Produkty Homla od dziś na Homebook – zobacz ofertę!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Budowa domu. Oto lista błędów, których lepiej unikać

Błędów przy budowie domu uniknąć się raczej nie da. Zawsze będzie coś, co można było zrobić lepiej, staranniej, inaczej. Ale o ile niektóre potknięcia wykonawców nie wpływają znacząco na komfort i koszty inwestycji, o tyle inne zaniedbania mszczą się podwójnie, a konsekwencje ich popełnienia mogą być nadzwyczaj kosztowne. Oto lista najczęściej popełnianych błędów - sprawdź, czy cię nie dotyczą.

Grunt i fundamenty

Niewłaściwie zagęszczony grunt - grozi pęknięciem i nierównomiernym osiadaniem betonowej płyty posadzki.

Błędy w fundamentach - zarówno na etapie badania gruntu, opracowania projektu, jak i w fazie budowy. Są bardzo trudne, czasem niemożliwe do naprawienia i niestety - wyjątkowo kosztowne. Mogą powodować zawilgocenia murów, a nawet pękanie ścian.

Izolacja i zbrojenie

Brak zbrojenia podłogi na gruncie - może powodować pękanie posadzki.

Brak lub zła izolacja przeciwwilgociowa fundamentów - powoduje zawilgocenie fundamentów i ścian, a także korozję elementów konstrukcyjnych. Właściwa izolacja konieczna jest szczególnie, gdy budujesz dom z piwnicą. W przeciwnym wypadku na ścianach piwnicy, a także na wyższych kondygnacjach może pojawić się wilgoć.

Rynna dachowa fi125 4m ciemny brąz Gamrat

Rynna dachowa fi125 4m ciemny brąz Gamrat

30 zł
Kamien dekoracyjny elewacyjny Kamień naturalny FURNI - 0,567 m2

Kamien dekoracyjny elewacyjny Kamień naturalny FURNI - 0,567 m2

57 zł
Tynk akrylowy Atlas SAH 0391 kalcyt 25 kg

Tynk akrylowy Atlas SAH 0391 kalcyt 25 kg

118 zł
Farba elewacja silikat, kolor 15 L, 002 - Kreisel

Farba elewacja silikat, kolor 15 L, 002 - Kreisel

277 zł

Ściany i stropy

Złe wyprowadzenie poziomu i pionu ścian - czyli krzywe ściany, co może skutkować problemami podczas tynkowania, czy osadzania okien. Wygładzanie nierówności oznacza większą ilość zużytego tynku, a co za tym idzie - większe koszty.

Źle wykonany strop gęstożebrowy - czyli taki, w którym nie ma żeber rozdzielczych i podwojonych belek w miejscu oparcia ścian działowych. Skutkuje widocznymi na suficie rysami, które pojawiają się nawet, gdy zostanie przeprowadzony remont.

Zaprawa

Niewłaściwa zaprawa (głównie w ścianach jednowarstwowych) - grozi przede wszystkim powstawaniem mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. Dom będzie się przez to nadmiernie wychładzał, wzrosną też rachunki za ogrzewanie.

Pod dachem

Niewłaściwy sposób usztywnienia ścianki kolankowej - to, jak ma być zaprojektowana ścianka kolankowa na poddaszu, powinno zostać uwzględnione już na etapie projektowym. Nie wolno dokonywać zmian bez konsultacji z osobą do tego uprawnioną, gdyż brak wzmocnień i wieńca ścianki kolankowej może skutkować nawet zawaleniem się dachu.

Wbrew projektowi

Wykonywanie poszczególnych prac niezgodnie z wytycznymi - np. betonowanie musi odbywać się przy sprzyjających warunkach pogodowych, jeśli bowiem jest za gorąco, woda zbyt szybko odparuje i wylewka będzie słaba, może również popękać.

Zła izolacja tarasu lub dachu płaskiego - skutkuje przeciekaniem.

Dach

Zmiana pokrycia więźby dachowej bez uprzedniego sprawdzenia obciążeń przez projektanta oraz montowanie dodatkowych elementów (ogniwa fotowoltaiczne, baterie słoneczne) bez sprawdzenia wytrzymałości konstrukcji.

Nieprawidłowo wykonane obróbki blacharskie zwłaszcza przy koszach i kominach - grożą zaciekaniem, a tym samym zawilgoceniem konstrukcji.

Słabe materiały

Samowolne zmiany w wymiarach schodów - może się okazać, że będą niezgodne z przyjętymi normami, niewygodne czy wręcz niebezpieczne dla użytkownika.

Wybór kiepskiej jakości materiałów budowlanych i wykończeniowych - zdaniem wielu budujących lepiej jest wybrać prosty i niedrogi w budowie dom i zrealizować go dokładnie, z dużą starannością, niż wznieść rozłożysty budynek o wielospadowym dachu i oszczędzać na materiałach do budowy.

Białe, nowoczesne klamki FORTUNA - do drzwi wewnętrznych

Białe, nowoczesne klamki FORTUNA - do drzwi wewnętrznych

66 zł
APOLLO V2 -Drzwi zewnętrzne pełne z pasami ozdobnymi - Antracyt. Produkt POLSKI.

APOLLO V2 -Drzwi zewnętrzne pełne z pasami ozdobnymi - Antracyt. Produkt POLSKI.

979 zł

Ekipa budowlana

Na koniec błąd najbardziej banalny, ale chyba najczęściej popełniany - wybór złej ekipy, która może niestety zepsuć dosłownie wszystko. Warto więc poświęcić na jej wyszukanie sporo uwagi, w przeciwnym wypadku to inwestor najczęściej pokrywa koszty błędów, jakie popełnią na budowie "fachowcy".

Treść artykułu pojawiła się w serwisie dzięki uprzejmości dom.wp.pl.. Autor tekstu: Anna Kowalska


Inne artykuły w tej kategorii