusy domu połączonego z garażem?

Dom z wbudowanym garażem to doskonała propozycja dla osób, które dysponują niewielką działką i cenią sobie ekonomiczne rozwiązania. Dzięki takiej koncepcji możesz bowiem cieszyć się nie tylko większym ogrodem, ale i tańszym projektem architektonicznym. Garaż wbudowany w bryłę domu jest ściśle połączony z częścią mieszkalną - zarówno dzięki ścianom, jak i wspólnej instalacji. Nie trzeba zatem konstruować projektu garażu od podstaw. Istotnym plusem jest również ominięcie formalności związanych z budową obiektów wolno stojących. Zgodnie z nowelizacją prawa budowlanego, wniesienie samodzielnego garażu o powierzchni do 35m2 wymaga tzw. zgłoszenia. Planując budowę budynku o większej kubaturze, musisz postarać się o pozwolenie na budowę. W przypadku garażu, który został uwzględniony w projekcie architektonicznym domu, nie musisz się tym martwić. Warto wziąć pod uwagę, że garaż wbudowany w bryłę domu zapewnia swobodny dostęp do części mieszkalnej i ułatwia codzienne obowiązki np. pozwala na łatwe przenoszenie zakupów z samochodu do kuchni czy spiżarni. Ideałem jest, kiedy pomieszczenia te sąsiadują z garażem - wówczas komunikacja na trasie dom-garaż zostaje maksymalnie ułatwiona. Oprócz tego w garażu można ulokować media np. skrzynkę prądową czy studzienkę z licznikiem wody. Do bezsprzecznych wygód należy także możliwość zaaranżowania kącika gospodarczego, w którym możesz ukryć kosiarkę do trawy, rower, narzędzia do majsterkowania czy komplet mebli ogrodowych.

Minusów połączenia strefy mieszkalnej z garażem jest stosunkowo niewiele. Niektórzy zaliczają do nich możliwość przedostawania się woni spalin do wnętrza domu. Są to jednak sytuacje marginalne, które najczęściej wiążą się z wadami projektowymi budynku. Aby mieć pewność, że nieprzyjemny zapach nie będzie dostawał się do domu, pomiędzy strefą mieszkalną, a garażem warto zaprojektować dodatkowe pomieszczenie gospodarcze lub wiatrołap. Taka „śluza” będzie funkcjonalnym rozwiązaniem – wyciszy odgłosy dochodzące z garażu i zapobiegnie ucieczce ciepła z wnętrza domu. Dobrym pomysłem jest również zainwestowanie w system efektywnej wentylacji, Przeciwnicy garaży wbudowanych w bryłę budynku zwracają również uwagę na kwestię bezpieczeństwa – włamania często dokonywane są przez garażowe okna lub drzwi. Temu jednak można zaradzić montując solidne żaluzje antywłamaniowe.

Poznaj asortyment, który pomoże Ci w budowie i wykończeniu garażu >

Garaż wbudowany w bryłę domu - na parterze czy w podziemiu?

Projektując garaż warto zastanowić się czy będzie on wpisany w strefę parteru czy ukryty w piwnicy. Jeżeli wybierzesz pierwsze rozwiązanie, a dom jest parterowy, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami pokrycia dachu. Bardziej ekonomiczny projekt to ten, w którym garaż i strefa mieszkalna mają wspólny strop. Wówczas nad garażem można zaplanować sypialnię lub łazienkę, które będą wygodnym elementem strefy nocnej domu. Taka koncepcja dotyczy zazwyczaj nowoczesnych domów zaprojektowanych na planie wydłużonego prostokąta. Niektórzy decydują się na "dostawienie" garażu do boku domu. Gdy część garażowa przekryta jest dachem płaskim, warto zaprojektować nad nim obszerny taras. Jeżeli jest to możliwe, garaż usytuuj po najmniej słonecznej i najchłodniejszej stronie domu (północnej). Dzięki temu poprawisz termoizolacyjność budynku. Będąc właścicielem niedużej działki, możesz pomyśleć zaprojektowaniu garażu na poziomie piwnicy. Takie rozwiązanie nie rzutuje na kształt bryły budynku, ani nie zajmuje parterowej części domu. Warto jednak wiedzieć, że podnosi koszty budowy - chcąc nie chcąc piwnica będzie "pełnoprawną" kondygnacją domu, którą trzeba odpowiednio wykończyć, ocieplić, zabezpieczyć przed zalaniem i wilgocią. Aby zjazd do garażu nie przysparzał problemów zimową porą, należy wykonać odwodnienie nawierzchni oraz instalację przeciwoblodzeniową oraz wykończyć ją specjalnym materiałem z ryflami.

Dla kogo garaż wolno stojący?

Garaż wolno stojący to idealne rozwiązanie zarówno dla właścicieli dużej działki, jak i estetów, którzy mają określone wymogi co do kubatury i kształtu domu. Należy jednak pamiętać, że samodzielny budynek wymaga wielu zezwoleń, nowych przyłączy oraz projektu sporządzanego od podstaw. Ekonomiczną wersją może okazać się garaż drewniany, którego budowa zajmie niewiele czasu. Ściany wykonane z drewna pozwalają na zaoszczędzenie metrażu na działce - zarówno pod względem szerokości, jak i długości. Poza tym drewno jest materiałem, który świetnie komponuje z otaczającym terenem i z samą zielenią. Oprócz tego garaż wolno stojący ma jeszcze jedną istotną zaletę - nie trzeba budować go i wykańczać równocześnie z budynkiem mieszkalnym, co pozwala na stopniowe rozdysponowanie finansów. Wznosząc garaż samodzielny radzimy zadbać o jego stylistyczną spójność z bryłą domu. Warto także zwrócić uwagę na jego usytuowanie - im bliżej domu, tym lepiej. Przemawia za tym zarówno bliskość przyłączy, jak i znaczne skrócenie drogi pomiędzy budynkami.

Ciepły, nieoszroniony samochód zimą, to kluczowy powód, dla którego warto zainwestować w garaż. To, czy budynek będzie wkomponowany w bryłę domu, czy stanie w ogrodzie jako osobny obiekt, zależy tylko od Ciebie. Dla nas najważniejsza jest wygoda, dlatego radzimy bliżej przyjrzeć się projektom łączącym strefę mieszkalną z garażem. To rozwiązanie komfortowe i modne, które sprawdza się zarówno na małych, jak i na dużych działkach.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze

Zobacz więcej produktów